Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Wielka Sobota 2019. Jaki sklepy będą otwarte i do której godziny zrobimy zakupy?

1
Podziel się:

W związku z ustawą o zakazie handlu w niedziele i święta ze sprzedaży wyłączonych jest kilkanaście dni w roku oraz zdecydowana większość niedziel. Wielka Sobota jest jednak wyjątkiem. Wszystkie sklepy i galerie handlowe będą otwarte, choć krócej niż zwykle.

Wielka Sobota 2019. W jakich godzinach sklepy będą otwarte?
Wielka Sobota 2019. W jakich godzinach sklepy będą otwarte? (iStock.com)

Wielka Sobota 2019. W jakich godzinach sklepy będą otwarte?

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta zakupów w Polsce nie zrobimy w zdecydowaną większość niedziel i większość świąt. Przepisy określają zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych.

Wielka Sobota jest jednak wyjątkiem. Wszystkie sklepy, supermarkety oraz galerie handlowe są czynne, choć godziny otwarcia są skrócone. Decyzja w tej kwestii należy do właścicieli placówek oraz zarządców galerii.

Wielka Sobota 2019. Do której godziny zrobimy zakupy?

Zakaz handlu w niedzele

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od marca 2018 r. Niedzielami handlowymi były zazwyczaj pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca. W pozostałe nie mogliśmy zrobić zakupów w zdecydowanej większości sklepów w Polsce. Od nowego roku ustawa została zaostrzona i niedziele handlowe zostały ograniczone do jednego weekendu (najczęściej ostatniego).

Wyjątkami pozostają miesiące, w które wypadają ważne święta (m.in. Wielkanoc i Boże Narodzenie), wówczas liczba niedziel handlowych zwiększa się. W wybrane dni zakazany jest nie tylko handel, ale także inne czynności związane ze sprzedażą, np. magazynowanie, przeładunki, logistyka oraz dystrybucja.

Wyłączone z zakazu są m.in. apteki, stacje benzynowe, piekarnie, sklepy związane z obsługą turystów oraz kwiaciarnie. Do tej listy dołączają także punkty zlokalizowane na lotniskach i dworcach.

W 2020 roku wszystkie niedziele mają być ustawowo wolne od handlu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
m-53
4 lata temu
Dziś wielka sobota?????????? Redaktorze, mamy czwartek!!!