Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wydłużenie wakacji na trzy miesiące i podzielenie na regiony. "Korzyść dla wszystkich"

31
Podziel się:

- Pomysł rozłożenia wakacyjnych turnusów na trzy miesiące, zaproponowany przez Stowarzyszenia Gminy Górskich RP, jest warty rozważenia i dyskusji, ale wymagałby korelacji kilku resortów – powiedział wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Stowarzyszenie chce, by wakacje trwały od 15 czerwca do 15 września i były podzielone na poszczególne województwa. - Byłoby to z korzyścią dla turystów i przedsiębiorców - przekonują włodarze górskich kurortów.

Wydłużenie wakacji na trzy miesiące i podzielenie na regiony. "Korzyść dla wszystkich"
Pomysł przedłużenia wakacyjnych turnusów i podzielenia letniego wypoczynku na poszczególne województwa jest popierany przez branżę turystyczną (Adobe Stock, Picasa)

Wydłużenie od 2004 r. ferii zimowych i podzielenie turnusów na poszczególne województwa przysłużyło się branży turystycznej.

- Wcześniej zimowy wypoczynek był skumulowany w ciągu dwóch tygodni. Wakacje z kolei to okres dwóch miesięcy - to dość duży okres, aby sobie zaplanować rodzinny wypoczynek w dogodnym terminie, zwłaszcza że np. pierwsza połowa lipca to okres, w którym w niektórych ośrodkach nie ma dużego ruchu turystycznego - powiedział wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

Wiceminister zwrócił także uwagę, że zmiany w wakacyjnym terminarzu wymagały korelacji kilku resortów m.in. edukacji i kultury. Dodał, że pomysł nie jest nowy i po raz pierwszy pojawił się już kilkanaście lat temu.

Pomysł przedłużenia wakacyjnych turnusów i podzielenia letniego wypoczynku na poszczególne województwa jest popierany przez branżę turystyczną. Tatrzańska Izba Gospodarcza zwraca uwagę, że byłoby do pozytywne zarówno dla turystów jak i dla biznesu, ruchu drogowego i atrakcji turystycznych.

- Każde działanie mające na celu wydłużenie okresów wypoczynkowych jest bardzo dobre zarówno z punktu widzenia wypoczywających jak i biznesu. Każde państwo powinno podejmować działania w kierunku świadomego zarządzania relokacją ruchu turystycznego w ramach swoich regionów i optymalizacji wykorzystania zarówno potencjału tych regionów, jak i możliwości działania biznesów w tych regionach - uważa Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Ceny dla turystów byłyby niższe

Zwrócił uwagę, że większość krajów europejskich ma rozciągnięty okres letniego wypoczynku, który z kolei jest rozłożony na poszczególne regiony. Jego zdaniem rozciągnięcie wakacji i podzielenie okresów wypoczynkowych na poszczególne województwa pozytywnie wpłynęłoby na komfort wypoczynku gości, ale i na mniejsze obciążenie ruchem turystycznym obleganych miejscowości oraz atrakcji turystycznych, parków narodowych, nadmorskich plaż, zabytków. Wagner podkreślił, że - co ważne - ruch samochodowy globalnie również będzie mniejszy i zmniejszą się korki.

- Hotelarze wolą mieć mniejsze obłożenie, ale regularne, niż punktowo bardzo wysokie – podkreślił Wagner. Finalnie ceny dla turystów też byłyby niższe - zaznaczył.

Pomysł przedłużenia wakacji od 15 czerwca do 15 września i podzielenia dwumiesięcznych turnusów na poszczególne województwa pojawił się podczas spotkania założycielskiego Stowarzyszenia Gmin Górskich Rzeczypospolitej Polskiej 8 listopada.

Jak powiedział PAP wiceprezes Stowarzyszenia, wójt Kościeliska Roman Krupa, wydłużenie wakacji byłoby bardzo korzystne zarówno dla wypoczywających jak i dla szeroko rozumianego biznesu turystycznego.

- Na razie rozmawiamy z mieszkańcami i zainteresowanymi branżami. Rozeznajemy się także w szkołach, czy byłoby to rozwiązanie praktyczne – powiedział Krupa.

Burmistrz Zakopanego: dajemy sygnał na "tak"

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula zwrócił uwagę, że zmiany w terminach wakacji będą wymagały zmian ustawowych.

- Finalnie będzie to zależało od ustawodawcy, ale dajemy sygnał, że wydłużenie okresu wakacyjnego i rozłożenie wypoczynku na poszczególne województwa byłoby korzystne dla wszystkich - mówił burmistrz Zakopanego.

Stowarzyszenie Gmin Górskich RP powołali włodarze samorządów położonych w górach. Tworzą je m.in. Szczyrk, Zakopane, Karpacz, Świeradów-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Bukowina Tatrzańska i Kościelisko. Celem organizacji ma być działanie na rzecz rozwoju gmin górskich. Choć formalnie Stowarzyszenie powołano 8 listopada, to burmistrzowie i wójtowie gmin rozpoczęli spotkania już dwa lata temu, aby wypracowywać wspólne stanowiska podczas pandemii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
klaint
2 lata temu
Rainbow ma naprawdę fajne oferty jak patrzyłem, też cenowo naprawdę dobrze w porównaniu do innych ofert turystycznych
dutki
2 lata temu
Ceny dla turystów byłyby niższe XD? W sezonie wakacyjnym XD? Już to widzę. Do kogo ta mowa, chyba do średniotępych?
Krzysztof
2 lata temu
Tak jest. Bareja by się uśmiał. Panie Kowalski, lubi Pan ciepłą wódkę? Lubi Pan spocone kobiety? NIE! TO OTRZYMA PAN URLOP W LISTOPADZIE.
Babka piątki ...
2 lata temu
Panie ministrze Mistowy! Zostawcie dzieci i ich wakacje w spokoju! Tylko to zostało wam jeszcze do zepsucia? Liczą się interesy górali a rodziców i ich dzieci już nie? To jest najgłupszy pomysł dzielenie wakacji na regiony i ich wydłużanie!!! Wystarczy, że ferie zimowe żeście skomplikowali.
Ciekawy
2 lata temu
Górale to ludzie, którzy dla pieniędzy będą układać się z diabłem. Byle się dutki zgadzały. Ciekawe co zrobią Ci rodzice.
...
Następna strona