Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Wzrost cen. Inflacja bazowa nadal wysoka

5
Podziel się:

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii pozostaje relatywnie wysoka. – W lutym wyniosła w lutym 3,7 proc. w skali roku – podał we wtorek NBP.

Wzrost cen. Inflacja bazowa nadal wysoka
Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła w lutym 3,7 proc. w skali roku. (Adobe)

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał, że w lutym ceny w Polsce wzrosły średnio o 2,4 proc. w skali roku. Z kolei we wtorek Narodowy Bank Polski podał, że inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła 3,7 proc. w skali roku.

Mimo że widać trend spadkowy - w styczniu wskaźnik był nieco wyższy i wyniósł 3,9 proc. - inflacja po wyłączeniu cen żywności nadal pozostaje relatywnie wysoka. Kolejne miesiące powinny przynieść kontynuację trendu spadkowego, oceniają ekonomiści mBanku.

Dlaczego NBP wylicza inflację bazową z wyłączeniem cen energii i żywności? Wskaźnik ten pokazuje wzrost cen tych dóbr i usług, na które polityka pieniężna prowadzona przez bank centralny ma relatywnie duży wpływ. Ceny energii, w tym paliw, są bowiem ustalane nie na rynku krajowym, lecz na rynkach światowych. Z kolei ceny żywności w dużej mierze zależą m.in. od pogody i bieżącej sytuacji na krajowym i światowym rynku rolnym.

Zobacz także: Nowy Ład wprowadzi bon mieszkaniowy? Ekspert chwali inicjatywę rządu

Przypomnijmy, że NBP, decydując o wysokości stóp procentowych, dba o odpowiedni poziom inflacji, a więc wzrostu cen w Polsce. Stosuje strategię bezpośredniego celu inflacyjnego: 2,5 proc. z możliwością odchylenia do 1 pkt. proc. w górę lub w dół. Odczyt inflacji w lutym podany przez GUS, który wyniósł 2,4 proc., znalazł się więc poniżej celu inflacyjnego, chociaż w ramach dopuszczalnych odchyleń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Jarosław Kacz...
3 lata temu
Ta inflacja ,te problemy z głosowaniem i reasumpcją są i chcę to bardzo mocno podkreślić są winą Tuska
Jack
3 lata temu
bedzie Wenezuela. Tam tez inflacja jest skorelowana ze znakomitym wzrostem godpodarczym
darek
3 lata temu
Widać, że Pan "Kamil" zadał sobie trud i zapoznał się z zasadami ekonomii w tym wzajemnym oddziaływaniem czynników makro. Tak PO "chwali" się najpierw niską inflacją a potem deflacją - ale w zamian była nędza, bieda i zastój
Sasineiro
3 lata temu
Wina opozycji.
kamil
3 lata temu
Polska ma najwyższą inflację i najmniejszy spadek PKB w UE przypadek? Inflacja jest dodatnie skorelowana ze wzrostem gospodarczym jak gospodarka rośnie to ludzie mają pieniądze i jest inflacja (ale wzrost plac jest wyższy od inflacji, czyli płace realne rosną), jak jest kryzys to ceny spadają, najbardziej spadały w czasie Wielkiego Kryzysu, ale nikt się z tego nie cieszył, Najwyższą deflację mają teraz Grecja I Hiszpania, gdzie padła gospodarka oparta na turystyce, Istnieje krzywa Philipsa wskazująca na zależność pomiędzy inflacją (nie hiperinflacją) a stopą bezrobocia, im wyższa inflacja tym niższe bezrobocie