Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. JSA
|
aktualizacja

Zawieszenie stosunku pracy. Związkowcy są oburzeni - co mówi prawo pracy?

5
Podziel się:

Zawieszenie stosunku pracy może zawiesić jedynie pracodawca na podstawie przepisów wewnątrzzakładowych (np. układów zbiorowych pracy czy regulaminów pracy). Resort pracy proponuje jednak inne rozwiązanie. Podpowiadamy, jak w praktyce miałyby wyglądać zmiany w obowiązujących przepisach.

Zawieszenie stosunku pracy. Związkowcy są oburzeni - co mówi prawo pracy?
Zawieszenie stosunku pracy. Związkowcy są oburzeni - co mówi prawo pracy? (PAP)

Zawieszenie stosunku pracy. Burza w szklance wody - jakie zmiany niesie za sobą propozycja resortu pracy?

Wśród komentarzy dot. propozycji resortu pojawiają się głośne wyrazy sprzeciwu ze strony związkowców, według których nowe przepisy miałyby ułatwić pracodawcy "pozbywanie się" niechcianych pracowników na korzystnych dla siebie warunkach. Z założenia samo zawieszenie stosunku pracy miałoby jednak charakter tymczasowy.

Zobacz także: Oglądaj też: Odmrażanie gospodarki. Restauracje będą mogły otworzyć ogródki

Pracodawca miałby od tej pory "czasowo zwolnić" pracownika. Na początek na 3 miesiące. - Konkretów na razie nie ma, ale pracujemy nad tym - mówi minister Marlena Maląg. Jak tłumaczą władze resortu, po wskazanym okresie taki pracownik miałby wrócić do pełnionych wcześniej obowiązków.

Zawieszenie stosunku pracy oczami pracownika

Przypomnijmy, że do tej pory w myśl przepisów prawa pracy zawieszenie stosunku pracy pozbawiało pracownika możliwości nabywania świadczeń. Stosowanie przepisów może być zawieszone w całości lub częściowo.

Zawieszenie stosunku pracy obowiązywał do tej pory na następujących zasadach:

  • Stosunek pracy pracownika samorządowego tymczasowo aresztowanego ulega zawieszeniu z mocy prawa.
  • W okresie zawieszenia pracownik samorządowy otrzymuje wynagrodzenie w wysokości połowy wynagrodzenia przysługującego mu do dnia tymczasowego aresztowania.
  • W przypadku umorzenia postępowania karnego albo wydania wyroku uniewinniającego pracownikowi samorządowemu należy wypłacić pozostałą część wynagrodzenia; nie dotyczy to warunkowego umorzenia postępowania karnego.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Lllll
4 lata temu
Niech sami sie pozwalniaja
Gosc
4 lata temu
Wszystko na korzyść dla firm, dla szarego obywatela nic nie ma a za co zapłacimy rachunki itp. Niech zwolnią z opłat na 3 miesiące. Chore bez pracy ale płać na państwo. Wyzysk człowieka totalny. Tak nie da się żyć. Ludzie opamiętajcie się!
Darek
4 lata temu
Niech sama się zawiesi będzie lepiej dla wszystkich, wyczesana pani ministerka
Chamstwo
4 lata temu
Dygnitarze PiS ani myślą ograniczać sobie swoje zarobi w Sejmie, Senacie ,kancelari prezydenta ,urzędach wojewódzkich , spółkach skarbu państwa, prokuraturze, policji i wszędzie tam gdzie niepodzielnie rządzą. Ale ludziom pracy to bez zmróżenia okiem odbierają środki do życia.
czy to już ko...
4 lata temu
A co związkowcy dali kiedykolwiek dla gospodarki ,jak pomagali w rozwoju,wydajności, może inwestowali w gospodarkę lub pomagali budować dobrobyt kraju , pracują czy siedzą na stołkach liżąc "tyłki"innym na wyższych stanowiskach aby się załapać ,nie dbając o pracowników tylko o siebie samych ? Ile organizują imprez rocznie za czyje pieniądze i czy ktoś to kontroluje czy aby nie ma tam lewych faktur i zawyżonych wartości do podziału , co z tym co na pełnych stołach zostaje , dzielą między pracownikami , wyrzucają do kosza czy zabierają sobie sami , trunki,mięsiwa itp ? Pytam bo nie mam zielonego pojęcia .