Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obowiązkowa dezynfekcja. Firmy mają poważny dylemat

Odkażanie powierzchni w sklepach i miejscach usługowych to konieczność. Problem w tym, że sprawdzone produkty, posiadające badania i certyfikaty, muszą konkurować z produktami wątpliwej jakości, których pochodzenia i składu nikt nie weryfikował.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP)
Niezależnie od tego, czy prowadzisz handel na niewielkim targowisku, czy jesteś odpowiedzialny za sieć dużych sklepów w galeriach handlowych – musisz co godzinę przeprowadzać dezynfekcję.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Amtra.

4 maja to data, którą z pewnością zapamiętają właściciele wielu sklepów, czy hoteli. 6 maja to z kolei dzień ważny dla właścicieli żłobków i przedszkoli – od tego dnia mogą znów przyjmować dzieci. Każde z tych miejsc ma swoje ograniczenia, związane z koniecznością zmniejszenia liczby klientów, reorganizacji pracy czy wreszcie – obowiązku bardzo szeroko zakrojonej dezynfekcji.

Wkrótce – miejmy nadzieję – do sklepów, przedszkoli i hoteli dołączą zakłady fryzjerskie, kosmetyczki czy restauracje. Na pewno jednak nieprędko odwołany zostanie obowiązek noszenia masek oraz dezynfekcji rąk, a także – co szczególnie istotne dla przedsiębiorców – obowiązek częstej dezynfekcji wszystkich powierzchni.

Dezynfekcja co godzinę

Rozporządzenie Rady Ministrów z dn. 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia okresowych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii – to teraz jeden z najważniejszych dokumentów dla przedsiębiorców i pracodawców. Niezależnie od tego, czy prowadzisz handel na niewielkim targowisku, czy jesteś odpowiedzialny za sieć dużych sklepów w galeriach handlowych – musisz co godzinę przeprowadzać dezynfekcję stanowisk kasowych, stanowisk obsługi i ogólnie – miejsc prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług.

To samo dotyczy osób zajmujących się sprzedażą wysyłkową. Taka dezynfekcja powinna być przeprowadzana regularnie, przynajmniej raz na godzinę.

GIF ostrzega przed podróbkami

Pojawia się jednak pytanie – w jaki sposób i jakimi środkami taką dezynfekcję przeprowadzić?

Po tym, jak w początkowych tygodniach pandemii nie można było ich kupić – teraz rynek jest zalany preparatami do dezynfekcji. Problem w tym, że wiele z nich pochodzi z niepewnego źródła. Kilka dni temu Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzegał przed sfałszowanymi środkami do odkażania, udającymi markowy produkt, które są sprzedawane w internecie.

Z kolei Główny Inspektorat Sanitarny wskazuje, że produkty biobójcze powinny być odpowiednio oznakowane i oprócz nazwy powinna być na opakowaniu informacja zawierająca m.in. numer pozwolenia na obrót, obszar zastosowania oraz zalecenia dotyczące stosowania i dawek, nazwy wszystkich substancji czynnych i stopień ich stężenia oraz dane identyfikujące podmiot odpowiedzialny – imię, nazwisko, adres bądź nazwę firmy, adres siedziby oraz numer telefonu.

Każdy taki środek musi też mieć pozwolenie Urzędy Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych – można to sprawdzić na stronie bip.urp.gov.pl.

Myjesz i dezynfekujesz jednocześnie

Kilkadziesiąt, czy nawet kilkaset metrów kwadratowych podłogi w sklepie lub biurze – kiedyś wystarczyło to po prostu umyć. Dziś trzeba dodatkowo zdezynfekować odpowiednim środkiem. Można to zrobić z wykorzystaniem jednego produktu.

Produkcją takich preparatów od 25 lat zajmuje się polska firma AMTRA z Sosnowca, która wytwarza preparaty chemii profesjonalnej, w tym właśnie płyny do dezynfekcji. Jako jedne z nielicznych produktów na rynku mają one podwójne zastosowanie – dezynfekują i myją jednocześnie.

Wyrób Clinex DEZOFast występuje w postaci płynu w jednolitrowych butelkach ze spryskiwaczem oraz koncentratu w jedno- i pięciolitrowych opakowaniach.

Do mycia dużych powierzchni, w tym podłóg, najbardziej ekonomiczny będzie koncentrat, w innych zastosowaniach najwygodniej będzie użyć butelki ze spryskiwaczem.

Firma ma stałe zezwolenie na obrót środkami biobójczymi. Jak czytamy – przed dokonaniem rejestracji produkty z grupy DEZOFast były poddane półtorarocznym badaniom, które wykazały, że właściwości wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze są najszersze spośród wszystkich produktów na rynku. Wreszcie – usuwają one z powierzchni wirusy z rodziny koronawirusów w ciągu jednej minuty, co w porównaniu z wieloma innymi produktami, które muszą pozostać na powierzchni nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt minut, jest wynikiem bezkonkurencyjnym.

Dodatkową rekomendację stanowi informacja, że środek nadaje się do zastosowań w obszarach medycznych, w których, jak wiadomo, potrzebne są produkty najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze.

Bezpieczne dla dzieci i żywności

Producent preparatu Clinex DEZOFast zapewnia, że jest to produkt uniwersalny, który nadaje się do odkażania i mycia większości powierzchni, z jakimi mamy do czynienia w pracy, biurze, sklepie czy innym obiekcie, w którym trzeba zachować jak największą higienę.

Można nim sprzątać i dezynfekować wszystkie powierzchnie wodoodporne w gastronomii, biurach, środkach komunikacji, centrach handlowych, salach zabaw dla dzieci, stacjach paliw.

Również w zakładach kosmetycznych, fryzjerskich czy salonach tatuażu, podobnie jak na izbach przyjęć lub w gabinetach stomatologicznych – w tych przypadkach Dezofast może być użyty wszędzie poza dezynfekcją narzędzi, do których stosuje się dedykowane środki i urządzenia dezynfekujące.

Z informacji producenta wynika, że Dezofast nadaje się również do powierzchni mających kontakt z żywością, może być stosowany w planach HACCP. Dzięki swoim składnikom preparat nie ma wpływu na odkażaną powierzchnię, nie trzeba więc obawiać się, że ją odbarwi czy uszkodzi.

Bez dezynfekcji mogą wrócić zakazy

Właściciele firm muszą stosować się do obowiązku dezynfekcji i muszą ten obowiązek potraktować poważnie. Jak wielokrotnie ostrzegali premier i minister zdrowia – w razie zwiększenia się liczby zachorowań restrykcje mogą być przywrócone i znów nie będzie można handlować oraz wykonywać określonych usług.

Warto więc zadbać o zdrowie klientów i pracowników, a także swoje własne, i stosować sprawdzone, koncesjonowane preparaty. Nie oznacza to, że ich stosowanie musi być bardzo kosztowne – wspomniany Dezofast Koncentrat działa skutecznie w proporcji 600 ml na 10 l wody, co oznacza, że 5-litrowy kanister pozwala na uzyskanie około 100 litrów płynu gotowego.

Warto o tym pamiętać, szukając w internecie najtańszego rozwiązania, często z niesprawdzonych źródeł, i porównać rzeczywiste koszty – ekonomiczne oraz zdrowotne – takiego zakupu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Amtra.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-05-2020

reklamadobra reklama płynu ;-)

11-05-2020

jaDezynfekcja okaże się szkodliwa dużo bardziej niż rzekomy wirus. Odradzam prowadzanie dzieci w miejsca ciągle dezynfekowane. To zawsze są szkodliwe … Czytaj całość

11-05-2020

pewnie i u innych tak samosieć " stokrotka" Wałbrzych - częsty brak foliowych rękawiczek i często puste spryskiwacze do rąk !!! - takie są realia w sklepach...…..

Rozwiń komentarze (15)