Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Adam Glapiński o mocy gotówki. "Mamy jej nieprzebrane ilości"

455
Podziel się:

Adam Glapiński zachwala gotówkę i mówi, że Polacy chcą więcej gotówki. Zmniejszenie tradycyjnych pieniędzy, byłoby zdaniem Glapińskiego, wbrew interesowi społecznemu. Prezes NBP mówił też o to, że w trakcie pandemii przybyło gotówki na rynku. Glapiński wziął udział w VII Kongresie Obsługi Gotówki.

Adam Glapiński o mocy gotówki. "Mamy jej nieprzebrane ilości"
Adam Glapiński zachwala gotówkę i uważa, że nie jest w interesie państwa zmniejszanie jej ilości na rynku (EASTNEWS, ANDRZEJ IWANCZUK)

Adam Glapiński wziął udział w VII Kongresie Obsługi Gotówki. Prezes NBP w trakcie wystąpienia mówił o tym, jak bardzo gotówka odgrywa kluczową rolę w systemie ekonomicznym, w tym w jego podsystemach: monetarnym i finansowym a jej eliminacja byłaby działaniem sprzecznym ze społecznymi oczekiwaniami.

- Gotówka odgrywa kluczową rolę w systemie ekonomicznym, w tym w jego podsystemach: monetarnym i finansowym. Jest tak, ponieważ gotówka, fizyczny pieniądz emitowany przez bank centralny, jest prawnym środkiem płatniczym, co oznacza, że posiada moc uwalniania od zobowiązań, czyli z mocy prawa nie można odmówić jej przyjęcia – mówił Glapiński.

Polacy chcą gotówki w ręce

Zdaniem prezesa NBP, eliminacja gotówki byłaby działaniem sprzecznym ze społecznymi oczekiwaniami. I sprzeczne z interesem publicznym.

- Dlatego też bank centralny dla zapewnienia równowagi gospodarczej musi zaspokajać popyt na prawny środek płatniczy, jakim jest gotówka – powiedział prezes NBP.

Zobacz także: Upolitycznienie prokuratury. Prawnik mówi, jak jest

Szef banku centralnego powołał się na badania NBP, z których wynika, że 76 proc. Polaków wskazuje, że gotówka jest potrzebna w gospodarce.

Gotówka pewniejsza w czasach kryzysu?

Glapiński dodał, że gdy pojawiają się kryzysy, zwłaszcza bankowe, w każdym kraju dotkniętym kryzysem rośnie zapotrzebowanie na gotówkę.

Glapiński zwrócił uwagę na to, że w Polsce w ubiegłym roku po wybuchu pandemii popyt na gotówkę wzrósł gwałtownie. Obecnie w obiegu znajduje się około 350 mld zł gotówki, licząc łącznie z kasami banków. Na koniec 2019 roku kwota ta wynosiła niecałe 240 mld zł.

- NBP w pełni zaspokoił popyt na gotówkę. To właśnie miałem na myśli, mówiąc publicznie, że gotówki mamy nieprzebrane ilości i że pieniędzy nam nie zabraknie – wyjaśnił Glapiński.

NBP zaspokaja popyt na gotówkę

Adam Glapiński uważa, że zaspokajanie popytu na gotówkę przez bank centralny stabilizuje gospodarkę zarówno w mikro, jak i w makroskali i jest kluczowe w sytuacjach awaryjnych, gdy np. systemy płatności bezgotówkowych z jakichś powodów zawodzą.

- Jak powiedziałem, bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, jaki zapewnia gotówka, jest kluczowe dla funkcjonowania każdego współczesnego systemu ekonomicznego. Z tym poczuciem wolności, jakie daje gotówka, wiąże się też kwestia anonimowości dokonywania rozliczeń pieniężnych. To bardzo ważne w gospodarce rynkowej, opartej przecież na swobodzie wyboru ekonomicznego, tak przez przedsiębiorców, jak i konsumentów – powiedział prezes NBP.

Adam Glapiński zdaje sobie sprawę tego, że anonimowość gotówki może wiązać się z jej wykorzystaniem w szarej strefie.

Prezes NBP przypomniał, że w zakresie akceptacji gotówki podjęto już działania legislacyjne w postaci nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, która wprowadza prawny obowiązek akceptacji płatności z wykorzystaniem banknotów i monet emitowanych przez Narodowy Bank Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(455)
Polak
3 lata temu
Gotówka bez pokrycia panie prezesie to pusta kasa napędzająca inflację. I tak macie jest bezgranicznie dużo bo mennica Państwowa produkuje tą makulaturę na pełną zmianę. Ale ona wkrótce będzie tyle warta co wydrukowana na mojej domowej drukarce.
sondor
3 lata temu
Glapiński - możesz mieć nawet i trzykrotnie więcej pieniędzy - no i co z tego, no chyba że prezesurę NBP sprawujesz dla prestiżu i zielonego pojęcia nie masz o ekonomii jako takiej. To właśnie prawa ekonomii wymagają od bankowca z prawdziwego zdarzenia tego żeby pilnował jednego - ilość gotówki na rynku musi odpowiadać kwotowo wartości towaru na runku - czyżbyś o tym zapomniał Glapiński!!!
lewak
3 lata temu
Ten facet nie potrafi zarządzać nawet domem publicznym i dlatego Kaczyński powierzył mu NBP.
dziadek
3 lata temu
....aparatczyk i do tego mało inteligentny ..... no ale jaki posłuszny ! .....
jaroo
3 lata temu
wiemy o tym każdy z was co miesiąc bierze worek pieniędzy , tylko czemu u mnie w kieszeni pusto
...
Następna strona