Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Długo wyczekiwane wybicie na parze EUR/USD

0
Podziel się:

Ogólny obraz sytuacji na głównej parze walutowej jest wyraźny, ale warto zauważyć, że w tym tygodniu obserwowaliśmy spore wahania nastrojów inwestorów.

Długo wyczekiwane wybicie na parze EUR/USD

Oczywiście było to spowodowane różnymi publikacjami makroekonomicznymi, które z jednej strony zaskakiwały pozytywnie, a z drugiej rozczarowywały. Zdecydowanie do pozytywnych niespodzianek należy zaliczyć bieżący odczyt indeksu ZEW, który wyniósł 31,1 pkt. (rynek oczekiwał 20 pkt.). Mile zaskoczyły również indeksy PMI ze Strefy Euro, która także przekroczyły prognozowane wartości.

Kłopotów rynku nieruchomości w USA ciąg dalszy

Niestety pojawiło się również kilka negatywnych wiadomości. Przede wszystkim zawiodły dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, gdzie spadła liczba wydanych pozwoleń na budowę domów jak i liczba rozpoczętych budów. Słabsze okazały się także dane dotyczące indeksu FED z Philadelphii, którego wartość spadła w porównaniu do poprzedniego odczytu. Rynek pracy w tym tygodniu nie odbiegał od prognoz.

Zmiana perspektywy ratingu Wielkiej Brytanii

Negatywnie na nastroje rynkowe wpłynęła ponadto wiadomość o obniżeniu perspektywy ratingu Wielkiej Brytanii przez agencję S&P. Już od dłuższego czasu napływały z Wysp coraz słabsze wiadomości makro, ale nikt nie spodziewał się, że zagrożą one brytyjskiemu ratingowi. Niedługo potem agencja Moody's poinformowała, że nie sama przewiduje zmian perspektywy ratingu tego kraju.

Mocne wzrosty euro

Ten tydzień zdecydowanie należał do waluty europejskiej. W poniedziałek para EUR/USD znajdowała się w rejonie poziomu 1,3450, a chwilowo testowaliśmy nawet 1,3420. Jednak z każdym dniem kurs przesuwał się coraz wyżej, choć jak zaznaczyłem wcześniej czasem po sporych wahaniach. Ostatecznie w piątek czasowo przebity został poziom 1,40, choć jeszcze przed końcem sesji europejskiej wróciliśmy nieco niżej.

Dane z polski bez wpływu

Również z polskiej gospodarki napływały mieszane dane. Z jednej strony przeciętne wynagrodzenie wzrosło mocniej od oczekiwań, a zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło zgodnie z oczekiwaniami o 1,4% r/r. Z drugiej strony rozczarowała dynamika produkcji przemysłowej, która spadła o 12,4% r/r. Jednak złoty pozostawał w dużej mierze pod wpływem nastrojów inwestorów zagranicznych, a polskie dane miały mały wpływ na zachowanie kursów.

Wyraźny spadek USD/PLN

Poprawa nastrojów globalnych pomogła w umocnieniu złotego w tym tygodniu. Zarówno para EUR/PLN jak i USD/PLN znajdowały się w piątek na niższych poziomach niż na poniedziałkowym otwarciu. O ile kurs EUR/PLN zmienił się jedynie o ok. 5 groszy, o tyle w przypadku tej drugiej pary doszło do umocnienia złotego aż o prawie 15 groszy. Para EUR/PLN próbowała w piątek wrócić ponad poziom 4,40, a kurs USD/PLN kształtował się w tym czasie w okolicach 3,14.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)