Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Mocniejszy dolar ciąży złotemu

3
Podziel się:

Umocnienie kursu dolara ogranicza popyt na złotego, jednak w relacji do dolara złoty tracił nieco mniej niż inne waluty rynków wschodzących.

Kursy walut. Mocniejszy dolar ciąży złotemu
Kursy walut. (money.pl, Rafał Parczewski)

Polski złoty notowany był relatywnie stabilnie w relacji do euro pod koniec tygodnia - kurs utrzymał się przy 4,58. Z kolei przy lekkim spadku eurodolara (jednak wciąż powyżej 1,19) kurs złotego wobec dolara wzrósł powyżej 3,83.

W piątek zmienność na parze euro/złoty była ograniczona przy braku nowych czynników lokalnych. Kalendarz publikacji makro był pusty, a zwiększenie regionalnych restrykcji wpływało negatywnie na złotego już we wcześniejszej części tygodnia.

W relacje do dolara polski złoty tracił nieco mniej niż inne waluty rynków wschodzących, dla których utrzymujące się wysokie rynkowe stopy procentowe są istotniejsze w związku z większym zadłużeniem dolarowym.

Zobacz także: Reforma podatków. Wyższa kwota wolna zamiast 13. i 14. emerytury?

Najbliższy tydzień przyniesie liczne publikacje danych makroekonomicznych (inflacja, sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, rachunek obrotów bieżących czy rynek pracy), jednak zakładamy, że ich wpływ na notowania złotego wobec euro będzie neutralny, a para pozostanie w przedziale 4,55-4,60 i będzie głównie uzależniona od sentymentu globalnego.

Publikowane w strefie euro dane na temat produkcji przemysłowej, pomimo lepszego od oczekiwań wyniku pokazującego wzrost do 0,1 proc. rok do roku wobec oczekiwanych -2,4 proc. nie przyczyniły się do wzmocnienia euro.

Kurs eurodolara nie przełamał poziomu 1,20 i powrócił w okolice 1,1930. W USA wciąż istotne są obawy reflacyjne, które tylko na krótko wygasły po niższym od oczekiwań odczycie bazowej inflacji CPI. Piątkowe dane o inflacji cen producentów z kolei zauważalnie wzrosły w USA w lutym do 2,8 proc. rok do roku z 1,7 proc. w styczniu (konsensus: 2,7 proc.). Taki odczyt częściowo wynika z czynników statystycznych, jednak może prowadzić do narastania obaw inflacyjnych, które pchnęły oczekiwania rynkowe zauważalnie w górę.

W tym tygodniu w centrum uwagi będzie posiedzenie FOMC, podczas którego oczekiwana będzie odpowiedź władz monetarnych na rosnące oczekiwania na podwyżki stóp procentowych (w związku z oczekiwaniami inflacyjnymi). Zapewnienie utrzymania łagodnych warunków pieniężnych powinno ograniczać pole do powrotu kursu eurodolara poniżej 1,19.

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
SWOJAK
3 lata temu
Mi tam nic nie ciąży zlotowek nie mam zielonych nie posiadam
Wyklęty
3 lata temu
Jakie brednie, czeska korona traci ,w odróżnieniu od polskiego złotego,bardzo mało. NBP siedzi od połowy grudnia na Forexie i manipuluje
jaa
3 lata temu
Stopy proc. poniżej inflacji ograbiają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.