Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Gigantyczne problemy rubla. Rosjanie w panice

Podziel się:

Kurs rosyjskiego rubla przeżywa w ostatnich daniach trudne chwile. Mimo że putinowski reżim próbuje kontrolować kurs i zapewnia, że nie ma powodów do obaw, notowania rubla spadły do najniższych poziomów od 15 miesięcy. Przyczyniają się do tego sami Rosjanie, którzy próbują pozbyć się krajowej waluty.

Gigantyczne problemy rubla. Rosjanie w panice
Rosyjski rubel ma problemy po nieudanym puczu (Licencjodawca, Anton Petrus)

Rosyjski rubel w relacji do dolara czy euro idzie w dół od ubiegłego roku, kiedy jego problemy pogłębiły się z powodu zaostrzenia sankcji wymierzonych w rosyjską produkcję ropy. Rosjanie zaczęli mieć problem ze sprzedażą surowca, a gdy znacznie spadły wpływy z eksportu ropy, drastycznie zmalał też napływ obcej waluty do Rosji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Generał Gierasimow zniknął po buncie. Rosjanie pokazali nagranie

Rosjanie w panice. Wyprzedają krajową walutę

Sytuację rubla pogorszył nieudany pucz Prigożina. Choć nastroje na Kremlu zostały po części opanowane, na "swoje miejsce" od tego czasu nie chce wrócić kurs rosyjskiej waluty. Powodem – jak podkreślają eksperci, z którymi rozmawiał "Financial Times" – jest wielka ucieczka od rodzimej waluty, gdy spanikowani Rosjanie próbują lokować swoje oszczędności gdzie indziej.

– W weekend, gdy rozegrał się polityczny kryzys, ruszyła wyprzedaż rubla – stwierdziła w wypowiedzi dla "FT" Natalia Lavrova, główna ekonomistka BCS Global Markets. Tylko w sobotę 25 czerwca, gdy Grupa Wagnera maszerowała na Moskwę, Rosjanie wypłacili ze swoich kont jakieś 100 miliardów rubli, co jest porównywalne z wrześniową paniką po ogłoszeniu tzw. częściowej mobilizacji.

– Gdy napływ pieniędzy do Rosji prawie zamarł, odpływ odbywa się coraz szerszym strumieniem – podkreśliła z kolei Alexandra Prokopenko z Carnegie Russia Eurasia Centre.

W rezultacie za jednego dolara w poniedziałek płaci się ponad 91 rubli. To poziom najwyższy od marca 2022 r., czyli tuż po inwazji Rosji na Ukrainę na zmasowaną skalę, gdy Rosjanie skutecznie wprowadzali regulacje mające okiełznać wyprzedaż rubla. m.in. ograniczając obywatelom możliwości handlu walutą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl