Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Kazimierski
|
aktualizacja

Biała lista podatników VAT - co się zmieniło od początku roku?

32
Podziel się:

Co zmieniło się po trzech tygodniach obowiązkowego weryfikowania obecności kontrahentów na białej liście podatników VAT? Jak powinni postępować przedsiębiorcy w przypadku płatności kartą?

Nie trzeba chodzić do urzędu, by załatwić sprawy. To, czy rachunek kontrahenta jest na białej liście, sprawdzisz z domu
Nie trzeba chodzić do urzędu, by załatwić sprawy. To, czy rachunek kontrahenta jest na białej liście, sprawdzisz z domu (PAP, Tytus Żmijewski)

Już od ponad trzech tygodni każdy podatnik VAT jest zobowiązany do sprawdzenia, czy kontrahent, któremu przelewa pieniądze, znajduje się na białej liście podatników VAT, prowadzonej przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Co grozi za przelanie pieniędzy na rachunek spoza listy?

Okres przejściowy, w którego czasie mogłeś zrobić przelew na rachunek spoza białej listy, upłynął wraz z końcem 2019 r. Od 1 stycznia 2020 r. weryfikacja kontrahenta jest twoim obowiązkiem. Przelanie pieniędzy (w kwocie powyżej 15 tys. zł) na rachunek spoza listy prowadzonej przez szefa KAS narazi cię na kłopoty:
• kwoty (lub jej części), którą przelałeś na rachunek inny niż podany w wykazie, nie będziesz mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu,
• jeżeli twój kontrahent nie zapłaci należnego podatku VAT od transakcji, wraz z nim będziesz ponosił ryzyko solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe.

Na szczęście, jeżeli najpóźniej po 3 dniach od zrobienia przelewu na niewłaściwy rachunek (czyli nieznajdujący się na białej liście) poinformujesz o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla kontrahenta, sankcje cię nie dotkną.

Obejrzyj także: "Podatki w Polsce nie są wysokie". Zbigniew Jakubas o biznesie nad Wisłą i rajach podatkowych

Jak sprawdzić, czy rachunek jest na białej liście?

To, czy numer rachunku twojego kontrahenta figuruje na białej liście podatników VAT, możesz sprawdzić:
• na stronie internetowej Ministerstwa lub CEIDG,
• za pośrednictwem bankowości internetowej.

Pierwszy sposób opisałem w artykule "Biała lista podatników VAT. Jak ją sprawdzić?".

W grudniu 2019 r. możliwość sprawdzenia, czy rachunek kontrahenta jest na białej liście podatników VAT, mieli tylko klienci biznesowi PKO BP i Banku Millennium. Teraz lista banków, których klienci mogą skorzystać z takiego udogodnienia, podwoiła się. Znalazły się na niej ING Bank Śląski i Bank Pekao.

W ING Banku Śląskim możliwość sprawdzenia, czy kontrahent jest aktywnym płatnikiem podatku VAT, a jego rachunek znajduje się na białej liście, mają przedsiębiorcy korzystający z systemu ING Księgowość. ING Księgowość jest ofertą spółki ING Usługi dla Biznesu i jest zintegrowana z systemem bankowości internetowej. Wystarczy, że klikniesz ikonkę „Sprawdź status rachunku kontrahenta” w formatce zlecenia płatności do Mojego ING i od razu dostaniesz odpowiedź – rachunek znajduje się na białej liście lub nie.

W Banku Pekao kontrahenta możesz sprawdzić w systemie bankowości elektronicznej PekaoBiznes24. Z weryfikacji mogą skorzystać firmy mające włączoną usługę weryfikacji rachunków w PekaoBiznes24. W danych do przelewu musi znajdować się NIP kontrahenta. Weryfikacja przeprowadzona jest dwukrotnie: podczas wprowadzania zlecenia oraz – powtórnie – przy wysyłaniu zlecenia do realizacji. Jeżeli weryfikacja przebiegnie pozytywnie, zlecenie jest realizowane. Do 25 stycznia 2020 r. nic nie zapłacisz za sprawdzenie kontrahenta za pośrednictwem PekaoBiznes24.

Biała lista a płatność kartą

Wielu przedsiębiorców zastanawiało się, jak obowiązek sprawdzenia kontrahenta ma się do transakcji bezgotówkowych, wykonywanych np. przy użyciu karty płatniczej czy płatności Pay-By-Link (czyli np. szybkim przelewem udostępnianym przez sklep internetowy).

Pod koniec grudnia 2019 r. Ministerstwo Finansów wydało objaśnienia podatkowe, dotyczące m.in. tej kwestii. Możesz w nich przeczytać m.in., że uregulowanie płatności kartami płatniczymi lub poprzez wykorzystanie usługi pay-by-link nie mieści się w zakresie użytej w ustawie zmieniającej terminologii „płatność dokonana przelewem”. Regulacje ustawy o usługach płatniczych (przykładowo przy kartach płatniczych) określają te płatności jako „zlecenie płatnicze”, czyli oświadczenie płatnika lub odbiorcy skierowane do jego dostawcy zawierające polecenie wykonania transakcji płatniczej.

Oznacza to, że zapłata w ten sposób na rachunek spoza Wykazu nie będzie skutkowała poniesieniem negatywnych konsekwencji podatkowych w postaci utraty możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodu w podatkach PIT i CIT oraz odpowiedzialności solidarnej w VAT.
Dzieje się tak dlatego, że płacąc kartą, nie przekazujesz pieniędzy bezpośrednio – korzystasz z usług pośrednika. Nie masz zatem możliwości sprawdzenia, czy rachunek, na który zostaną przekazane pieniądze, znajduje się na białej liście.

Sprawdzenie, czy twój kontrahent znajduje się na białej liście podatników VAT, leży w twoim interesie. Weryfikacja – nawet jeżeli nie jesteś klientem jednego z banków oferujących to udogodnienie – nie zajmie ci wiele czasu.

Autor: Maciej Kazimierski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

vat
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(32)
KULAWY Z
4 lata temu
PIS TO MAFIA Z AFERAMI ! POCZEKAM JAK WIERNI WYBORCY SAMI SIE Z NIMI ROZPRAWIA ! JAK IM ZABRAKNIE KASY DO NASTEPNEJ WYPŁATY!!!
Bena
4 lata temu
Ja na szczęście jestem już na emeryturze i to łobuzerskiemu traktowanie przedsiębiorców mnie nie interesuje Uf
Eremita
4 lata temu
Po co narzekać ??? Kosy na sztorc i rezać "fircyków" z Wiejskiej !!! Anie zadowalać się ciepłą woda w kranie !!!
czyli
4 lata temu
zamknąć biznes i iść do biedry na kasę. Przynjamniej ubezpieczenie bedzie.
rea
4 lata temu
"Weryfikacja nie zajmie ci wiele czasu." --- właśnie że zajmie!! Porządna firma nie robi jednego przelewu dziennie! To obowiązkiem banków powinno być automatyczne sprawdzanie listy, oczywiście bezpłatnie. Oczywiście już za chwilę wyrwą od nas za tę usługę.
...
Następna strona