Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

"Nastąpił przełom". Rewolucyjny wyrok sądu dla wynajmujących mieszkania

115
Podziel się:

Wynajmujący mieszkania mogą płacić niższe podatki, a nawet domagać się zwrotu nadwyżki podatku - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. "Nastąpił przełom" - pisze "Gazeta Wyborcza".

"Nastąpił przełom". Rewolucyjny wyrok sądu dla wynajmujących mieszkania
Rewolucyjny wyrok sądu ws. podatku od wynajmu mieszkania (Agencja Wyborcza, Tomasz Stanczak, foto-lodz)

"Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ogłosił właśnie, że tylko te budynki, które faktycznie są zajęte do prowadzenia działalności, podlegają najwyższej stawce opodatkowania podatkiem od nieruchomości" - czytamy w "GW". W opinii dziennika jest to "przełom".

"Wyborcza" przypomina, że jeszcze z końcem 2022 r. prywatny najem mieszkania rozliczano według 12 i 32. proc. skali podatkowej. Inną opcją było opodatkowanie ryczałtem, które pozostało jedyną opcją rozliczenia po wprowadzeniu Polskiego Ładu.

W praktyce spowodowało to brak możliwości odliczania kosztów. "GW" zaznacza jednak, że "oprócz najmu prywatnego można jednak prowadzić wynajem mieszkania, mając firmę (tzw. najem z działalności gospodarczej). I tu pojawił się problem".

"Otwarta droga do rewizji"

Dlaczego? Jak dotąd wynajmujący mieszkanie osobie fizycznej płacił fiskusowi 1 zł za m kw. - bez względu na to, czy lokal wynajmowano prywatnie, czy z działalności gospodarczej. Po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2020 r. doszło jednak do zamieszania.

"Sąd stwierdził, że mieszkanie jest zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, jeśli jego właściciel wynajmuje nieruchomość, prowadząc firmę. A w związku z tym należy się wyższy podatek" - czytamy w "GW". Podobnego zdania był resort finansów, co oznacza, że wyższy podatek płaci się, gdy to wynajmujący prowadzi działalność gospodarczą i z działalności gospodarczej rozlicza przychody z wynajmu. W takiej sytuacji stawka rośnie do 28,78 zł za 1 m kw.

Innego zdania jest WSA w Warszawie. W prowadzonej sprawie spółka wynajmowała osobom fizycznym mieszkania tylko na cele mieszkaniowe i zdaniem burmistrza oraz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w tej sytuacji należy się wyższy podatek, gdyż spółka jako wynajmujący prowadzi działalność gospodarczą. Do WSA wpłynęła skarga.

- Podkreśliliśmy, że aby budynek mieszkalny lub jego część mogły zostać opodatkowane stawką właściwą dla budynków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, to muszą być zajęte na prowadzenie takiej działalności - powiedział pełnomocnik spółki, adw. Paweł Chmielowiec z Kancelarii Prawnej Skarbiec.

Sąd przyznał spółce rację.

Wydane rozstrzygnięcie warszawskiego sądu otwiera drogę do rewizji swoich zobowiązań z tytułu podatku od nieruchomości dla tych przedsiębiorców, którzy padli ofiarą błędnej, profiskalnej interpretacji przepisów przez organy skarbowe. Przedsiębiorcy mogą domagać się zwrotu nadpłaconych podatków. Z uzasadnienia wyroku będą mogły korzystać również firmy, które będą ustalać stawkę opodatkowania swoich nieruchomości w przyszłości - dodał Chmielowiec w rozmowie z "GW".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(115)
Panipani
4 miesiące temu
Niech sprawdzą mieszkania komunalne w stolicy. Niby biedni wynajmują je po cichu, a sami mieszkają gdzie indziej bez meldunku
768
4 miesiące temu
Bzdety.
zzzz
4 miesiące temu
Jeżeli jakiś inwestor chce inwestować w Polsce to tutaj żyje i pracuje oraz tu odprowadza podatki. A nie na innym krańcu europy i tam płaci podatki jak mu pasuje.
Jolek
4 miesiące temu
Kolejny wyrok korzystny dla lobby zagranicznych inwestorów którzy weszli na rynek mieszkaniowy , bo na rynku biur coraz gorzej po pandemii i pracy zdalnej
Ksk
4 miesiące temu
W artykule " pomieszano" podatki. Wyrok w istocie dotyczy stawek podatku od nieruchomości...
...
Następna strona