Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Od 1 stycznia nowy podatek. Zapłacą kupujący mieszkania

82
Podziel się:

Po nowym roku wejdzie w życie podatek wprowadzony jeszcze przez rząd Mateusza Morawieckiego. Chodzi o zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Po nowemu opłatę w podwyższonej stawce zapłaci osoba, która nabywa szóste i każde kolejne mieszkanie.

Od 1 stycznia nowy podatek. Zapłacą kupujący mieszkania
Zmiany w podatku PCC. Wchodzą w życie od 1 stycznia 2024 r. (Adobe Stock, Andrzej Rostek)

Poprzedni rząd kilkukrotnie powracał do problemu nadmiernego skupywania mieszkań przez pojedynczych inwestorów, jak i fundusze inwestycyjne. Na zapowiedziach zajęcia się tym problemem jednak się kończyło. Aż do stycznia, kiedy to ówczesny premier ogłosił zmiany podatkowe mające uderzyć w skupujących mieszkania.

Nowe przepisy mają objąć głównie fundusze kupujące setki mieszkań, ale należy się też przyjrzeć osobom posiadającym 7-8 mieszkań – stwierdził niemal rok temu Mateusz Morawiecki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Licytacje mieszkań. Kupujący sami windują ceny. Ekspertka ma dobrą wiadomość

Zmiany w podatku PCC

I tak w lipcu przez parlament przeszła nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zmiany mają ułatwić życie kupującym pierwsze mieszkanie, gdyż znoszą podatkowy obowiązek z takiej transakcji. Zarazem uderzają w inwestorów skupujących np. po kilka mieszkań w jednym bloku.

Od stycznia 2024 r. PCC w wysokości 6 proc. trzeba będzie zapłacić od zakupu co najmniej sześciu mieszkań w jednej inwestycji. Jako "jedną inwestycję" należy rozumieć np. jeden budynek lub kilka budynków tworzonych na jednej nieruchomości gruntowej.

Po co ta zmiana? Jesienią 2022 r. głośno było o historii, którą opisała wyborcza.pl. Wszystkie mieszkania na osiedlu przy ul. Bokserskiej na Mokotowie kupił hurtem fundusz, inwestujący w lokale na wynajem. Zmiany w PCC mają ukrócić tego typu hurtowe kupowanie mieszkań przez inwestorów.

Trzeba jednak tutaj też wyjaśnić, że zazwyczaj podatek PCC płacimy od zakupów mieszkania na rynku wtórnym. Te na rynku pierwotnym są obłożone podatkiem VAT. Jednak wspomniana nowelizacja nakłada podatek PCC także na mieszkania z rynku pierwotnego, jeżeli ktoś kupi sześć lub więcej lokali. Można zatem mówić o nowym podatku.

Ile realnie wyniesie nowy podatek?

Jak zatem działa nowy podatek? Kupujący wiele mieszkań będzie musiał zapłacić 6 proc. od transakcji zakupu konkretnego lokalu. Jeżeli zatem zapłacił np. 600 tys. zł, to podatek PCC wyniesie 36 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(82)
Rozalia
5 miesięcy temu
Pracuję jako protetyk słuchu. Poszłam na ten kierunek w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych zaraz po studiach. Jestem naprawdę zadowolona z zarobków, więc informacja o podatku aż tak mnie nie przeraża, ale wiem, że dla wielu ludzi może to być duże utrudnienie.
jaro
5 miesięcy temu
Zdecydowanie za mało! Powinien być progresywny podatek katastralny, od 0% na swoją główną nieruchomość (na własne cele mieszkaniowe) a potem rosnący 5%, 10%, 15%, ... z każdą kolejną nieruchomością
JMS
5 miesięcy temu
W tym scenariuszu żona, syn i córka, a także podmioty o ograniczonej odpowiedzialności, każdy kupuje pięć jednostek określonego przedmiotu, wykorzystując środki pożyczone od głównego inwestora. Następnie sprzedają te jednostki z powrotem głównemu inwestorowi jako sposób na spłatę zaciągniętego długu. Ta sekwencja wydarzeń stanowi kolejny przykład ustawodawstwa, które wydaje się zostać opracowane bez należytego rozważenia.
Halny
5 miesięcy temu
To nie niwy podatek. Tylko nowe zwolnienie z podatku do 6 mieszkania oszuści.
Nat
5 miesięcy temu
Fundusze kupują z VAT więc nie ma tam podatku PCC. W kogo celuje ten podatek?
...
Następna strona