Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Oto jak przedsiębiorcy mogą obniżyć koszty energii i ciepła. Fiskus potwierdza

8
Podziel się:

Kryzys energetyczny drastycznie już podniósł koszty energii elektrycznej oraz ciepła, a na horyzoncie kolejne podwyżki. W związku z tym, jak pisze w środę (21 września) "Rzeczpospolita", wielu przedsiębiorców przeniosło się z lokali użytkowych do domów. Dzięki temu będą mogli odliczyć część wydatków na media od podatku. Dziennik potwierdził to w Krajowej Administracji Skarbowej.

Oto jak przedsiębiorcy mogą obniżyć koszty energii i ciepła. Fiskus potwierdza
Przedsiębiorca, który przeniósł działalność z biura do mieszkania, odliczy część wydatków m.in. na energię i ciepło (money.pl, Rafał Parczewski)

A czy Ty skorzystasz z "tarczy oszczędnościowej"? Napisz, ile prądu zużywasz i podziel się swoimi wątpliwościami. Czekamy na dziejesie.wp.pl.

– Przedsiębiorca prowadzący firmę w domu zaliczy do kosztów PIT wydatki na eksploatację: czynsz, energię elektryczną, ogrzewanie, wodę. W części przypadającej na wykorzystywaną do działalności powierzchnię. Trzeba ją oszacować i określić, jaki procent opłat za mieszkanie może być rozliczony w PIT – mówi "Rz" Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w InFakt.

Ekspert dodaje, że przenosiny przedsiębiorców z wynajętych biuro do domów i mieszkań zaczęły się podczas pandemii koronawirusa. Rosnące ceny energii po wybuchu wojny w Ukrainie nasiliły ten trend. – Oczywiście podwyżki mediów są też w mieszkaniach, korzyści podatkowe powinny jednak chociaż częściowo je zrekompensować - twierdzi Juszczyk.

Wylicz powierzchnię mieszkania, jaką zajmuje praca

Jak przepisy działają w praktyce? "Rz" podaje to na kilku przykładach. Jednym jest prawniczka, która prowadzi kancelarię w domu. Wyliczyła, że gabinet zajmuje 14 proc. powierzchni mieszkania. I właśnie 14 proc. z domowych opłat - w tym za energię oraz ciepło - chce odliczać od podatku. Fiskus na to przystał.

Co ważne, nie trzeba mieć wydzielonego specjalnego pomieszczenia, by móc dopisać do kosztów rachunki za media. Pokazuje to sprawa informatyka, który wyliczył, że do pracy wykorzystuje 80 proc. sypialni, 25 proc. salonu z aneksem kuchennym, a także połowę łazienki i korytarza. W sumie to 36,5 proc. mieszkania. I taki procent opłat może odliczyć od podatku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Riki
2 lata temu
Well jak tak o tym myślę to był to szeroko zakrojony plan żebym miał wyrzuty sumienia jak będę grał w Personę 5 w GamePassie...
Riki
2 lata temu
PiS musi odejść :<
Konio
2 lata temu
Ja też przeniose swoją działalność do mieszkania,tylko ciekawe co powiedzą sąsiedzi? Jestem kowalem.
Iza
2 lata temu
Co za bzdury, przecież za gaz czy prąd są dla przedsiębiorstw i firm podwyżki a dla gospodarstw są tarcze więc ten prąd który zgłosimy będzie liczony jako przemysłowy na taryfie 300 lub 400 proc wyższej.
Blus
2 lata temu
To jest pułapka. W części przeznaczonej na dzielalnosc podatek od nieruchomości wynosi 24 zł za m2. Jak policzysz ile zaoszczędzisz na kosztach energii i zapłacisz podatek to jesteś do tyłu o sporą kwotę. Oszuści z Kas cały czas kombinują jak cię okraść z resztek pieniędzy.