Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

PIT 2020. Ministerstwo Finansów przypomina emerytom i rencistom, co zrobić z 1 proc. podatku

139
Podziel się:

Polacy ruszyli rozliczać się z urzędami skarbowymi. Jak co roku stanowi to doskonałą okazję, żeby wspomóc symboliczną kwotą organizacje pożytku publicznego. Podpowiadamy, w jaki sposób przekazać im 1 proc. podatku.

PIT 2020. Ministerstwo Finansów przypomina emerytom i rencistom, co zrobić z 1 proc. podatku
PIT 2020. Ministerstwo finansów przypomina emerytom i rencistom, co zrobić z 1 proc. podatku (money.pl, Rafał Parczewski)

Ministerstwo Finansów przypomina, że płatnicy mają czas rozliczyć się ze skarbówką do 30 kwietnia 2021 r. Resort wspólnie z Krajową Administracją Skarbową przypomina emerytom i rencistom, w jaki sposób najłatwiej przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego i jak najszybciej otrzymać zwrot podatku.

Przekazanie 1 proc. na rzecz OPP

Emeryci lub renciści, którzy otrzymali z organu rentowego PIT-40A i chcą przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP), mogą wskazać wybrane OPP w oświadczeniu PIT-OP lub w zeznaniu podatkowym.

Okazuje się, że jeśli płatnik (na powyższych zasadach) chce przekazać 1 proc. podatku organizacji, którą wsparł w zeszłym roku, nie musi nic robić. Kwota zostanie przekazana automatycznie - pod warunkiem, że do 31 marca 2021 r. nie zostanie odwołany stan epidemii.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku PIT-11A - niezależnie od stanu pandemii. Urząd skarbowy przekaże 1 proc. podatku organizacji za pośrednictwem usługi Twój e-PIT w automatycznie zatwierdzonym zeznaniu podatkowym.

Jeżeli natomiast podatnik chce przekazać 1 proc. podatku na rzecz innej OPP niż rok wcześniej, to wskazuje ją w zeznaniu, które składa do swojego urzędu skarbowego - przypominają urzędnicy.

Zobacz także: PIT 2020. Niedopłata w zeznaniu rocznym. Do kiedy trzeba zapłacić różnicę?

Skarbówka przypomina przy okazji, że wskazana w ubiegłym roku OPP musi znajdować się w aktualnym Wykazie OPP. Ponadto gdy w systemie znajduje się zeznanie – niezależnie od tego, czy złożysz je sam, czy zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane przez KAS – nie należy składać PIT-OP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(139)
jeden procent...
3 lata temu
tam 3% a tam jeszcze więcej jak na opiekę zdrowotna i kogo sycą dranie i na rękę zostaje tyle co nic a wszystko do góry poszło --wiec bez kpiny panowie z ulicy
Pascal
3 lata temu
Dziwne, że emeryci w ogóle płacą podatek dochodowy. Im wypłata przecież pochodzi z podatków całej populacji, również podatków samych emerytów. To trochę tak, jakby państwa zabierało im pieniądze, aby im te pieniądze dać, przy okazji przy każdym kroku trochę zabierając.
mmm
3 lata temu
To bardzo ciekawe, jaki interes ma w tym skarbówka i ministerstwo finansów przypominając emerytom o możliwości przekazania 1 % na instytucje pożytku publicznego? Z tego co wiem, to podatek z us jest przekazywany rządzącym powiatami, gminami itd ( oczywiście piszę w skrócie). Ja przekazuję 1% , ale tym razem sprawdzę czy dotarły te pieniądze na konto organizacji, którą wybrałam. Nie wierzę temu rzadowi.
cdeedc
3 lata temu
Chcą nas wydoić ! Ja przekazuję na hospicjum Księży Marianów.
***** ***
3 lata temu
Proste, chcą ściągnąć ten 1% do podstawionych organizacji...
...
Następna strona