Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Podatek od obiadu? Fiskus zmienił zdanie, pracodawcy jednak go zapłacą

32
Podziel się:

Krajowa Informacja Skarbowa zmienia podejście do posiłków finansowanych załodze. Z najnowszej interpretacji przepisów wynika, że od firmowego obiadu trzeba zapłacić podatek. Wcześniej skarbówka stała na stanowisku, że zakup jedzenia pracownikowi nie podlega PIT.

Podatek od obiadu? Fiskus zmienił zdanie, pracodawcy jednak go zapłacą
Podatek od obiadu? Fiskus zmienił zdanie (Adobe Stock, konstantant)

O interpretacji podatkowej nr 0113-KDIPT2-3.4011.514.2021.4.NM informuje serwis Prawo.pl. Nowe zasady skarbówki wzbudziły niepokój wśród podatników. Fiskus zmienił bowiem zdanie - wcześniej uważał, że posiłki finansowane załodze nie podlegają opodatkowaniu.

Podatek od obiadu? Fiskus zmienił zdanie

Teraz dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej doszedł do wniosku, że pracownik i tak musi ponosić koszty wyżywienia, niezależnie od tego, czy znajduje się w pracy, czy w domu. Dlatego, jeśli pracodawca sfinansuje mu posiłek, to stanowi to przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia.

Fiskus swoje stanowisko argumentuje tym, że pracodawca w momencie zapewnienia jedzenia tak naprawdę generuje korzyści pracownikowi, bo ten w czasie pracy nie musi ponosić kosztów związanych z wyżywieniem. Gdyby nie ten ruch pracodawcy, musiałby on zakupić albo przygotować posiłek na własną rękę, co wiązałoby się dla niego z wydatkami.

Zobacz także: Lider PSL bezlitosny wobec pomysłu premiera: "Dewastacja rzeczpospolitej samorządowej"

Eksperci krytykują takie stanowisko skarbówki. Tym bardziej że jeden z wnioskodawców interpretacji wskazywał, że zamawia posiłki dla pracowników i częściowo je finansuje, bo m.in. określona część załogi nie może odejść od maszyn w dowolnym momencie w trakcie pracy. Nie mogą oni też spożywać jedzenia na swoich stanowiskach pracy.

Ponadto pracodawcy, decydując się na zapewnienie posiłków kadrze pracowniczej, zapewniają sobie lepszą organizację pracy i podnoszą swoją atrakcyjność.

- Trudno zatem mówić, aby były to potrzeby spełniane w interesie pracowników - twierdzi Aneta Skowron, adwokat w zespole podatków dochodowych GWW, którą cytuje Prawo.pl.

Niedawno stanowisko fiskusa było inne

Jeszcze jakiś czas temu skarbówka twierdziła, że sfinansowanie posiłku pracownikowi nie stanowi dla niego przychodu. Problem polega na tym, czy zakupienie jedzenia kadrze to świadczenie spełniane w ich interesie, czy też może w interesie pracodawcy.

Temat podejmował już Trybunał Konstytucyjny, który w wyrokiem z 8 lipca 2014 roku orzekł, że o przychodzie pracownika możemy mówić w ściśle określonych przypadkach. Mianowicie gdy:

  • zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie);
  • zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy);
  • przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść;
  • korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Fiskus powyższego problemu nie rozwiązuje. Co więcej, na przestrzeni kilku miesięcy wydaje dwie odmienne interpretacje podatkowe. Na dodatek wcześniej dyrektor KIS twierdził, że przychodem pracownika nie jest obiad za nadgodziny. Podatku nie trzeba też zapłacić w sytuacji, gdy, chociażby pracodawca z okazji "tłustego czwartku" zakupi pączki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
Hyhyhy
3 lata temu
A kiedy podatek od wody w toalecie? Gdyby jej nie było pracownik przynosiły swoją.... Warto dotknąć tematu.
Kamarta
3 lata temu
Co to za stare rewelacje. Już od dawna posiłki, pączki itp trzeba opodatkować i ozusować
Bezdomny info...
3 lata temu
Obiadów się gotować już nieopłaca!
Pl zawiedzion...
3 lata temu
No to ulica została
Rimming
3 lata temu
Skoro tak, to Caritas niech też płaci za wydawanie obiadów dla bezdomnych.
...
Następna strona