Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

VAT na produkty spożywcze w dół? Morawiecki złożył ważną zapowiedź

64
Podziel się:

Jest bardzo prawdopodobne, że podatek VAT na podstawowe artykuły żywnościowe zostanie na co najmniej pół roku obniżony do zera - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Zerowa stawka miałaby zacząć obowiązywać od lutego 2022 roku.

VAT na produkty spożywcze w dół? Morawiecki złożył ważną zapowiedź
VAT na produkty spożywcze w dół? Morawiecki złożył ważną zapowiedź (Flickr, KPRM, Krystian Maj)

Mateusz Morawiecki przypominał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że niedawno skierował wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania zerowej stawki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe. - Jest wysokie prawdopodobieństwo, że już od lutego obniżymy do zera, na co najmniej pół roku, VAT na podstawowe artykuły żywnościowe - zapewniał Morawiecki.

Tarcza antyinflacyjna. Co zaplanował rząd?

- Niezależnie od tej odpowiedzi z Komisji Europejskiej, zastosujemy pakiet osłonowy - zapewnił. Zadeklarował, że zrobi wszystko, żeby "polska tarcza antyinflacyjna była jak najszersza, była jak najbardziej obszerna".

Morawiecki nawiązywał w ten sposób do wprowadzonej już w dużej mierze przez rząd tarczy antyinflacyjnej. W ramach tarczy - rząd obniża od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokość akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Akcyza na energię elektryczną dla gospodarstw domowych ma spaść z 5 zł/MWh do zera; dla pozostałych odbiorców akcyza ma być na poziomie minimalnym dopuszczonym w UE.

Zobacz także: Obniżka akcyzy na paliwa. "Spadek cen będzie zauważalny przy dystrybutorach"

Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa mają zostać zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Planowane jest też obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r. Od stycznia do marca 2022 r. do 5 z 23 proc. spaść ma podatek VAT na energię elektryczną. Oprócz tego rząd wprowadza dodatek osłonowy dla niemal 7 mln gospodarstw domowych, który wyniesie od 400 do 1437,50 zł.

Unia szykuje odpowiedź

- Możemy potwierdzić otrzymanie pisma do komisarza (ds. gospodarki Paolo) Gentiloniego od polskiego rządu w tej sprawie. Przygotowywana jest odpowiedź - powiedział rzecznik KE Daniel Ferrie pytany o możliwość wprowadzenia zerowych stawek VAT na żywność.

Obecne przepisy dotyczące VAT (dyrektywa VAT) uzgodnione przez państwa członkowskie nie pozwalają na zerową stawkę VAT na żywność. Zezwalają jedynie na stosowanie obniżonych stawek, jak np. 5 proc. Z informacji PAP uzyskanych w Brukseli wynika, że przewidziana przez Polskę stawka 0 proc. VAT na żywność będzie możliwa w ramach nowej dyrektywy taryfowej, w oparciu o podejście uzgodnione na ostatnim spotkaniu ministrów finansów UE.

7 grudnia uzgodnili oni aktualizację obecnych przepisów regulujących VAT od towarów i usług. Nowe przepisy zapewnią rządom większą elastyczność w zakresie ustalania stawek podatku, które mogą stosować. Jednocześnie zaktualizowane przepisy dostosują przepisy dotyczące podatku VAT do wspólnych priorytetów UE, takich jak walka ze zmianą klimatu, wspieranie cyfryzacji i ochrona zdrowia publicznego. Żeby weszły w życie, potrzebne są jeszcze konsultacje z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego tekstu.

Większość przepisów wejdzie w życie i będzie mogła być stosowana po 20 dniach od publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Publikacja nastąpi dopiero po zakończeniu konsultacji z Parlamentem Europejskim. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Komisja spodziewa się, iż konsultacje z Parlamentem Europejskim zakończą się najpóźniej do marca 2022 r.

Inflacja się nie zatrzymuje

W poniedziałek w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie obniżki stawki VAT na gaz ziemny, ciepło i energię elektryczną. Według poniedziałkowego "Dziennika Gazety Prawnej" skala podwyżek zaskoczyła nawet rząd. W reakcji na nowy cennik, który w piątek zatwierdził URE, w PiS słychać głosy, że działanie tarczy antyinflacyjnej zostanie przedłużone.

Przypomnijmy, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dla czterech tzw. sprzedawców z urzędu oraz pięciu największych spółek dystrybucyjnych. Rachunki za prąd wzrosną średnio o 24 procent. To około 21 złotych miesięcznie. URE dał też zielone światło dla ogromnych podwyżek cen gazu. Średnio rachunki pójdą w górę aż o 54 procent. W przypadku gazu podwyżki mają być rozłożone na raty.

Ogłoszone przez URE podwyżki są nawet większe, niż wynikało z niedawnych doniesień. W ubiegłą środę Radio Zet podawało, że prąd zdrożeje o około 20 proc., a gaz - o 40 proc. Według ostatecznych danych GUS w listopadzie inflacja sięgnęła 7,8 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(64)
😁😁😁😁😁
2 lata temu
Nie wolno tez sie wyzywac na slabszych czy biedniejszych...
zmiana.
2 lata temu
ehhh.Moje zaufanie straciliscie . jest strasznie ciezko zyc. strasznie wszystko drogi e. straszyta przymusem szczepien ...za duzo jest złego za cieszko . nie jestem przeciw . ale za= tez juz nie . juz wam w nic nie uwierze. dosc koniec.
suweren
2 lata temu
najpierw powiedzial ze unia nie pozwala na 0 wat,jak dziennikarze doszli prawdy,ze nie zlozyl takiej oferty to raptem oglasza ze to on zalatwil,a to sie nalezy jak psu buda
podatek
2 lata temu
do zera to on spadł
lex
2 lata temu
I co za wartość mają ich "obiecanki sasinki", że wszystko będzie taniało ? Staniała tylko ich WIARYGODNOŚĆ !!! Do "czterech liter" z takim rządem !!!
...
Następna strona