Trwa ładowanie...
bDSOpQjp

Notowania

Ure – Wszystkie wiadomości

12
08.04.2021 9:26

ENERGETYKA
 / 
Farma wiatrowa PGE zapewni prąd dla 4 mln rodzin. Jest ważna decyzja URE

Urząd Regulacji Energetyki (URE) przyznał kontrakt różnicowy dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Ta decyzja przybliża realizację wielkiej inwestycji realizowanej przez PGE. Pierwszy prąd z morza popłynie około 2026 roku.

12
16.03.2021 18:19

PRĄD
 / 
OZE coraz bardziej modne. Generujemy coraz więcej prądu

Polacy przełączają się na odnawialne źródła energii. Jak podaje URE, w 2020 odnotowano trzykrotnie więcej energii elektrycznej, niż rok wcześniej, wygenerowanej z mikroinstalacji OZE.

10
15.03.2021 16:44

ENERGETYKA
 / 
Polski Prąd i Gaz ukarany przez URE. Firma traci koncesję

Urząd Regulacji Energetyki ustalił, że firma o nazwie "Polski Prąd i Gaz" wprowadzała klientów w błąd. W efekcie grozi jej strata koncesji. Nie będzie mogła sprzedawać prądu, choć od decyzji odwołała się.

16
04.02.2021 15:55

ENERGIA
 / 
OZE w Polsce. Państwo będzie promować morskie farmy wiatrowe, jest ustawa

Nowe ramy regulacyjne dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku zawiera ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Zgodnie z jej zapisami poziom wsparcia dla offshore będzie dwustopniowy.

109
05.01.2021 17:33

ENERGIA
 / 
Ceny prądu w 2021 roku gwałtownie wzrosną. URE zatwierdza pierwszą taryfę

Opłata mocowa już wkrótce da się Polakom we znaki przy rachunkach za prąd. Rachunek za dystrybucję energii przez tę opłatę może wzrosnąć średnio o 29 proc. - informuje Urząd Regulacji Energetyki, który zatwierdził taryfę na dystrybucję energii pierwszemu dystrybutorowi.

bDSOpQjr
8
22.12.2020 12:53

ENERGETYKA
 / 
OZE w Polsce. W jakim kierunku zmierzamy?

W jakim kierunku zmierzają odnawialne źródła energii w Polsce? - Już kilka ostatnich lat, a szczególnie ostatni rok pokazuje, że jest trend zainteresowania OZE, głównie tym w małej skali. Obserwujemy duży przyrost małych instalacji, prosumenckich. Jest to efekt uruchomienia pewnych systemów wsparcia i wspierania poprzez politykę energetyczną i politykę państwa rozwoju tego typu źródeł energii. Widzimy też duże zainteresowanie, jeśli chodzi o wielkoskalowe projekty, to nie tylko mikroinstalacje - powiedział w programie "Money. To się liczy" Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. - Myślę, że bardzo ciekawe wnioski przyniosły ostatnie aukcje OZE. One pokazują, że rozwój odnawialnych źródeł energii prym wiodą dwie technologie: wiatrowe i fotowoltaika. Ostatnia aukcja pokazała też, że na tym rynku istnieje bardzo duża konkurencja między instalacjami wiatrowymi i słonecznymi - dodał Gawin w rozmowie z money.pl.

4
22.12.2020 12:42

MEDIA
 / 
Mikro-elektrownia atomowa. Przedsiębiorcy chcą je stawiać przy firmach

Przedsiębiorcy chcą przy swoich firmach stawiać małe elektrownie atomowe. - Na razie to rzeczywiście jest w sferze deklaracji. Przypomnijmy, że jeśli chodzi o energetykę jądrową, to ona wymaga bardzo szerokich ram prawnych. Począwszy od projektu, a kończąc na odpadach po paliwie jądrowym. Jesteśmy na bardzo wstępnym etapie, jeśli chodzi o kwestie regulacji prawnych i przygotowanie odpowiedniej infrastruktury - powiedział w programie "Money. To się liczy" Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. - Jednak jest to na pewno bardzo ciekawe rozwiązanie. Każde mniejsze źródło energii daje większą elastyczność pracy systemu. Z drugiej strony są to źródła, które w sferze komercyjnej nie weszły jeszcze na poziom eksploatacji, żeby można było powiedzieć, że są dostępne. Mówię o sferze komercyjnej, a nie wojskowej. Kierunek ciekawy, jeśli ktoś przejawia zainteresowanie, to ma do tego prawo - dodał Gawin w rozmowie z money.pl.

31
22.12.2020 11:55

GOTOWANIE
 / 
Gaz będzie tańszy. Dobra informacja od prezesa URE

Jednak nie wszystko zdrożeje w 2021 roku. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin powiedział w programie "Money. To się liczy", że ceny gazu w przyszłym roku spadną. - W przeciwieństwie do prądu, mamy tu dobre informacje. Zatwierdziliśmy taryfę, która jest taryfą spadkową. Następuje obniżenie taryfy w części obrotu i sprzedaży gazem, to średnio ok. 4,5 proc. Oczywiście dla klienta końcowego to oznacza nieco mniejszy spadek cen, będzie to ok. 2 proc. dla odbiorców gazu o najmniejszym zużyciu, czyli do gotowania. W przypadku osób, które zużywają więcej, czyli np. używają gazu również do ogrzewania pomieszczeń, będzie to spadek o ok. 3 proc. Będziemy przyglądali się sytuacji na rynku gazu, obecna sytuacja nie uzasadnia wzrostów, a raczej uzasadnia obniżki. Prawem każdego przedsiębiorcy jest zwrócenie się o korektę taryfy, dajemy sobie czas - powiedział Gawin w rozmowie z money.pl.

62
22.12.2020 11:44

PODWYŻKI
 / 
Prąd zdrożeje. Prezes URE tłumaczy dlaczego i o ile

Od 2021 roku rachunki za prąd pójdą w górę, średnio o ponad 100 zł rocznie. - Podwyżki w przypadku energii elektrycznej wynikają głównie z opłaty mocowej. Średnio rachunki w gospodarstwach domowych wzrosną o ok. 12 proc. miesięcznie. Przekładając to na wartości w złotówkach - ok. 7,50 zł podwyżki wynika z opłaty mocowej, do tego 1,50 zł wzrostu z tytuły zmiany taryfy na obrót energią elektryczną. Dodatkowo jest jeszcze opłata OZE, wynosi ok. 33 gr - powiedział w programie "Money. To się liczy" Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. - Opłata mocowa pokrywa koszty zapewnienie ciągłego dostępu do energii elektrycznej. Praca systemu jest coraz częściej pracą zmienną. To wynika z większego udziału odnawialnych źródeł energii, które raczej charakteryzują się mniej stabilną pracą. Trzeba zapewnić odpowiednie środki, by utrzymać te źródła energii w systemie - wyjaśnił Gawin w rozmowie z money.pl.

bDSOpQjx
1
22.12.2020 8:55

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Ostatni moment na zakupy w sieci

Dziś w programie tematem ostatnie zakupy w sieci przed świętami, gościem będzie Damian Zapłata, członek zarządu Allegro. W drugiej części o wyższych rachunkach Polaków w 2021 roku rozmawiamy z Rafałem Gawinem, prezesem Urzędu Regulacji Energetyki. Zapraszamy od 9.15.

84
17.12.2020 21:01

GAZ
 / 
Nowe stawki za korzystanie z gazu. Wejdą w życie w przyszłym roku

Znana jest już przyszłoroczna stawka sprzedaży gazu dla gospodarstw domowych. Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny. Okazuje się, że w przyszłym roku Polacy korzystający z gazu zapłacą nieco mniej.

275
10.12.2020 10:31

PRĄD
 / 
Nowe taryfy zatwierdzone. Zapłacimy więcej za prąd

Enea, PGE Obrót i Tauron od 1 stycznia 2021 r. będą stosować nowe stawki na sprzedaż energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych - poinformował w czwartek Urząd Regulacji Energetyki. Dla nas oznacza to podwyżki. Średnio o 3,5 proc. Rzecz jednak w tym, że dojdzie jeszcze opłata mocowa.

3
01.12.2020 16:25

ENERGETYKA
 / 
Uwolnienie cen energii. "Potencjał rynku jest znacznie, znacznie większy"

- Przedsiębiorstwa energetyczne, które regulujemy i mają zatwierdzane taryfy, nie mają żadnego zakazu, żeby przedstawiać klientom oferty rynkowe inne niż wynikające z taryfy – mówi w programie "Money. To się liczy" prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin pytany, czy nie pora uwolnić ceny energii. – Z ostatnich danych, które posiadamy wynika, że około 40 proc. odbiorców tych potencjalnie taryfowych korzysta z taryf rynkowych. Myślę, że potencjał rynku jest znacznie, znacznie większy – dodał. Jak wskazywał, społeczeństwo się bogaci i coraz chętniej korzystamy z rynkowych ofert, które poza prądem zawierają jeszcze inne usługi. Przypomniał, że ostatnia daleko idąca liberalizacja rynku miała miejsce w 2007 r. Kiedy mogłaby mieć miejsce kolejna? To zdaniem prezesa wymaga dokładnych analiz.

bDSOpQjy
12
01.12.2020 13:59

ENERGETYKA
 / 
Opłata mocowa. Prezes URE tłumaczy, z czego wynika

- Prowadzimy działania bardzo podobnie do notariusza: zbieramy dane, podstawiamy do wzoru i kalkulujemy opłatę - mówi w programie "Money. To się liczy" prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin, tłumacząc z czego wynika wysokość opłaty mocowej. Od początku 2021 r. będzie ona nową pozycją w rachunku za energię elektryczną. Jak wynika z opublikowanych w poniedziałek przez URE stawek, dla większości gospodarstw domowych będzie to ponad 10 zł miesięcznie. W założeniu mamy składać się na mechanizm, zapewniający bezpieczeństwo dostaw energii. W uproszczeniu chodzi po prostu o to, by nie zabrakło nam prądu.

3
01.12.2020 8:58

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Stoki jednak do zamknięcia? Gościem wicepremier Jarosław Gowin

Dziś w programie pytamy o obostrzenia i pomoc dla biznesów zamrożonych przez drugą falę epidemii. Gościem będzie wicepremier Jarosław Gowin. W drugiej części o nowej opłacie i wyższych rachunkach za prąd rozmawiamy z Rafałem Gawinem, prezesem Urzędu Regulacji Energetyki. Zapraszamy od 9.15.

17
23.11.2020 14:30

PODWYŻKA CEN
 / 
Ceny prądu pod kontrolą URE. Miliony Polaków zdecydowały inaczej

Urząd Regulacji Energetyki wciąż chce regulować ceny prądu dla gospodarstw domowych, by nie rosły zbyt mocno, szczególnie dla najuboższych. Jednak Polacy coraz częściej decydują się na inne rozwiązanie. - To absurdalne założenie URE, bo nie mamy 10 milionów ubogich gospodarstw, a tylu dotyczy regulacja cen. Na pewno należy stworzyć specjalną taryfę dla uboższych, na początek powinno się nią objąć emerytów i rencistów. Po drugie, mamy już uwolnione ceny na Śląsku i w Warszawie, tam te ceny są trochę wyższe niż gdzie indziej, ale to nie jest różnica, która robi dramatyczną wyrwę w budżetach domowych. To jest kwestia kilku złotych miesięcznie - powiedział w programie "Money. To się liczy" Rafał Zasuń, ekspert WysokieNapiecie.pl. - Już 40 proc. gospodarstw domowych korzysta z cen rynkowych. To są gospodarstwa, które wyszły spod taryfy. Płacą troszkę mniej za prąd, ale dopłacają za usługi - to przysłowiowy produkt, może to być hydraulik, czy jakieś ubezpieczenie medyczne, w pakiecie z prądem. Przez to łącznie płacimy nieco więcej niż w taryfie G, ale jednak kilka milionów osób zdecydowało się z tego skorzystać, a 600 tys. gospodarstw domowych korzysta z niezależnych dostawców. To są ceny absolutnie nieregulowane, cena samego prądu jest niższa, ale jest doliczana dodatkowa opłata za daną usługę - podkreślił ekspert.

288
23.11.2020 11:20

URE
 / 
Opłata mocowa. Zapłaci każdy z nas

Od nowego roku zacznie obowiązywać tzw. opłata mocowa. Czym jest? - Opłata mocowa wynika z ustawy o rynku mocy, a ten rynek ma nam zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, więc najprościej można to określić jako opłatę za bezpieczeństwo energetyczne - powiedział w programie "Money. To się liczy" Rafał Zasuń, ekspert WysokieNapiecie.pl. - Są elektrownie, które pracują za krótko, po kilkanaście-kilkadziesiąt godzin rocznie, i nie mogą pokryć swoich kosztów na rynku. Muszą być czynne w ramach awarii elektrowni wiatrowych czy wodnych, ale ceny hurtowe są dla nich za niskie, a takie zastępcze elektrownie też muszą się jakoś odnaleźć w systemie, bo bez nich ten system by się załamał. To kosztuje około 5 mld zł rocznie, co oczywiście zostanie doliczone do naszych rachunków. Dla gospodarstw domowych będzie to opłata stała, prawdopodobnie rzędu 8-10 zł miesięcznie, a dla przedsiębiorstw opłata ta będzie uzależniona od zużycia energii elektrycznej - dodał ekspert.

17
23.11.2020 10:50

PIENIĄDZE
 / 
Ceny prądu wzrosną? Ekspert wyjaśnia

Ceny prądu wzrosną w najbliższym czasie? - Zależy dla kogo. Ceny dla gospodarstw domowych wciąż są trzymane w ryzach Urzędu Regulacji Energetyki, a Urząd nie pozwala na taką skalę podwyżek, jaką chciałyby przeprowadzić spółki energetyczne, poza Śląskiem i Warszawą, gdzie ceny już są uwolnione - powiedział w programie "Money. To się liczy" Rafał Zasuń, ekspert WysokieNapiecie.pl. - Najgorsza sytuacja będzie dotyczyć małych i średnich firm, bo tam ceny już są uwolnione i URE ich nie kontroluje, a one nie mają takiej siły przebicia, jak wielkie firmy, które miały czas w ostatnich latach ustalić sobie dość niskie ceny. W rezultacie dla MŚP ceny prądu są najwyższe w całym kraju, a mają też najmniej argumentów, by się przed tymi podwyżkami bronić - dodał. Pytany o podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych, odparł, że nie będzie drastycznych wzrostów, dopóki URE będzie kontrolowało ceny. - Firmy żądają podwyżek rzędu 20-40 proc., URE odpowiada, że maksymalnie 5-10 proc. Zwykle podwyżki sięgają kilku złotych miesięcznie. Pora zastanowić się nad sensem regulowania cen dla wszystkich gospodarstw. Nie ulega wątpliwości, że najbiedniejsi powinni mieć najtaniej, natomiast utrzymywanie takiej polityki dla wszystkich nie ma sensu ekonomicznego - podkreślił.