Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Klint ma prawo do zwrotu skladki

0
Podziel się:

Klient ma prawo do zwrotu składki za niewykorzystany okres, gdy wcześniej nastąpiła wypłata odszkodowania.

Ubezpieczony może żądać zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia, gdy wcześniej nastąpiła wypłata odszkodowania. Nie jest też istotne, czy zaistniała szkoda była całkowita, czy tylko częściowa - podaje "Rzeczpospolita".

Trzy klauzule stosowane przez Compensę w jej wzorcach umów zostały zakwestionowane przez UOKiK. Według dwóch z nich w razie odstąpienia od umowy ubezpieczenia lub jej wypowiedzenia przez jedną ze stron składka za niewykorzystany okres ubezpieczenia jest zwracana tylko, gdy w okresie ubezpieczenia nie nastąpiła wypłata odszkodowania.

UOKiK stwierdził, że postanowienie to jest sprzeczne z art. 813 kodeksu cywilnego, który przewiduje, że składkę należy obliczać za czas trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela. UOKiK argumentował: „Zakładowi ubezpieczeń nie należy się składka za okres, w którym ochrona ubezpieczeniowa nie będzie świadczona.

Z kolei konsumentom należy się zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia, gdyż nie otrzymują w tym okresie ochrony ubezpieczeniowej". W innym przypadku dojdzie do rażącego naruszenia interesów konsumentów, gdy np. ubezpieczyciel odstąpi od umowy po zajściu szkody częściowej i po wypłaceniu odszkodowania równego niewielkiemu ułamkowi sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczyciel nie tylko pozbawiłby klienta ochrony, zatrzymując jednocześnie składkę za niewykorzystany okres. Klient musiałby też zawrzeć nową umowę i po raz drugi zapłacić za ten sam okres ubezpieczenia.

Trzecia zakwestionowana klauzula przewidywała, że odszkodowanie pomniejsza się o procent udzielonej zniżki za zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń w aucie, gdy nie zadziałały one np. w momencie kradzieży pojazdu, włamania do niego itp. Umowa nie odróżniała jednak, czy zabezpieczenia nie zadziałały z powodów zależnych od klienta (np. nie włączył on alarmu), czy z przyczyn nieleżących po jego stronie (np. zawodne działanie urządzeń).

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumenta uznał argumentację, że wszystkie trzy zakwestionowane postanowienia są sprzeczne z prawem i zakazał ubezpieczycielowi ich stosowania. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

wiadomości
porady
ubezpieczenia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)