Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Dla Putina to żyła złota. Miliony euro płyną do budżetu

Podziel się:

21 dużych, międzynarodowych banków robi biznes w Rosji. Jeden z nich jest nawet wpisany na listę "przedsiębiorstw o znaczeniu systemowym" banku centralnego Rosji - pisze w piątek francuski dziennik "Le Monde". W ubiegłym roku banki te zapłaciły w kraju Władimira Putina prawie miliard euro podatków.

Dla Putina to żyła złota. Miliony euro płyną do budżetu
Dla Putina to żyła złota. Zachodnie banki wpłacają do rosyjskiego budżetu miliony euro (Getty Images)

"Le Monde" przytacza dane z raportu Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej, z którego wynika, że po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę z Rosji nie wycofało się 21 międzynarodowych banków. Firmy te nadal zarabiają tam duże pieniądze - w 2023 roku było to 3,5 mld dolarów - i ułatwiają reżimowi Władimira Putina finansowanie wojny w Ukrainie, płacąc w Rosji podatki. W ubiegłym roku zasiliły rosyjski budżet w sumie kwotą 970 mln euro.

W Rosji nadal działają tacy giganci, jak amerykański Citibank i włoski UniCredit, ale też mniejsze banki, jak austriacki Raiffeisen czy węgierski OTP - wylicza "Le Monde". Obecność Raiffeisena na rosyjskim rynku jest na tyle istotna dla tamtejszej gospodarki, że znajduje się on na liście "przedsiębiorstw o znaczeniu systemowym" banku centralnego Rosji - relacjonuje francuski dziennik. W 2023 roku dochody banku na rosyjskim rynku wyniosły 2,6 mld euro i stanowiły 52 proc. jego ogólnych zysków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Biznes mówi: Złoty interes

Boją się strat?

Zarząd Raiffeisena zapewnia, że szuka sposobu na wycofanie się z rosyjskiego rynku, ale - jak ocenia "Le Monde" - nie może się zdecydować na zrealizowanie wynikającej z tego straty. Gdy Rosję opuszczał francuski bank Societe Generale, stracił na tym 3,1 mld euro.

W grudniu 2023 roku, gdy Ukraina usunęła bank Raiffeisen z listy "sponsorów wojny", Austria wycofała weto w sprawie 12. pakietu sankcji Unii Europejskiej, wymierzonych w Rosję.

Lista "sponsorów wojny" prowadzona jest przez Narodową Agencję Zapobiegania Korupcji, powołany do życia w 2015 roku centralny organ ukraińskiej władzy o specjalnym statusie, którego głównym zadaniem jest rozwój i wdrażanie państwowej polityki antykorupcyjnej. Na listę wpisywane są zagraniczne przedsiębiorstwa, które nie wycofały się z działalności w Rosji, pomimo jej agresji na Ukrainę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP