Unia Europejska – Wszystkie wiadomości
GOSPODARKA / Sztuczna inteligencja w polskich firmach. Jesteśmy w ogonie UE
Chatboty, aplikacje do rozpoznawania mowy czy roboty pomagające klientom w zakupach - to tylko niektóre z przykładów zastosowania sztucznej inteligencji. W Polsce takie rozwiązania stosuje zaledwie 4 proc. firm. Pod tym względem jesteśmy w ogonie UE.
GOSPODARKA / Krajowy Plan Odbudowy coraz bliżej. Rząd chce zakończyć prace "po 20 kwietnia"
Do 30 kwietnia projekt Krajowego Planu Odbudowy musi trafić do Komisji Europejskiej. Rząd chce zakończyć prace "po 20 kwietnia", a pierwsze założenia programu pokazać w maju.
KRAJOWY PLAN ODBUDOWY / Fundusz Odbudowy. Zakończenia prac po 20 kwietnia
Polska ma czas do czerwca, aby zatwierdzić Fundusz Obudowy UE. - Decyzje związane z przyjęciem lub nieprzyjęciem ustawy o zasobach własnych będą decydowały o to, czy Polska będzie miała 770 mld, czy nie - stwierdził Piotr Muller.
ENERGETYKA / Ceny prądu. Drożej tylko na Malcie. Nowy raport
Hurtowe ceny energii elektrycznej z dostawą pasmową są w Polsce prawie najwyższe w Unii Europejskiej - wynika z raportu Komisji Europejskiej za IV kwartał 2020 roku. W naszym kraju cena przekraczała 54 euro za MWh, przy średniej europejskiej na poziomie 43,4 euro za MWh.
COVID-19 / UE ma zamówić miliardy szczepionek. Unia chce zabezpieczyć obywateli do 2023 roku
Prawie dwa miliardy szczepionek na COVID-19 ma trafić do Unii Europejskiej w latach 2022-2023. Zabezpieczy to potrzeby UE na kolejne lata i ochroni obywateli przed kolejnymi falami zachorowań.
GOSPODARKA / Ceny mieszkań kontra stawki najmu. Polska na tle UE
W Polsce ceny mieszkań i ceny najmu w ciągu ostatniej dekady wzrosły mniej więcej o tyle samo, wynika z danych Eurostatu. To dość nietypowa sytuacja na tle UE - w większości krajów mieszkania drożeją szybciej niż najem.
KORONAWIRUS / Polska cofnęła się o dekadę. Jeden z największych spadków w UE
Pandemia koronawirusa zebrała swoje żniwo. Średnia oczekiwana długość życia w Polsce spadła w 2020 roku z 78 lat do 76,6 lat. Pod tym względem cofnęliśmy się o dekadę. Co więcej, to jeden z największych spadków w Unii Europejskiej.
KRAJOWY PLAN ODBUDOWY / Pracodawcy RP krytykują projekt KPO. "Zmarnowana szansa"
Pracodawcy RP zarzucają projektowi Krajowego Planu Odbudowy m.in. oderwanie od rekomendacji KE czy skupienie się na wydatkach rządu i podległych mu instytucji.
KORONAWIRUS / Fundusz Odbudowy utknął w kilku krajach. Nie tylko Polska wstrzymuje się z ratyfikacją
Polska nie jest jedynym kraje, który zwleka z ratyfikacją Funduszu Odbudowy i Rozwoju. Zgody nie udzieliły jeszcze Niemcy, a to z powodu decyzji sądu konstytucyjnego, który wcześniej chce zabezpieczyć interesy eurosceptyków.
UNIA EUROPEJSKA / Unia straszy Polskę nowymi karami. Możemy stracić miliardy euro
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej chce mocniej karać kraje, które jej zdaniem mają problemy z praworządnością. Jak zapowiada, jej plan może wejść w życie jeszcze w tym roku. Polska może na pomyśle stracić nawet ponad 100 mld zł.
ZEGARKI / Zmiana czasu 2021. Debata w Brukseli utknęła w martwym punkcie
Czy sezonowa zmiana czasu w końcu zniknie? W Komisji Europejskiej dyskusja nad tym pomysłem toczy się od wielu miesięcy, ale przełomu nie widać. - W sprawie zmiany czasu zegar stoi w miejscu - stwierdził w czwartek rzecznik KE Eric Mamer.
UNIA EUROPEJSKA / TSUE chce oddalić odwołanie Niemiec ws. Nord Streamu. Rosjanie mogą być zadowoleni
Rzecznik generalny TSUE apeluje do Trybunału o oddalenie odwołania Niemiec od wyroku ws. gazociągu OPAL. Decyzja Niemiec miała na celu oprotestowanie działań Gazpromu.
GOSPODARKA / Polska ciągle liderem drożyzny. Inflacja prawie trzy razy wyższa niż średnia w UE
W Unii Europejskiej ceny są średnio o 1,3 proc. wyższe niż rok wcześniej. W Polsce rosną w tempie 3,6 proc. To najwyższa inflacja - wynika z najnowszych wyliczeń Eurostatu.
KRAJOWY PLAN ODBUDOWY / Spór o unijną kasę. Krajowy Plan Odbudowy pod lupą
Mnożą się wątpliwości w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Uwagi mają zarówno samorządowcy, jak i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Czasu na przyjęcie dokumentu jest coraz mniej.
SZCZEPIONKI / Węgry chcą rozliczać Brukselę. Żądają umów za szczepionki
Szef węgierskiej kancelarii premiera zwrócił się do komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stelli Kyriakides o upublicznienie umów o zakupie szczepionek dla Unii oraz grafiku ich dostaw.
UNIA EUROPEJSKA / Krajowy Plan Odbudowy. Sikorski: to nie są pieniądze na drogi i mosty
- To nie jest Fundusz Spójności bis. To są pieniądze na ratowanie gospodarki i transformację energetyczną - mówi w programie "Newsroom" były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak podkreślał, w tym przypadku środki nie będą mogły trafić na budowę dróg czy mostów. - One muszą być rozdzielone inaczej - twierdził polityk. Jego zdaniem istnieje ryzyko, że mogą one zostać przez rząd przeznaczone na przykład na Telewizję Polską czy inne "ulubione spółki PiS-u". I dlatego chce, żeby fundusze z Unii były rozdysponowane przez samorządy, a nie w sposób centralny. - Żeby nie okazało się tak jak z innym funduszem. Czyli że PiS rozdał pieniądze gminom, w których rządzą ich ludzie, a tym opozycyjnym pieniędzy już nie wystarczyło - stwierdził były szef polskiej dyplomacji.
SZCZEPIONKI / Europejska Agencja Leków dopuściła do obrotu szczepionkę Johnson & Johnson. Kiedy pierwsze dostawy?
Czwarty gracz wchodzi do gry. Europejska Agencja Leków dała zielone światło firmie Johnson & Johnson. Komisja Europejska bezzwłocznie wydała zezwolenie na stosowanie preparatu we wszystkich krajach Unii. To oznacza, że jednodawkowa szczepionka może trafić do placówek medycznych.
TURYSTYKA / Paszport covidowy budzi kontrowersje, a "żółta książeczka" istnieje od lat. Prawnik wyjaśnia
Unia Europejska pracuje nad "paszportem" dla zaszczepionych. Pomysł nie jest ani nowy, ani bezprawny. Co więcej, ma ułatwić, a nie utrudnić życie. Jest jednak jeden problem - zdaniem prawników - jest na to po prostu za wcześnie, a pomysł wciąż jest dziurawy.