Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rok wielkich konflików na rynku finansowym

0
Podziel się:

Kończący się rok na rynku finansowym przebiegał pod znakiem dwóch konfliktów - pierwszy dotyczył fuzji Pekao SA i BPH, drugi - niedokończony - sprawy PZU. Dodatkowo zmieniły się zasady nadzoru nad rynkiem oraz zasady udzielania kredytów hipotecznych.

19 kwietnia, po negocjacjach, zostało podpisane porozumienie między polskim rządem a UniCredit (UCI) w sprawie fuzji Pekao SA i BPH. Połączeniu, które wynikało z fuzji akcjonariuszy - UCI i HVB, sprzeciwili się jeszcze latem ubiegłego roku ówcześni posłowie PiS - Kazimierz Marcinkiewicz i Wojciech Jasiński.

Sprawa fuzji BPH i Pekao SA stała się przyczyną konfliktu między rządem a Komisją Nadzoru Bankowego oraz sporu z Komisją Europejską. Ostatecznie na mocy porozumienia z polskim rządem UCI sprzeda 200 oddziałów, razem ze związanymi z nimi usługami oraz marką BPH. Pozostałe oddziały zostaną włączone do Pekao SA. "Mini- BPH" zachowa ok. 30 proc. obecnych klientów i będzie na 9. miejscu w Polsce pod względem sieci. Sprzedaż wydzielonego banku odbędzie się w ciągu 4 pierwszych miesięcy 2007 r.

Połączenie obu banków wymagało - uchwalonej ostatecznie w październiku - nowelizacji Prawa bankowego tak, by dopuszczało ono podział banków działających w formie spółki akcyjnej.

*Rząd wciąż walczy z Eureko *
2006 r. był kolejnym rokiem, w którym nie udało się rozwiązać trwającego od 7 lat konfliktu między Eureko a resortem skarbu w sprawie dalszej prywatyzacji PZU i realizacji umowy prywatyzacyjnej z 1999 r. Eureko ma obecnie 33 proc. minus jedna, akcji PZU.

Na początku czerwca został odwołany z funkcji prezesa spółki Cezary Stypułkowski, który szefował PZU od 2003 r. Kilka dni po jego odwołaniu prezesem spółki został nieznany na rynku finansowym adwokat - Jaromir Netzel.

Nadal nierozstrzygnięta jest sprawa konsekwencji wyroku Trybunału Arbitrażowego w Londynie, który w sierpniu 2005 r. wydał wyrok stwierdzający, że Polska naruszyła polsko-holenderską umowę o wzajemnej ochronie inwestycji. Strona polska podważała tę decyzję. Jednak pod koniec listopada tego roku sąd w Brukseli oddalił powództwo Polski o unieważnienie wyroku.

Oczekiwany jest wyrok w innej sprawie wniesionej przez Polskę. Resort skarbu uznał, że arbiter wyznaczony przez Eureko może nie być bezstronny. Eureko zapowiadało, że korzystne dla niego orzeczenie sądu będzie oznaczało rozpoczęcie kolejnego etapu arbitrażu - wniosku o odszkodowanie. Pozew o odszkodowanie wniósł już jeden z akcjonariuszy Eureko - Achmea.

Konsolidacja w ubezpieczeniach

Na rynku ubezpieczeniowym, w cieniu PZU, trwały procesy konsolidacyjne.

Vienna Insurance Group, składająca się z Compensy, Compensy Życie, Benefii Majątek, Benefii Życie i Royal Polska powiększyła się o większościowe udziały w Cigna STU (z 63 proc. kupionych w marcu br. do 93 proc. anonsowanej w listopadzie br. transakcji) oraz TU Polski Związek Motorowy (w listopadzie br).

Z kolei 30 listopada nastąpiło połączenie dwóch spółek ubezpieczeń majątkowych należących do niemieckiej grupy Talanx/HDI. Tego dnia połączyły się HDI Samopomoc i HDI Asekuracja, które obecnie działają pod nazwą HDI Asekuracja. W skład koncernu Talanx wchodzi też - działający również na polskim rynku - Gerling oraz - Aspecta zajmująca się ubezpieczeniami na życie (poprzednio Samopomoc Życie). Do końca 2007 r. spółki ubezpieczeń życiowych Gerling i Aspecta mają się połączyć i działać pod nazwą HDI Gerling Życie.

Od listopada na polskim rynku ubezpieczeniowym działalność rozpoczął ubezpieczeniowy gigant - Axa. Axa, która w 1999 r. przegrała przetarg na kupno PZU, nie zakładała w Polsce spółki, działa w formie oddziału. Na razie oferuje tylko ubezpieczenia komunikacyjne. Nie korzysta z agentów, działa w formie direct.

Rok Rekomendacji S i nowego nadzoru

_ Na rynku bankowym nowością było uruchomienie w czerwcu pierwszego polskiego "banku dla bogatych" - Noble Banku. Należy on do holdingu Getin. Noble Bank powstał w oparciu o firmę doradztwa finansowego Open Finance oraz Wschodni Bank Cukrownictwa. _W bankowości doszło do wycofania się znaczącego zagranicznego inwestora - na przełomie grudnia 2005 i stycznia 2006 zakończył się spór w Banku Ochrony Środowiska. Szwedzki SEB, który miał 47,5 proc. akcji BOŚ i chciał przejąć kontrolę nad bankiem, zdecydował się sprzedać swoje udziały Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za kwotę 576,9 mln zł.

Istotnym wydarzeniem na rynku bankowym była też zmiana na stanowisku prezesa PKO BP. Andrzej Podsiadło zrezygnował pod koniec czerwca, po czterech latach pełnienia funkcji prezesa największego polskiego banku. Rada nadzorcza spółki powołała Sławomira Skrzypka do pełnienia obowiązków prezesa zarządu. Jak dotąd nowy prezes PKO BP nie został powołany. Przed świętami minister skarbu Wojciech Jasiński poinformował, że będzie proponował radzie nadzorczej PKO BP kandydaturę b. premiera Kazimierza Marcinkiewicza.

W związku z dynamicznie rozwijającym się rynkiem kredytów hipotecznych, banki zostały zobowiązane przez nadzór do ograniczeń kredytów denominowanych w walutach obcych. Nadzór bankowy wprowadził od 1 lipca tzw. rekomendację S. Obecnie dostęp do kredytów walutowych mają tylko ci klienci, którzy mieliby zdolność kredytową w złotych. Poprzednio część klientów, których nie było stać na spłaty rat kredytu w złotych, zaciągała tańszy w obsłudze kredyt w walucie obcej. Nie było jednak zabezpieczeń na wypadek niekorzystnej zmiany w kursie walut.

Na rynku finansowym zmieniły się w 2006 r. zasady nadzoru. Na podstawie przyjętej przez Sejm 21 lipca ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, połączone zostały nadzory ubezpieczeniowy i nad rynkiem kapitałowym. Od 19 września nadzór ten sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Od 1 stycznia 2008 r. KNF przejmie też nadzór bankowy. Przewodniczącym nowego urzędu został 29 września Stanisław Kluza, b. minister finansów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)