Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: WIG20 po raz kolejny gorzej od indeksów w Europie

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl czytaj jak zakończył się handel w Warszawie i na europejskich parkietach

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

*Notowania na warszawskiej giełdzie kończą się poniżej wczorajszego zamknięcia. WIG20 stracił 0,2 procent, mWIG40 0,99 procent, a sWIG80 0,86 procent. *

Wśród największych spółek najlepiej poradziła sobie PKN Orlen wzrastając o 2,11 procent oraz TPSA. Natomiast najwięcej straciły Jastrzębska Spółka Węglowa, PGE oraz KGHM. Przecena polskiego koncernu miedziowego częściowo może wynikać z faktu, że dzisiaj był ostatni dzień notowań spółki przed odcięciem dywidendy od kursu akcji.

Indeksy na pozostałych rynkach europejskich wciąż świecą się na zielono. Giełdy w Frankfurcie oraz w Londynie zyskują ponad procent. Nieco mniejsze wzrosty panują na giełdzie we Francji.

Notowania europejskich indeksów giełdowych na dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jak dotąd również inwestorzy zza Oceanu pozostają w dobrych nastrojach. Po niespełna dwóch godzinach od startu notowań na Wall Street, najważniejsze indeksy zyskują na wartości. Wzrosty wynoszą około pół procent.

Inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych czekają na publikację raportów finansowych ze spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie oraz zapisów z ostatniego posiedzenia FOMC, które mają się ukazać jutro.

Świetne nastroje na zachodnich rynkach akcji. Co się dzieje z GPW?

Przemysław Ławrowski, godz. 15:25

Mimo słabszych od oczekiwań wyników brytyjskiego przemysłu, europejskie parkiety nadal zyskują. Wyjątkiem jest giełda w Warszawie.

Po publikacji National Statistics, nastroje na wszystkich rynkach akcji w Europie uległy pogorszeniu. Mimo tego większość z nich pozostała na plusie. Niespełna trzy godziny przed zakończeniem notowań ciągłych, indeks największych spółek w Wielkiej Brytanii zyskuje niespełna jeden procent. Podobnie sytuacja rozwija się na niemieckim indeksie DAX. Około pół procent zyskuje najważniejsza grupa spółek na giełdzie w Paryżu.

Zobacz notowania na najważniejszych europejskich parkietach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zupełnie inne nastoje panują na warszawskim rynku akcji. Przecena na GPW obejmuje wszystkie indeksy - dwie godziny przed końcem sesji WIG20 traci prawie 0,4 procent, szersze mWIG40 i sWIG80 tracą odpowiednio 0,7 i 1,1 procent.

Powodem odmiennych nastrojów na rodzimym rynku nadal mogą być niepokoje związane z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi. Inwestorzy najwyraźniej na długo przed ogłoszeniem decyzji rządu co do dalszych losów tych instytucji, postanowili zmniejszyć zaangażowanie na polskiej giełdzie.

Na pół godziny przed rozpoczęciem sesji w Stanach Zjednoczonych, kontrakty terminowe na najważniejsze indeksy notują niewielkie wzrosty. Ich powodem mogą być dobre wyniki zaprezentowane przez aluminiowego giganta Alcoę, która otworzyła sezon publikacji wyników kwartalnych na tamtejszym rynku.

GPW razi słabością. Zakupom akcji nie sprzyjają dane.

Damian Słomski, godz. 12:50

Sytuacja na półmetku handlu uległa pogorszeniu. Dotyczy to zarówno GPW jak i giełd w Europie. * *Zawiodły wyniki produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. * *Większość indeksów wciąż jednak utrzymuje się nad kreską.

W maju produkcja przemysłowa na wyspach nie zmieniła się w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Spadła za to aż o 2,3 procent w relacji rocznej. Znacznie mniejszych spadków oczekiwali analitycy. Rynkowy konsensus mówił o spadku o 1,5 procent. Większej reakcji na te dane na giełdach nie widzieliśmy, ale w ostatnich godzinach indeksy raczej oddawały przewagę wypracowaną na starcie. Niewiele pod kreską są tylko dwa ważne indeksy: włoski FTSE MIB i WIG20.

Notowania głównych europejskich indeksów giełdowych Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nie wykluczone, że w drugiej części notowań nie zobaczymy większych przetasowań i zmian. Brytyjskie dane były bowiem ostatnimi istotnymi publikacjami zaplanowanymi na ten dzień. Inwestorzy będą się już jednak przygotowywać do jutrzejszego wystąpienia Bena Bernanke.

Wśród największych spółek z warszawskiego parkietu dalej liderem wzrostów jest PGNiG (+2,1 procent). Na szarym końcu plasuje się za to JSW (-2,5 procent).

Wielu danych ze spółek nie ma, ale warto pamiętać, że dzisiaj jest ostatnia szansa na zakup akcji KGHM, uprawniających do dywidendy. Do zgarnięcia jest 9,8 zł na akcję, które zostaną wypłacone w dwóch równych ratach 14 sierpnia i 14 listopada.

WIG20 znowu na końcu stawki. Będzie powtórka z wczoraj?

Damian Słomski, godz. 10:00

Pierwsza godzina handlu na GPW jest dosyć nerwowa. Wygląda to bardzo podobnie do tego, co obserwowaliśmy wczoraj. W Europie z kolei wciąż wyraźnie dominują kupujący.

Przed sesją poznaliśmy informacje na temat cen w Chinach. Dane potwierdzają słabą kondycję gospodarki. W przypadku cen producentów w czerwcu obserwowaliśmy deflację na poziomie 2,7 procent. Znacznie ważniejsze są jednak tamtejsze problemy na rynku bankowym. Wprowadzane są nowe regulacje mające zwiększyć bezpieczeństwo prowadzonych przez nie działalności. Jest obawa, że część mniejszych banków ograniczy akcję kredytową, a to nie sprzyja rozwojowi.

Tym tematem narazie inwestorzy się nie przejmują. Na rynkach azjatyckich obserwowaliśmy wzrosty, podobnie na zielono świecą się niemal wszystkie główne indeksy w Europie. Wyjątkiem ponownie jest giełda w Warszawie.

Dzisiejsze notowania WIG20 - na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród blue chipów ponad 2 procent tracą papiery PKN Orlen i JSW. Pod kreską jest jeszcze 9 innych spółek. Większe powody do zadowolenia mają tylko akcjonariusze PGNiG, którego akcje drożeją około 1,5 procent.

Strach na GPW coraz większy. Czy jest szansa na odbicie?

Paweł Zawadzki, 8. lipca godzina 22:59

Obawy o przyszłość OFE i będące w ich posiadaniu akcje za około 100 miliardów złotych jeszcze nie raz zdołują notowania na GPW. Co pewien czas do gry na krótki termin włączy się także kapitał spekulacyjny. Będąca tego konsekwencją huśtawka nastrojów potrwa przynajmniej do momentu, w którym inwestorzy handlujący na GPW poznają i w końcu będą mogli _ wycenić _ konkretną decyzję rządzących dotyczącą zmian w systemie emerytalnym.

Poniedziałkowa sesja wyraźnie obnażyła słabość rodzimej giełdy. Podczas, gdy najważniejsze indeksy parkietów w Paryżu, czy Frankfurcie zyskiwały po około 2 procent, rodzimy WIG20 został przeceniony o niespełna 1,5 procent. Co gorsze, zbliżonej skali przecenę obserwowaliśmy także w przypadku indeksów grupujących średnie i małe spółki z GPW.

Zobacz, jak w poniedziałek radziły sobie główne indeksy GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Optymiści mogą zwrócić uwagę na – _ nie potwierdzające _ – solidnych spadków obroty. Faktem jest jednak to, że na rodzimym podwórku nie wydarzyło się nic, co mogłoby skutkować aż tak dużą dysproporcją pomiędzy zachowaniem indeksów krajowego rynku i bardziej dojrzałych rynków zagranicznych. To z kolei sugeruje, że głównym jej winowajcą jest powrót obaw o przyszłość Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Pierwotna reakcja na zapowiedź dwumiesięcznych konsultacji w sprawie zmian w funkcjonowaniu systemu emerytalnego była pozytywna. Obecna sytuacja na rynku wskazuje jednak na to, że inwestorzy zaczynają dostrzegać, iż jest to po prostu próba kupienia czasu na doszlifowanie opcji zakładającej dobrowolność. W tym scenariuszu bardzo istotna jest odpowiedź na pytanie, co ze środkami już zgromadzonymi w OFE. Warto pamiętać, że wśród nich są akcje, których wartość opiewa na około 100 miliardów złotych.

Dopóki inwestorzy nie poznają odpowiedzi na najbardziej nurtujące ich pytania, kwestia OFE będzie ciążyła kursom akcji spółek notowanych na GPW. Co pewien czas zapewne pojawi się na rynku także krótkoterminowy kapitał spekulacyjny skupiający się na mocno przecenionych walorach. Ta mieszanka strachu i chciwości będzie powodowała huśtawki nastrojów na GPW, a zachowanie jej głównych indeksów wciąż może być zupełnie oderwane od tego, co dzieje się na rynkach rozwiniętych.

W przypadku indeksu największych spółek do krótkoterminowych odbić zachęcać mogą ważne poziomy wsparcia na jego wykresie. Kluczowy dla kupujących w najbliższym czasie będzie przedział 2.175-2.200 punktów. Kolejny znajduje się w okolicach 2.100 punktów. Następny to już kilkudziesięciopunktowy pas, którego dolnym ograniczeniem jest psychologiczna bariera 2.000 punktów. Jej sforsowanie miałoby już zdecydowanie boleśniejsze konsekwencje dla posiadaczy akcji.

Zobacz przebieg poniedziałkowej sesji na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wydaje się jednak, że gwałtowna przecena akcji blue chipów na poniedziałkowym fixingu na GPW i całkiem niezłe nastroje panujące na Wall Street aż do zakończenia sesji powinny lekko zaktywizować kupujących w początkowej fazie wtorkowych notowań w Warszawie. Tym bardziej, że już po zamknięciu sesji w USA nieco lepszymi od prognoz wynikami sezon publikacji sprawozdań finansowych za drugi tegoroczny kwartał oficjalnie rozpoczęła Alcoa.

Aluminiowy gigant w okresie od kwietnia do czerwca w przeliczeniu na jedną akcję zarobił (po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych) 7 centów. Analitycy prognozowali natomiast zysk w wysokości 6 centów na akcję. Wyniki były powyżej prognoz także pod względem przychodów. Sprzedaż spółki w drugim kwartale wyniosła 5,85 mld dolarów, podczas gdy rynek oczekiwał wyniku na poziomie 5,83 mld dolarów.

Pozostaje jednak pytanie o trwałość potencjalnych wzrostów. Zarówno poniedziałkowe, jak i piątkowe notowania WIG20 zaczynał około sześć punktów nad kreską. Następnie bardzo szybko wykorzystywali to sprzedający, a indeks obie sesje kończył na dziennych minimach lub w ich pobliżu. Podczas obu WIG20 tracił też po około 1,5 procent.

Podczas wtorkowej sesji nie zostaną opublikowane żadne przełomowe wiadomości z gospodarki. Warto w zasadzie zerknąć na produkcję przemysłową w Wielkiej Brytanii i czekać na doniesienia dotyczące spotkania ministrów finansów Unii Europejskiej.

W centrum zainteresowania rodzimych graczy będzie natomiast KGHM. To ostatni dzień, aby kupić akcje spółki z prawem do dywidendy (9,8 zł na walor). W środę już na otwarciu notowań zarówno kurs miedziowego giganta, jak i WIG20 będzie właśnie o nią _ przycięty _.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)