Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ceny ropy wystrzeliły. Eksplozja rurociągu w Libii wstrzymuje dostawy surowca

24
Podziel się:

Każdego dnia będzie dostarczanych na rynek od 70 do nawet 100 tys. baryłek ropy mniej.

W libii doszło do poważnej eksplozji, która wstrzymje dostawy ropy naftowej
W libii doszło do poważnej eksplozji, która wstrzymje dostawy ropy naftowej (Polaris/East News)

Dzienna produkcja ropy z dnia na dzień spadła o 70-100 tys. baryłek. To oznacza ubytek kilkunastu milionów litrów surowca każdego dnia. Ta informacja błyskawicznie przełożyła się na skokowy wzrost cen ropy na świecie. Wszystkiemu winna eksplozja ważnego rurociągu w Libii.

Mimo świątecznej przerwy w Polsce, światowe giełdy ciągle działały. Szczególnie na rynku surowców we wtorek sporo się działo. Cena baryłki ropy naftowej (około 159 litrów) w USA zaskakująco mocno poszła do góry z 58,5 do prawie 60 dolarów.

Na tym poziomie ropa nie była wyceniana od blisko dwóch i pół roku.

Ostatnie notowania ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku

Skąd taki gwałtowny wzrost notowań? W Libii, która jest jednym z czołowych producentów ropy naftowej na świecie, doszło do eksplozji rurociągu, przesyłającego surowiec do największego w kraju terminalu, skąd eksportuje się ropę do innych krajów - informuje agencja Bloomberg.

Produkcja ropy poprzez terminal Es Sider została tym samym zredukowana o 70-100 tys. baryłek dziennie.

Zobacz także: Kiedy skończy się ropa naftowa?

- Eksplozja naftociągu w Libii to poważniejsza sprawa, tym bardziej, że wznowienie jego normalnej pracy może zająć długi czas, podbijając tym samym notowania surowca - komentuje sytuację Kim Kwangrae, analityk rynku surowców w Samsung Futures Inc., cytowany przez Boomberga.

Co spowodowało eksplozję? Libijskie media informują o ataku uzbrojonych zamachowców, którzy podłożyli ładunki wybuchowe. Miejsce, gdzie idzie rurociąg, jest terenem walk państwa islamskiego z siłami rządowymi Libii.

To kolejne poważne zaburzenie w produkcji ropy w ostatnim czasie. Pod koniec listopada informowaliśmy oawarii rurociągu w Kanadzie, która zmusiła to całkowitego zamknięcia głównej nitki transportującej surowiec w tamtym kraju.

Tylko na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy ceny ropy podskoczyły o blisko 13 proc., a w ciągu sześciu miesięcy o ponad 35 proc.

Notowania ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
place
6 lat temu
albo cena ropy pojdzie w dól ostro albo szykujmy sie do wojny bo rosja sie zbroi na potege a kupujac rope i gaz sponsorujecie bron i krecicie na siebie bata.
www
6 lat temu
terrorystycznej rosji zalezy by cena ropy byla jak najwyzsza i beda robic przekrety bo rosja chce napasc na europe a do tego cena ropy musi byc powyzej ich potrzeb czyli obecna.
adere
6 lat temu
A zastanawiales sie kiedys misku dlaczego problemy z rurociagami W ROSJII I ARABII SAUDYJSKIEJ ktore sa od Dziesiecioleci NAJWIEKSZMI DOSTAWCAMI ROPY na rynki Swiatowe nie maja Zadnego Wplywu na jej cene ??? Wg mnie dlatego, ze jak mawial nasz byly minister Obrony Narodowej a pozniej Spraw Zagranicznych , maz samej Anii Jablonskiej (w idysz to brzmi jakos inaczej) nie robia amerykanom "laski"... - albo nie tak fachowo ;)))
Jerzyk
6 lat temu
Przecież to Wy pierwsi krążenie jak to ropa drożeje uzasadniając tym samym kolejne podwyżki cen paliw...a tak na marginesie..ile ropa kosztowała w listopadzie...nie 62 dolary...
Koiokoi
6 lat temu
Sami producenci kombinują jak mogą, żeby ceny poszły w góŕę. To podłe zagrania podłych ludzi.
...
Następna strona