Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

Kopalnia Turów. Decyzja TSUE na początku 2022 roku. Co z negocjacjami ze stroną czeską?

27
Podziel się:

Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio powiedział, że negocjacje ze stroną czeską w sprawie kopalni Turów są na ostatniej prostej. W Luksemburgu rozpoczęła się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów. Chodzi o skargę strony czeskiej dotyczącej działania tej kopalni. Obie strony przedstawiły swoje argumenty. Decyzja ma zapaść w pierwszym kwartale 2022 roku.

Kopalnia Turów. Decyzja TSUE na początku 2022 roku. Co z negocjacjami ze stroną czeską?
Kopalnia Turów. Rozmowy z Czechami na ostatniej prostej? (Adobe Stock, ukasz)

Sprawa kopalni Turów w Bogatyni rozgrywana jest przez stronę polską i czeską na dwóch płaszczyznach. Z jednej strony cały czas toczą się negocjacje z Czechami, których celem jest zmiana stanowiska Czechów i wycofanie przez nich skargi z TSUE.

Drugi front to już sam Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Właśnie tam dzisiaj odbyło się wysłuchanie obu stron sporu. Swoje racje przedstawili przedstawiciele Polski i Czech. Najszybszym i najwygodniejszym dla polskiego rządu byłoby dogadanie się z Czechami, ale na razie strona polska zapewnia od bardzo dawna, że kompromis jest już blisko.

Strony przedstawiły swoje argumenty w Luksemburgu

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu rozpoczął się proces w sprawie skargi wniesionej przez Czechy przeciwko Polsce dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów. Obydwie strony zaprezentowały dzisiaj swoje stanowiska. Jak powiedział money.pl rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzóska w trakcie wystąpień nie pojawiły się żadne nowe argumenty. Stronę polską przed TSUE reprezentował pełnomocnik ds. podstępowania przed TSUE, a z poziomu ministerstwa wiceszef resortu klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.

Zobacz także: Elektrownia atomowa w Polsce. Soboń: Najpóźniej w 2040 roku

- Mieliśmy dzisiaj wysłuchanie ustne. Przedstawiliśmy szereg argumentów, które były tak naprawdę kontynuacja naszej dotychczasowej korespondencji z TSUE, w której odpowiadaliśmy na zarzuty przedstawiane w czeskiej skardze. Dzisiaj żadnego rezultatu nie ma. Sprawa jest prowadzona w trybie przyśpieszonym, o który wnioskowała strona polska - jakiekolwiek decyzje zapadną najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2022 roku. – powiedział money.pl Aleksander Brzóska.

Polacy dalej negocjują z Czechami w sprawie Turowa

Negocjacje ze stroną czeską trwają mimo postępowania przed TSUE. Wiceminister klimatu Piotr Dziadzio poinformował media, że strona polska jest na końcowym etapie rozmów z Czechami w sprawie konfliktu wokół wydobycia węgla w kopalni Turów w gminie Bogatynia.

- Jesteśmy na końcówce naszych rozmów. Strona czeska analizuje ostatnie 1-2 punkty. Mam nadzieję, w tym tygodniu powinniśmy uzyskać przynajmniej informację, kiedy wrócimy do stołu - oświadczył wiceszef polskiego resortu – powiedział Dziadzio.

Według strony polskiej do ustalenia zostały niuanse związana z dwoma punktami.

Kara za Turów to już 25 mln euro

W maju TSUE nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września unijny Trybunał postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polaka miał otrzymać już pierwsze wezwanie do zapłaty. Kwota to 25 mln euro.

Czesi chcą 50 mln euro?

Czesi negocjują ze stroną Polską bardzo twardo. Według dziennikarzy RMF FM Polska w ramach propozycji ugody miałaby przelać 15 milionów euro na konto czeskiego rządu i 35 milionów euro na konto przygranicznego samorządu libereckiego. Pieniądze mają zostać przeznaczone na ochronę środowiska. Dodatkowo Polska ma się zobowiązać, że samowolnie nie poszerzy kopalni w stronę czeskiej granicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
jedząc gulasz...
3 lata temu
Czy Bracia od szabli i szklanki pomagają nam w problemach i uszczelniają granice czy tylko na okrzykach dla naszych naiwnych sie kończy ?
władek
3 lata temu
Czechom ten konflikt wyjdzie bokiem, ale tak daleko nie przewidują, więc na razie są w euforii. Tymczasem proszę sprawdzić, dlaczego przy porównywalnej cenie czeskie samochody są gorsze.
Podać ich do ...
3 lata temu
Co by nie powiedzieć Czesi to świnie. Sami mają podobną kopalnię w Niemczech przy polskiej granicy i Polska ich nie skarży choć skutki działalności tej kopalni są identyczne jak naszej w Turowie. Dlaczego ich polski rząd nie poda do TSUE tego nie mogę zrozumieć. Polacy już wiedzą co chcą Czesi i powini tego samego się domagać od rządu czeskiego
Hjj
3 lata temu
Turów zamknięty i sprzedany obcemu kapitałowi zapytajcie morawieckiwgo czym będzie ogrzewał polskie miasta. Sprzedał za bezcen a będzie odkupował
Tyii
3 lata temu
Turów sprzedany za 10% wartości.
...
Następna strona