Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Polska broni Turowa. "Wszystkie zarzuty bezzasadne"

57
Podziel się:

Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE rozpoczął się proces w sprawie skargi wniesionej przez Czechy przeciw Polsce ws. kopalni węgla brunatnego Turów. - Polska uznaje wszystkie zarzuty strony czeskiej w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów za bezzasadne - mówił we wtorek podczas rozprawy pełnomocnik RP Damian Krawczyk. Odmienne zdanie ma przedstawiciel Czech.

Polska broni Turowa. "Wszystkie zarzuty bezzasadne"
Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu rozpoczął się proces w sprawie Turowa (Wikipedia, CC BY-SA 3.0, Anna Uciechowska)

Damian Krawczyk dodał, że wszystkie aspekty oddziaływania na środowisko decyzji o przedłużeniu koncesji na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego do 2026 r., zostały wyczerpująco ocenione. Krawczyk argumentował, że kwestionowane przez Czechy przepisy nie są niezgodne z przepisami unijnymi.

W swoim wystąpieniu przed TSUE pełnomocnik strony czeskiej, wiceminister spraw zagranicznych Martin Smolek, łączył kwestię Turowa z praworządnością. Przekonywał, że nowe zezwolenie na wydobycie nie zapewnia poszanowania prawa UE. W jego opinii problemy ze skuteczną ochroną sądową w Polsce mogą powodować, że polski wymiar sprawiedliwości nie będzie orzekał, uwzględniając prymat prawa unijnego.

Zobacz także: Spór o kopalnię Turów. Belka o rządzących: Skłonność do obrażania się, tupania nóżkami i chowania się do kąta

Przedstawicielowi Czech wtórowała pełnomocniczka Komisji Europejskiej Katarzyna Hermann, wyrażając nadzieję, że Polska nie będzie kwestionować nadrzędności prawa UE nad polskim. Dodała, że KE nie zgadza się ze stanowiskiem rządu RP i popiera stanowisko rządu czeskiego, zgodnie z którym większość zarzutów skargi nadal jest uzasadniona i orzeczenie TSUE jest konieczne - Trybunał powinien ocenić, czy decyzja z 2020 r. o przedłużeniu koncesji została wydana zgodnie z prawem unijnym.

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 r.

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi do wody mieszkańcom Liberca, uskarżającym się także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego.

Za niewstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów w gminie Bogatynia Polska musi płacić pół miliona euro kary dziennie - już Komisja Europejska wezwała Polskę do zapłaty 25 mln euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(57)
Mi5
11 miesięcy temu
Po co KE wtrąca się do prawa polskiego.
Johny
11 miesięcy temu
Jedno wyjście. Opuścić ta mafie która Nazywa sie pseudo Unia Europejska!!!!
ok0
11 miesięcy temu
cyt[Przedstawicielowi Czech wtórowała pełnomocniczka Komisji Europejskiej Katarzyna Hermann, wyrażając nadzieję, że Polska nie będzie kwestionować nadrzędności prawa UE nad polskim.] To nie kwestia nadrzędności prawa UE nad polskim[ bo tak są marzenia], ale wyrok TK Polski. koniec kropka .
maverick
11 miesięcy temu
jak można decydować w suwerennym państwie o tym co można tam robić a czego nie , unia to nie podległe państwa a nie wasale
goo
11 miesięcy temu
praworządność nie ma nic do pracy przedsiębiorstwa - pracownicy są praworządnością!!! Polityczna kpina i żenada - przez Turów wyślijcie migrantów do Niemiec! Będą się cieszyć i praworządnie bardzo Wam podziękują
...
Następna strona