Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

W polskim przemyśle w kwietniu najgorzej od czterech miesięcy

70
Podziel się:

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w kwietniu wyniósł 46,6 pkt. wobec 48,3 pkt. w marcu – podał S&P Global. Kwietniowy wskaźnik indeksu osiągnął najniższą wartość od czterech miesięcy.

W polskim przemyśle w kwietniu najgorzej od czterech miesięcy
Popyt rynkowy w Europie przypomina recesję (Licencjodawca, © 2021 Bloomberg Finance LP)

"Kwiecień był kolejnym miesiącem pełnym wyzwań dla polskiego sektora przemysłowego - warunki gospodarcze znów się pogorszyły, w dodatku w największym stopniu od początku roku" – podkreślono w komentarzu do wyników badania.

Wskaźnik PMI w kwietniu – spada produkcja i zamówienia

Zarówno produkcja, jak i nowe zamówienia spadły od marca, a producenci wciąż likwidowali miejsca pracy w swoich fabrykach i ograniczali aktywność zakupową. Optymizm biznesowy też osłabł. Odnotowano jednak pewne pozytywne zmiany w cenach, które spadły po raz pierwszy od siedmiu lat. "Mimo to, w obliczu zwiększonej konkurencji i pogarszającego się popytu, firmy z grubsza dopasowały spadek swoich kosztów do cen wyrobów gotowych" – stwierdza agencja S&P Global.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy stracili oszczędności. "Przejedli je, bo słuchali NBP i nie przejmowali się inflacją"

Badania pokazują, że subindeksy produkcji i nowych zamówień spadły w najszybszym tempie od początku tego roku.

Popyt rynkowy w Europie przypomina recesję, rośnie szansa na obniżkę stóp

"Ankietowane firmy raportowały, że wysokie ceny i niepewność na rynku nadal odbijają się na popycie. Niektórzy respondenci sugerowali również, że popyt rynkowy w Europie przypomina recesję przemysłową (nowe zamówienia eksportowe spadły w największym stopniu od listopada ubiegłego roku). Popyt osłabł pomimo zasygnalizowanego przez firmy w kwietniu spadku cen wyrobów gotowych" – napisano w raporcie.

Autorzy badania podają, że koszty produkcji spadły po raz pierwszy od sierpnia 2020 r., w dodatku w najszybszym tempie od trzech lat.

"Spore pogorszenie koniunktury w przemyśle. Za dużo zapasów, presja spadkowa na ceny. Zakłady na obniżki stóp po wakacjach (zgodnie z komentarzami niektórych członków RPP) mają żyzną glebę do wzrostu. Wisienką na torcie powinien być (słaby) PKB za I kwartał" – skomentowali ten wynik na Twitterze analitycy mBanku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(70)
Daj boże
rok temu
Najgłubszy portal ekonomiczny. Siejecie ferment i wypisyjecie głupoty .chociaż czasami czytacie ze zrozumieniem co piszecie. Bubel. Raz jest super gospodarka do góry a jutro nie
Oko leszcza
rok temu
Najgorszy rok od 10 lat koniec oszczędności zawieszam działalność chyba że ławeczki narodowe zamówią po120 tysi jedna , zagłosuje na PiS proszę!
Genowefa
rok temu
Jak to? To wszystko to kłamstwo. Nasze wielkie autorytety, Morawiecki i Glapiński mówią co innego.
Chris
rok temu
"Mimo to, w obliczu zwiększonej konkurencji i pogarszającego się popytu, firmy z grubsza dopasowały spadek swoich kosztów do cen wyrobów gotowych" – stwierdza agencja S&P Global - krótko mówiąc pomimo spadku kosztów produkcji ceny w sklepach i tak poszły w górę lub ewentualnie pozostały na tym samym poziomie.
lepiej w UE?
rok temu
W czasach ,,koszmarnego`` PRLu mieliśmy w Polsce własne polskie Ministerstwo PRZEMYSŁU i polskie Ministerstwo HANDLU. A teraz NIE! To mamy lepiej w UE czy nie?
...
Następna strona