Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Prawo jazdy 2019. Obowiązkowa wymiana dokumentów. Kogo dotyczy i w jakim terminie?

7
Podziel się:

Prawo jazdy potwierdza uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. W 2019 r. zmianie ulegnie kilka przepisów dotyczących egzaminów. Dokument ma także nowy wzór i będzie podlegał obowiązkowej wymianie.

Prawo jazdy 2019 - zmiany przepisów
Prawo jazdy 2019 - zmiany przepisów (East News)

Prawo jazdy 2019. Nowy wzór i obowiązkowa wymiana dokumentu

Prawo jazdy od 4 marca br. wydawane jest na podstawie nowego wzoru. Obecnie w dokumencie nie widnieje wpis dotyczący miejsca zamieszkania kierowcy.

Zmiana ta wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Stwierdzono, że prawo jazdy ma potwierdzać zdolność jego posiadacza do prowadzenia pojazdu, a nie udzielać informacji na temat adresu jego zamieszkania.

Do marca każdorazowa wymiana dokumentu spowodowana zmianą adresu obciążała kierowcę kwotą ponad 100 zł.

Zobacz także: Zobacz: Prawo jazdy w smartfonie. Minister: Możliwe, że jeszcze przed Bożym Narodzeniem

Kierowcy, którzy zdali egzamin na prawo jazdy przed 2015 rokiem, w większości otrzymali dokumenty z bezterminowym okresem ważności. Po tym czasie dokumenty wydawane były zazwyczaj już na 15 lat.

Obowiązkowa jego wymiana obejmie jednak wszystkich kierowców. Prawo jazdy powinno zostać wymienione najpóźniej w latach 2028–2033. Nowe dokumenty otrzymają już wtedy 15-letni okres ważności.

Prawo jazdy 2019. Zmiany w egzaminach

Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało nowelizacje przepisów dotyczących egzaminów na prawo jazdy. Zmiany dotyczyć będą zarówno kandydatów, jak i egzaminatorów.

Po zmianie przepisów egzaminatorzy będą mogli w ciągu dnia przeprowadzić maksymalnie osiem egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B. Dodatkowo nie więcej niż jeden egzamin na godzinę.

Dzięki ograniczeniu liczby egzaminów egzaminatorzy będą mieli więcej czasu na "spokojną i bardziej obiektywną ocenę umiejętności kandydatów na kierowców" - informuje w komunikacie resort infrastruktury, cytowany przez PAP.

Kolejna ze zmian w egzaminie na prawo jazdy zakłada, że wykładowcy, instruktorzy oraz egzaminatorzy nie będą musieli stosować na dokumentach pieczęci. Wystarczyć będzie jedynie podpis, czyli imię i nazwisko oraz nr uprawnień.

Jak zapowiada ministerstwo infrastruktury, nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2019 r. Wyjątkiem będą jednak te, które dotyczą pracy egzaminatora oraz wyznaczania konkretnych godzin egzaminów.

Ze względu na konieczność dostosowania się Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego do nowych zasad, zgodnie z zapowiedziami pozostałe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Imorial
5 lata temu
No cóż na głupotę nie ma rady
Magda
5 lata temu
To jakim cudem ja, zdając w 2013 roku, nie dostałam dokumentu bezterminowego tylko właśnie na 15 lat, na innym wzorze dokumentu niż ci, którzy zdawali wcześniej? Ktoś tu chyba walnął jakiś błąd.
Gadget
5 lata temu
Podobno prawo nie działa wstecz. Więc ci ktorzyieli bezterminowo powinni mieć bezterminowo... Uprawnienia się nie przedawniają a dokument jest tylko stwierdze iem ich posiadania dodatkowo za chwilę nie trzeba będzie go po Polsce wozić więc i obowiązek jego wymiany nie będzie miał logicznego zastosowania. Uprawnienia może policjant sprawdzić przez papugę. Są ... Są.. więc po co zaśmiecać środowisko co 15 lat kawałkami plastiki który nie jest buodegradowalne i zawiera wrażliwe dane ...
Renia
5 lata temu
Tylko kasa
Waldi
5 lata temu
Jak to rozumieć komedja nie pow(inno sie ruszać. czegoś. bezterminowego to tak samo jak by komus bez zgody zmienić. nazwisko