Notowania

Egzaminy na prawo jazdy czeka paraliż. Przepisy nie nadążają za technologią

Wspomaganie kierownicy to norma, ale czujniki parkowania już nie. Samochody egzaminacyjne pomagają kierowcom zdać egzamin, a zgodnie z przepisami nie mogą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Samochód nie może pomagać kursantowi zdać egzaminu. (Fot: fot. Wlodzimierz Wasyluk)

Kamery cofania, czujniki parkowania, kontrolery pasa ruchu, czy wspomaganie ruszenia pod górkę – nowoczesne rozwiązania w samochodach mogą bardzo ułatwić przejście przez egzaminy – pisze "Rzeczpospolita".

Problem w tym, że wytyczne dotyczące egzaminacyjnej jazdy nie przewidują ich używania. Zgodnie z przepisami ich użycie może podważać wynik egzaminu. Właściwie prawo wymaga, aby te udogodnienia zostały wyłączone na czas testu.

Potwierdza to stanowisko Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury – pisze "Rz". Kłopot w tym, że często tych funkcji w nowszych samochodach nie da się dezaktywować.

Problem mają zarówno kursanci i szkoleniowcy, jak i ośrodki egzaminacyjne. Zakup samochodów egzaminacyjnych dla WORD, wyposażonych zgodnie z wytycznymi okazuje się problematyczny. W dostępnej ofercie rynkowej takich nie ma – pisze "Rz", a specjalne zamówienia podnoszą cenę.

Dlatego też konieczna jest szybka interwencja i zmiana przepisów. Jak wskazuje dziennik, bowiem to nie tylko paraliżuje pracę ośrodków egzaminacyjnych, lecz cały proces szkolenia kierowców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2019

LukasW dublinie zdawałem własnym samochodem z2016roku wiec miał czujniki, i systemy gdy spytałem się czy mam wyłączyć to egzaminator powiedział mi ze to … Czytaj całość

19-03-2019

Peter DAle bzdety w innych krajach to nie problem w US zdaję każdy kto ma mózg egzaminy banalne a u nas w Polaczkowie tylko kombinowanie a i tak … Czytaj całość

19-03-2019

ISLAJEŻELI NIE NA TAKICH W SPRZEDAŻY TO ZNACZY ŻE CI MŁODZI LUDZIE BĘDĄ JEŹDZIĆ CORAZ BARDZIEJ AUTONOMICZNYMI AUTAMI, AŻ DO MOMENTU GDZIE W SAMOCHODZIE … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (38)