Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Egzaminy na prawo jazdy czeka paraliż. Przepisy nie nadążają za technologią

Wspomaganie kierownicy to norma, ale czujniki parkowania już nie. Samochody egzaminacyjne pomagają kierowcom zdać egzamin, a zgodnie z przepisami nie mogą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Samochód nie może pomagać kursantowi zdać egzaminu. (Fot: fot. Wlodzimierz Wasyluk)

Kamery cofania, czujniki parkowania, kontrolery pasa ruchu, czy wspomaganie ruszenia pod górkę – nowoczesne rozwiązania w samochodach mogą bardzo ułatwić przejście przez egzaminy – pisze "Rzeczpospolita".

Problem w tym, że wytyczne dotyczące egzaminacyjnej jazdy nie przewidują ich używania. Zgodnie z przepisami ich użycie może podważać wynik egzaminu. Właściwie prawo wymaga, aby te udogodnienia zostały wyłączone na czas testu.

Potwierdza to stanowisko Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury – pisze "Rz". Kłopot w tym, że często tych funkcji w nowszych samochodach nie da się dezaktywować.

Problem mają zarówno kursanci i szkoleniowcy, jak i ośrodki egzaminacyjne. Zakup samochodów egzaminacyjnych dla WORD, wyposażonych zgodnie z wytycznymi okazuje się problematyczny. W dostępnej ofercie rynkowej takich nie ma – pisze "Rz", a specjalne zamówienia podnoszą cenę.

Dlatego też konieczna jest szybka interwencja i zmiana przepisów. Jak wskazuje dziennik, bowiem to nie tylko paraliżuje pracę ośrodków egzaminacyjnych, lecz cały proces szkolenia kierowców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2019

LukasW dublinie zdawałem własnym samochodem z2016roku wiec miał czujniki, i systemy gdy spytałem się czy mam wyłączyć to egzaminator powiedział mi ze to … Czytaj całość

19-03-2019

Peter DAle bzdety w innych krajach to nie problem w US zdaję każdy kto ma mózg egzaminy banalne a u nas w Polaczkowie tylko kombinowanie a i tak … Czytaj całość

19-03-2019

ISLAJEŻELI NIE NA TAKICH W SPRZEDAŻY TO ZNACZY ŻE CI MŁODZI LUDZIE BĘDĄ JEŹDZIĆ CORAZ BARDZIEJ AUTONOMICZNYMI AUTAMI, AŻ DO MOMENTU GDZIE W SAMOCHODZIE … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (38)