Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Cudzoziemcy kupują lasy? Jest reakcja rządu

169
Podziel się:

Wiceminister klimatu w środę dementował informację, że Lasy Państwowe sprzedały ponad 5 tys. ha gruntów leśnych obcokrajowcom, głównie Niemcom. Zapowiedział nową strategię rozwoju lasów w Polsce. Taką, która będzie wytaczała "kierunki tej działalności na kolejne 100 lat".

Cudzoziemcy kupują lasy? Jest reakcja rządu
Lasy Państwowe z nową strategią (Agencja Wyborcza.pl, Cezary Aszkielowicz)

Wraca dyskusja o lasach, którą otworzył Jarosław Kaczyński swoją zaskakującą i szeroko komentowaną wypowiedzią o "wolności" do zbierania grzybów w polskich lasach. Temat stał się w ostatnich dniach tematem politycznym.

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka w środę zapewniał, że Zjednoczona Prawica jest przeciwna prywatyzacji polskich lasów i będzie bronić suwerenności polskiej własności.

Nie godzimy się na prywatyzacje lasów państwowych. Rząd Zjednoczonej Prawicy popiera obywatelski projekt ustawy, która zmienia ustawę o lasach tak, aby uniemożliwić działania prowadzące do prywatyzacji Lasów Państwowych – powiedział w środę na konferencji prasowej wiceminister.

"Lasy Państwowe konsekwentnie nabywają nowe grunty. Tylko w minionym roku wykupiono prawie 5 tys. hektarów. Wbrew temu, co twierdzi opozycja, rzeczywistość jest zupełnie inna" – napisał dzień wcześniej na Twitterze.

W środę wiceminister odniósł się do krążących w internecie doniesień na temat gruntów, jakie Lasy Państwowe miały sprzedawać w ostatnich latach.

– Znani politycy opozycji parlamentarnej opublikowali wczoraj w internecie nieprawdziwe informacje, jakoby Lasy Państwowe sprzedały ponad 5 tys. ha gruntów leśnych obcokrajowcom, głównie Niemcom. Mimo że natychmiast to zdementowaliśmy, pokazując konkretne szczegółowe dane, wieczorem kłamstwo te powtórzył nawet sam lider opozycji Donald Tusk na swoim wyborczym wiecu w Legionowie. To celowe, świadome wprowadzanie w błąd opinii publicznej, mające na celu zdyskredytowanie polskich leśników w oczach Polaków – przekonywał wiceminister klimatu.

Przekazał, że Lasy Państwowe z własnych środków finansują zakup gruntów, zwiększając powierzchnię lasów w Polsce. Wyjaśnił, że od 2016 roku z budżetu LP kupiono ponad 11 tys. ha, a tylko w ciągu ostatnich dwóch lat było to prawie 6 tys. ha.

Zapowiedział również, że wkrótce zostanie przedstawiona strategia rozwoju lasów w Polsce.

– Myślę, że w najbliższym czasie przedstawimy strategię rozwoju lasów, które będą wytyczały nowe kierunki właśnie tej działalności na kolejne 100 lat – powiedział wiceminister Siarka.

Lasy Państwowe w kampanii wyborczej

Kwestia działań Lasów Państwowych była podejmowana w ostatnim czasie zarówno przez polityków obozu władzy, jak i opozycję. Platforma Obywatelska zarzucała politykom PiS-u, że cudzoziemcy kupują lasy "jak nigdy dotąd".

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, odpowiedziała, że Lasy Państwowe nie sprzedają gruntów, natomiast nabywają je pod zalesienia.

– Obecnie Platforma Obywatelska przybiera płaszcz ochrony Lasów Państwowych, ale trzeba pamiętać, że kiedy PO rządziła, w 2014 r. podejmowała działania, które do tej prywatyzacji miały doprowadzić. Takim działaniem była próba zmiany konstytucji, która miała doprowadzić do tego, że LP miały się stać spółką prawa handlowego z możliwością działań, które prowadziłyby do sprzedaży dóbr w posiadaniu LP – dodał w środę wiceminister klimatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(169)
grzybiarz
10 miesięcy temu
do Europy jadą pociągi z tarcicą a nawet surowymi pniami. Brawo PiS A ja jeżdżę do prawdziwych lasów na Słowację i do Czech I tam nie ma śmieci z wyjątkiem miejsc gdzie łazili Polacy
Buhaj dawca n...
10 miesięcy temu
coraz więcej lasów jest pooznaczanych jako tereny prywatne i trwa ich zamiana w grunty pod deweloperkę Podobnie jak najżyźniejsze ziemie w kraju ( na południe od Wrocławia, gdzie hitlerowcy nawieźli czarnoziemów ukraińskich zostało przeznaczone na setki hektarow pod przemysł i handel Brawo Polacy, zarówno pisowski suweren jak i wykształciuchy
K🤫🤣🤣
10 miesięcy temu
Na Śląsku pokopalniane hałdy są zalesiane już od dziewięćdziesiątych lat i nadal są zalesiane.A wycinane drzewa są zastąpione nowymi sadzonkami.Jest dobra gospodarka leśna dlatego nam UE chce się dobrać do naszych lasów.Prywatne lasy u nas to już były w latach sześdziesiątych tylko lasy pilnowało wycinki.
patriota
10 miesięcy temu
Obajtek jest właścicielem lub współwłaścicielem ok. 40 nieruchomości.
sprzedali
10 miesięcy temu
lasy, odkupują gołe pole!
...
Następna strona