Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął pakiet ustaw ubezpieczeniowych

0
Podziel się:

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekty czterech ustaw ubezpieczeniowych - poinformował minister finansów Marek Belka

.

Pakiet obejmuje ustawy: o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym; o działalności ubezpieczeniowej; o pośrednictwie ubezpieczeniowym; o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej ma dostosować polskie regulacje do wymogów Unii Europejskiej oraz uszczegółowić zasady wykonywania działalności ubezpieczeniowej w celu wzmocnienia ochrony ubezpieczonych i zwiększenia bezpieczeństwa obrotu.

Projekt ustawy o ubezpieczeniu obowiązkowym przewiduje, że Polacy wyjeżdżający za granicę nie będą musieli mieć Zielonej Karty potwierdzającej posiadanie komunikacyjnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Natomiast w przyjętym projekcie ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym przewiduje się stworzenie rejestru pośredników, w którym będą zapisani wszyscy agenci i brokerzy sprzedający polisy ubezpieczeniowe.

Parlament poprzedniej kadencji uchwalił 23 sierpnia 2001 roku pakiet trzech ustaw ubezpieczeniowych, które zostały zawetowane przez prezydenta RP we wrześniu 2001 roku.

Zawetowane ustawy to: ustawa o działalności ubezpieczeniowej, o pośrednictwie ubezpieczeniowym i ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

W uzasadnieniu prezydent zwrócił uwagę, iż wprowadzenie ustaw ubezpieczeniowych w życie 'w sytuacji zagrożenia dla równowagi budżetowej państwa' kosztowałoby od 150 do 200 mln zł, a istotna część tych wydatków obciążyłaby budżet państwa.

Ponadto, sprzeciw prezydenta RP wzbudziła regulacja zawarta w ustawie o działalności ubezpieczeniowej, że koszty nadzoru nad działalnością ubezpieczeniową, sprawowanego przez Komisję Nadzoru Ubezpieczeniowego, oraz koszty działalności Rzecznika Ubezpieczonych pokrywa budżet państwa. Zgodnie z dotychczasowymi rozwiązaniami koszty tego nadzoru ponoszą zakłady ubezpieczeń.

Dodana obecnie czwarta ustawa, dotycząca nadzoru ubezpieczeniowego i emerytalnego, jest wynikiem stworzenia nowej instytucji nadzoru ubezpieczeniowego - Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, która zaczęła działać od 1 kwietnia 2002 roku i zastąpiła Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi.

MF przewiduje, że proces legislacyjny czterech ustaw ubezpieczeniowych zakończy się do końca 2002 roku.

ubezpieczenia
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)