Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Lubiński
|
aktualizacja

Znowu rekord. Są najnowsze dane o inflacji w Polsce

574
Podziel się:

Inflacja w Polsce w październiku 2022 r. wyniosła według wstępnego szacunku 17,9 proc. – podał GUS. W stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,8 proc. To najwyższa inflacja od grudnia 1996 r.

Znowu rekord. Są najnowsze dane o inflacji w Polsce
Prezes NBP Adam Glapiński przewidywał, że szczyt inflacji mieliśmy w sierpniu (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Inflacja we wrześniu wyniosła 17,2 proc., co było najwyższym wynikiem od lutego 1997 r. W październiku analitycy spodziewali się pobicia tego wyniku.

Jak podał GUS, w październiku 2022 r. żywność i napoje drożały o 21,9 proc. rok do roku (2,7 proc. miesiąc do miesiąca), nośniki energii o 41,7 proc. (2 proc. m/m), paliwa do prywatnych środków transportu – o 19,5 proc. (4,1 proc. m/m).

Inflacja w najbliższym czasie raczej nie spadnie. Pytanie, czy RPP podniesie stopy

Nie widzę na razie szans, żeby w najbliższych miesiącach wskaźnik cen mógł zejść na niższe poziomy. Inflacja raczej utrzyma się na poziomie 18+ do końca roku – stwierdziła w rozmowie z PAP Monika Kurtek, ekonomistka Banku Pocztowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kongres Sportu i Turystyki 2022: Rafał Szmytke

Eksperci będą się teraz zastanawiać, czy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się zostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie, jak zdecydowała na ostatnim posiedzeniu, czy je podwyższy.

Jeśli wzrosną stopy, do góry pójdą też raty kredytów i oprocentowanie lokat. Obecnie oszczędzający Polacy nie mają łatwego życia, bo realna stopa procentowa (stopa NBP wynosząca 6,75 proc. minus inflacja) utrzymuje się na minusie wynoszącym ponad 10 punktów procentowych. Tak wysoka inflacja jest też problemem dla złotego, który od początku roku stracił blisko 20 proc. swojej wartości w stosunku do dolara.

Inflacja w Polsce – przez ostatni rok ceny wzrosły o tyle, co przez poprzednią całą dekadę

Jak zauważył na Twitterze przed publikacją danych o październikowej inflacji główny ekonomista Fundacji FOR Sławomir Dudek, tylko sama skumulowana inflacja bazowa (czyli bez cen, na które mają wpływ czynniki zewnętrzne – paliw, energii, gazu, żywności) od początku 2020 r. wzrosła o ponad 21 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosnąca inflacja. Dodatkowy podatek nakładany na Polaków. "Najgorszy z możliwych"

Z kolei Marcin Czaplicki, ekonomista z SGH, wyliczył, że w okresie wrzesień 2021 – wrzesień 2022 r. ceny wzrosły o tyle, co przez całe poprzednie 9 lat i 8 miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(574)
Jasnek
rok temu
Marcin Czaplicki zapomniał , że była PANDEMIA i teraz mamy WOJNĘ przy GRANICY czego za tamtych lat nie było! - pan wywód kończy WYKRZYKNIKIEM ? - pomijając wpompowanie w gospodarkę 250 mld zł w celu ratowania miejsc pracy , pomija pan też ,że na skutek wojny o ile wzrosły ceny surowców tych co pochodziły z Rosji . Pan jest raczej PROPAGANDZISTĄ , A NIE POLITYKIEM.
Gwiazda
2 lata temu
Ja na szczęście, jestem w komfortowej sytuacji. Mam dobrą pracę oraz stałe i wysokie wynagrodzenie. Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku asystentka stomatologiczna to był dobry wybór. Cieszę się, że na niego się zdecydowałam, gdyż przez dosyć duże zarobki inflacja mnie tak nie dotyka.
Kunegunda
2 lata temu
Było nie podnosić stóp, teraz krach i recesja w gospodarce, zwolnienia pracowników , rozdawnictwo , od mądre głowy.
Anna
2 lata temu
Puszcza nas z torbami
Bogus
2 lata temu
Poczekamy do wiosny będzie więcej może 35% inflacjji to się dopiero rozkręca
...
Następna strona