Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Inflacja w strefie euro nie odpuszcza. Oto co może odegrać kluczową rolę

10
Podziel się:

Inflacja w lutym 2023 r. wzrosła we Francji do 6,2 proc., a w Hiszpanii podniosła się do 6,1 proc. Jak podkreśla główny ekonomista EBC Philip Lane, w strefie euro widać już jednak skutki podwyższania stóp, a firmy są pod silną presją cenową z Chin, co może przyspieszyć procesy dezinflacyjne.

Inflacja w strefie euro nie odpuszcza. Oto co może odegrać kluczową rolę
Prezeska EBC Christine Lagarde (Getty, © 2022 Bloomberg Finance LP)

Według wstępnego szacunku inflacja we Francji wzrosła w lutym 2023 r. do 6,2 proc. z 6 proc. w styczniu, a w Hiszpanii do 6,1 proc. z 5,9 proc. w styczniu. Inflacja w całej strefie euro w styczniu wyniosła 8,6 proc.

Główny ekonomista EBC Philip Lane nie ma wątpliwości, że dane, które poznaliśmy od ostatniego posiedzenia EBC, zmuszają do podtrzymania oceny, że w marcu konieczna jest podwyżka stóp w strefie o kolejne 50 punktów bazowych do 3,5 proc. głównej stopy. Takiej podwyżki spodziewa się też rynek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 3.02 | Euro w Chorwacji powodem drożyzny? Są nowe dane

Główny ekonomista EBC: dotychczasowe podwyżki stóp przynoszą efekty

Jak podkreśla Lane w wywiadzie opublikowanym na stronach EBC, widać już jednak, że dotychczasowa polityka monetarna zaczyna przynosić efekty. Wskaźniki mają też sugerować, że dynamika cen energii czy żywności powinna w najbliższym czasie się obniżać.

Jego zdaniem częściowo sprzyja obniżaniu inflacji także otwarcie w Chinach, które niespodziewanie zrezygnowały z polityki zero COVID. To dlatego, że firmy z Europy będą odczuwać chińską konkurencję. To ma spowodować presję na obniżki cen. Z drugiej strony chińskie ożywienie gospodarcze może działać proinflacyjnie, na przykład poprzez wzrosty cen surowców.

Stopy procentowe w strefie euro pozostaną wyżej przez co najmniej kilka kwartałów

Choć są powody do optymizmu, jeśli chodzi o dotychczasowe efekty walki z inflacją, to – jak stwierdza Lane – trzeba zachować daleko idącą ostrożność. Nie wiadomo m.in. czy nie będziemy mieć do czynienia z inflacją w usługach, którą mogą spowodować podwyżki płac. Rosnąca presja na producentów, związana także z osłabieniem konsumpcji, może też wywołac spadki zysków przedsiębiorstw.

Lane zapewnia też, że nawet po zakończeniu cyklu podwyżek stopy procentowe w strefie euro pozostaną bez zmian przez co najmniej kilka kwartałów. Co więcej – jak podkreśla Lane – "właściwie wszyscy są przekonani, że gdy inflacja ustabilizuje się w okolicach 2 proc. (to cel, jaki wyznacza sobie EBC – przyp. red.), nie powrócimy do scenariusza sprzed pandemii, gdy stopy były rekordowo niskie".

Sytuacja w strefie euro jest także kluczowa dla Polski. Po pierwsze, jest to nasz kluczowy partner handlowy. Po drugie, od kursu euro do dolara w ostatnim czasie w dużej mierze zależy także pozycja naszego złotego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Dykta
rok temu
Tymczasem w Polszy inflacja w styczniu 2023 wyniosła r/r 17,2% (zwróć uwagę Polaku, ze to kolejna coroczna podwyżka- łącznie to już kilkaset procent w przypadku wielu sektorów na przestrzeni ostatniej dekady), a bank centralny Glapinskiego w obawie przed utratą władzy w jesiennych wyborach, nie podjął żadnych działań ochronnych. Po co zatem tworzyć takie pseudo mechanizmy ochronne, które w praktyce są zależne od decyzji jednej osoby i interesów jednej partii... Kurtyna!
8 Gwiazdek
rok temu
WALKA Z Pis PATRIOTYCZNYM OBOWIAZKIEM
Kaszub
rok temu
Najwyższa inflacja jest w krajach o surowym klimacie bez własnych źródeł energii: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Słowacja, Węgrzy. Import droższych surowców energetycznych importuje inflacje z zewnątrz. Takie kraje jak Portugalia, Hiszpania czy Włochy gdzie praktycznie nie ogrzewa się mieszkań mają najniższą inflację.
Cornel
rok temu
Genialne nadrukowali tego euro po uszy a teraz dzielnie walczą z inflacją. Ich to nic nie kosztuje zapłacą społeczeństwa eurozony. Tak ten świat złożony jest. U nas jest podobnie ale władza zgania na Putina na Zachodnie ten nr nie przechodzi....
Chłop
rok temu
Meteorolog ma lepsze widoki na spełnienie swoich prognoz niż nawet najbardziej szanowany ekonomista p. Balcerowicz