Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLU
|
aktualizacja

Jest kluczowa decyzja ws. stóp procentowych w strefie euro

19
Podziel się:

Europejski Bank Centralny zdecydował o podwyżce głównej stopy procentowej o 50 punktów bazowych do poziomu 3 proc. EBC poda również, że będzie nadal stopniowo podnosić stopy procentowe, m.in. o 50 punktów bazowych w marcu.

Jest kluczowa decyzja ws. stóp procentowych w strefie euro
Prezes EBC Christine Lagarde (Getty, © 2022 Bloomberg Finance LP)

Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 50 punktów bazowych do odpowiednio: 3,00 proc., 3,25 proc. i 2,50 proc. EBC podtrzymał również stanowisko, że program skupu aktywów (APP) będzie zmniejszany od marca 2023 r.

Podwyżka jest zgodna z tym, czego spodziewali się po decyzji Europejskiego Banku Centralnego eksperci.

EBC zamierza dalej podwyższać stopy, by walczyć z inflacją

Głównym powodem podwyżek stóp w strefie euro jest inflacja, która w styczniu 2022 r. kolejny miesiąc z rzędu zwolniła i wyniosła 8,5 proc. rok do roku.

Rada Prezesów będzie konsekwentnie podnosić stopy procentowe w znacznym stopniu i w równym tempie oraz utrzymywać je na poziomach wystarczająco restrykcyjnych dla zapewnienia, żeby inflacja wkrótce powróciła do docelowego poziomu 2 proc. w średnim okresie – podkreślono w komunikacie.

Wcześniej w czwartek stopy procentowe o 50 punktów bazowych podwyższył również Bank Anglii (do poziomu 4 proc.).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 10.01 | Skumulowana inflacja do 2025 r. może wynieść 42 proc. "Kardynalny błąd NBP"

Kurs złotego umacnia się do dolara, kurs euro stabilny

W środę stopy procentowe o 25 punktów bazowych podwyższył amerykański Fed. Prezes Fed Jerome Powell w swoim oświadczeniu stwierdził, że dostrzega procesy dezinflacyjne, a Rezerwa Federalna jest gotowa do korekty stóp w przyszłości. Z drugiej siostry zauważył, że dalsze działania w walce z inflacją są potrzebne i że Fed nie wykonał jeszcze swojego zadania.

Jak zauważył w porannym komentarzu Łukasz Stefanik, analityk domu maklerskiego XTB, polski złoty korzysta na dalszym osłabieniu dolara. Wzrost kursu EURUSD powyżej poziomu 1,10 dolara za euro doprowadził do silnego cofnięcia na parze USDPLN, gdzie kurs dolara spadł nawet poniżej 4,27 zł i niemal zrównał się z dołkami z czerwca 2022 r.

"Kurs USDPLN od dłuższego czasu utrzymuje się w trendzie spadkowym i na razie nie widać jakichkolwiek sygnałów sugerujących jego zmianę" – zauważa Stefanik. Kluczowym oporem w średnim terminie w jego ocenie pozostaje granica 4,35 zł.

Kurs EURPLN od dłuższego czasu utrzymuje się z kolei w okolicy 4,70 zł

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Jan
2 miesiące temu
w Anglii inflacja 10%, a ludzie strajkują, w strefie Euro inflacja o połowę mniejsza niż u nas, a Polacy zadowoleni ? rząd rządzi, wyprowadza pieniądze poza budżetem i nikt nic z tym nie robi nic się nie dzieje - dalsza chwała dla pisu - to jakieś jaja !!!!!!!!
nick
2 miesiące temu
Po co Euro? nie lepiej jedna światowa waluta - dolar? Własna waluta nie jest potrzebna, ciągłe nawoływania do rezygnacji ze złotówki - to zjednoczmy się z ameryką - dolar wspólna waluta.
Emeryt
2 miesiące temu
Jasne a widział ktoś z normalnych ludzi te piniędze? My raz w domu 2 euro w momencie.mieliśmy i nadal gdzieś leży nie wiadomo co z tym teraz zrobić!
podatnik
2 miesiące temu
W PRLu bis żyjemy od cudu do cudu, pojawił się długo oczekiwany kolejny cud czyli cud w koszyku z jajkami co na to Dyzma Nikodem Glapiński, czy był już sprawdzić w sklepie ze swoimi przyborami do pisania?, który nie będąc ekonomistą ani też bankierem a tylko historykiem myśli ekonomicznej! czyt. nauczał co mówili: Lenin, Marks, Engels i wielu innych im podobnych! Jedynymi, którzy korzystają na inflacji są ludzie związani z NBP najpierw powodują swoim brakiem umiejętności inflację a potem cieszą się zyskiem! Emeryci nic nie zyskają ponieważ nadwyżkę zje im inflacja ta za , którą prezes Glapiński weźmie nagrodę bo u niego nazywa się zyskiem NBP. Czyli w rzymsko-katolickim PRLu bis mamy potwierdzenie przemienienia wody w wino jako pierwszego z 37 opisanych w Ewangeliach cudów Jezusa w okresie jego publicznej działalności. Idąc dalej tym tropem zostały zauważone kolejne cudy: a więc cud przy dystrybutorze, cud w gniazdku, cud palnika gazowego, cud szkółki udającą wyższą oraz na koniec coś słodkiego czyli cukru, który mimo spadku ceny na świecie w PRLu bis podrożał 3 krotnie. Mam nadzieje, ze Nikodem Glapiński Dyzma, członkowie RPP, Zarządu NBP będą odpowiadać karnie za złamanie ustawy o NBP i doprowadzenie do tak wysokiej inflacji poprzez zaniechanie działań!
Fajna
2 miesiące temu
5807 Kolejny weekend, to kolejna szansa na podryw i umówienie się na sex. Więc wejdx na 💓ᴘᴜᴋᴀᴄᴢᴜ💓 i daj się ponieść miłosnym igraszką.