Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Komisja Europejska obniża prognozy PKB. Polska ciągle wypada najlepiej

98
Podziel się:

- Ekonomiczne skutki środków izolacji są poważniejsze niż początkowo przewidywaliśmy - ocenia Komisja Europejska. Najnowsze prognozy zakładają mocniejszy spadek PKB w UE. Pogorszyły się też perspektywy polskiej gospodarki, choć ciągle jest stosunkowo najbardziej odporna na kryzys.

Polska wypada stosunkowo dobrze na tle innych krajów.
Polska wypada stosunkowo dobrze na tle innych krajów. (East News | Komisja Europejska)

Komisja Europejska (KE) spodziewa się głębszego spadku polskiego PKB niż prognozowała wiosną. Szacuje, że polska gospodarka skurczy się w tym roku o 4,6 proc. Poprzednio główny scenariusz zakładał spadek PKB o 4,3 proc. W takim tempie ma za to urosnąć, ale dopiero w 2021 roku.

W raporcie eksperci wskazali, że PKB prawdopodobnie bardzo głęboko spadnie w drugim kwartale i stopniowo sytuacja będzie się poprawiać w kolejnych kwartałach.

"Pomimo podjętych kroków przez rząd, konsumpcja prywatna ucierpi w 2020, gdyż zapobiegawczo konsumenci kumulują oszczędności i wstrzymują się z wydatkami" - czytamy w opinii KE.

Zobacz także: Wakacje 2020. Jak nie dać się naciągnąć na nieuczciwy nocleg

Obniżka prognoz może niepokoić, ale Polska nie jest w tym odosobniona. Co więcej, ciągle skala spadku PKB będzie u nas mniejsza niż w innych krajach UE. Eksperci wskazują, że perspektywy pogorszyły się w całej UE.

Komisja Europejska oczekuje, że gospodarka całej UE skurczy się o 8,3 proc. w 2020 roku. Po czym wzrośnie, ale wolniej, bo o 5,8 proc. w 2021. Szacunki na ten rok są o blisko 1 pkt. proc. gorsze niż wynikało to z wiosennych prognoz.

"Ekonomiczne skutki środków izolacji są poważniejsze niż początkowo przewidywaliśmy. W dalszym ciągu zmagamy się z trudnościami i stoimy w obliczu ryzyka, w tym kolejnej dużej fali zakażeń - komentuje sytuację Valdis Dombrovskis.

Unijny urzędnik podkreśla, że prezentowana nowa prognoza w dobitny sposób pokazuje, dlaczego - aby wspomóc gospodarkę - potrzebne jest porozumienie w sprawie naszego ambitnego pakietu na rzecz odbudowy NextGenerationEU.

"W bieżącym i przyszłym roku możemy spodziewać się ożywienia, ale musimy być ostrożni, jeżeli chodzi o różne tempo odbudowy. W dalszym ciągu musimy chronić pracowników i przedsiębiorstwa i ściśle koordynować naszą politykę na poziomie UE, aby zagwarantować, że wyjdziemy z kryzysu silniejsi i zjednoczeni" - wskazuje Dombrovskis.

Głos zabrał także komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni. Podkreślił, że ważne jest osiągnięcie szybkiego porozumienia w sprawie planu odbudowy zaproponowanego przez KE, aby w tym krytycznym okresie dać gospodarkom zarówno większe poczucie pewności, jak i nowy zastrzyk finansowy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(98)
Bradley
4 lata temu
Skoro podczas sezonu urlopowego mamy tak duży wzrost gospodarczy, to do końca roku sytuacja będzie jak przed epidemią.
PYTAJNIK
4 lata temu
CZY JEST JESZCZE JAKIS BANK W EUROPIE, KTORY UDZIELI POZYCZKI RZADOWI KACZYNSKIEGO ??
Bono
4 lata temu
Na jesieni i tak sytuacja będzie jeszcze lepsza, teraz jeszcze są wakacje więc nie wszystko działa.
Jojo
4 lata temu
Przez kryzys przeszliśmy znacznie lepiej niż inne kraje w UE, mimo że nie jesteśmy najbogatszym krajem.
brr brr
4 lata temu
i patrz pan ile mamy pieniędzy
...
Następna strona