Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Tesla przebiła Toyotę. Jej biznes jest wyceniany najwyżej wśród producentów aut

9
Podziel się:

Toyota została zdetronizowana. Japońskiego producenta wyprzedziła amerykańska Tesla, której biznes wyceniany jest na prawie 210 mld dolarów. Inwestorów mniej interesuje liczba sprzedanych aut. Skupiają się na przyszłości elektrycznych samochodów.

Elon Musk i jego Tesla biją rekordy na giełdzie.
Elon Musk i jego Tesla biją rekordy na giełdzie. (East News)
bETinQjV

Stało się. Doszło do symbolicznej zmiany w fotelu lidera rynku motoryzacyjnego. Produkująca elektryczne samochody amerykańska Tesla wyprzedziła Toyotę. Według wyceny giełdowej, biznes pierwszej z nich w szczytowym momencie środowej sesji był wart prawie 210 mld dolarów, a więc o blisko 6 mld dolarów więcej niż konkurenta z Japonii.

Widać więc, że rewolucja w motoryzacji, polegająca na przechodzeniu w kierunku elektrycznych samochodów, staje się faktem i jest nie do zatrzymania. Inwestorzy wyceniając Teslę tak wysoko "kupują przyszłość". Ciągle bowiem to Toyota sprzedaje 30 razy więcej samochodów i ma 10 razy większe przychody niż amerykański rywal.

bETinQjX

Teoretycznie każdy może stać się formalnym współwłaścicielem Tesli. Wystarczy mieć około 1120 dolarów, bo tyle obecnie warta jest jedna akcja na amerykańskiej giełdzie.

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Leszek Miller ostrzega: Rząd może wprowadzić stan klęski żywiołowej

Obserwowanym mniej więcej od połowy 2019 roku systematycznym wzrostom notowań Tesli na giełdzie tylko chwilowo przeszkodził koronawirus. W marcu cena akcji spadła z 700 dolarów do poziomu poniżej 400 dolarów, ale równie szybko straty zostały odrobione, a teraz kurs bije znowu rekordy.

bETinQkd

Inwestorzy, którzy w czasie największej giełdowej paniki w połowie marca postawili na Teslę pieniądze, teraz mają ich blisko trzy razy więcej.

Fortunę mogli zbić wszyscy ci, którzy zaufali w biznes wizjonera Elona Muska i w 2010 roku (debiut giełdowy) zainwestowali w akcje niszowej wtedy Tesli. Wtedy można było je kupić za blisko 20 dolarów. W tej chwili warte są 5500 procent więcej. Sam Elon Musk w akcjach motoryzacyjnej spółki ma około 38 mld dolarów.

bETinQke

"Po kilku latach strat Tesla wykazała ostatnio trzy kwartały z zyskiem i zaskoczyła inwestorów solidną sprzedażą w pierwszym kwartale tego roku, pomimo wybuchu epidemii" - opisuje sytuację agencja Reuters. Przypomina, że w ubiegłym roku producent znalazł chętnych na 367,2 tys. aut, a plany na ten rok zakładały, że z salonów wyjedzie kolejne 500 tys. Tesli.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bETinQky
toyota
moto
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
nick
rok temu
Szczerze? Dziwne. Moim zdaniem przyszłość moto to mirai na wodór a nie elektryczna tesla. Wszystko zweryfikuje rynek, nie pierwszy raz na giełdzie sztucznie pompują wartość akcji
Makler
rok temu
Za rok bedzie warta bilion dolarow
Jakbym
rok temu
miał kupować elektryka to już wolałbym Porsche Taycan niż Teslę, która wygląda jak jakiś stary złom.
bETinQkz
qwerty
rok temu
Ja nie wiem kto to kupuje, ale trzeba być mocno nawiedzonym. Dać 500 tys. lub więcej za samochód, który wygląda jak Mazda 6 sprzed 10 lat...
Lord Vader
rok temu
Skupiają się na przyszłości elektrycznych samochodów. No to mają problem bo samochody elektryczne nie mają przyszłości.