Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inflacja
30.06.2020 13:16

Inflacja miała spadać, a rośnie. Ceny w czerwcu wyższe średnio o 3,3 procent

W wielu krajach zachodniej Europy podwyżki cen obserwowane przed epidemią teraz mocno wyhamowały, a nawet jest taniej. W Polsce w czerwcu drożyzna nawet przybrała na sile. Skala podwyżek zaskoczyła ekonomistów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Inflacja nie odpuszcza tak wyraźnie jak ma to miejsce na zachodzie Europy.

W czerwcu ceny w Polsce były średnio o 3,3 proc. wyższe niż rok wcześniej. Z kolei w porównaniu z majem tego roku wzrosły o 0,7 proc. - wynika z najnowszych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

To spore zaskoczenie, bo ekonomiści prognozowali wcześniej wyhamowanie rocznej inflacji do 2,8 proc. z 2,9 proc. odnotowanych w maju. Ewentualny wzrost cen miesiąc do miesiąca oceniali zaledwie na 0,2 proc.

Czerwiec miał być czwartym miesiącem z rzędu, gdy podwyżki cen wyhamowują. Tymczasem po trzech miesiącach lekkiej ulgi dla konsumentów, znowu podwyżki przyspieszyły.

Z punktu widzenia konsumentów nie jest to więc pozytywna zmiana. Na wcześniejsze hamowanie inflacji istotny wpływ miał wybuch epidemii koronawirusa na całym świecie. Choć część usług podrożała i to wyraźnie (np. usługi kosmetyczne, fryzjerskie, dentystyczne itp.) przez choćby dodatkowe wymogi bezpieczeństwa, średni poziom cen głównie towarów ze względu na mniejszy popyt rósł wolniej.

Teraz sytuacja się odwróciła. Pytanie, czy na długo.

Na szczegółową rozpiskę GUS, pokazującą co w jakiej skali zdrożało lub staniało, trzeba jeszcze poczekać. Właśnie opublikowane dane mają charakter wstępny.

Wiemy jedynie, że w porównaniu z majem o 5,4 proc. zdrożały paliwa. Praktycznie nie zmieniły się ceny żywności i nośników energii. Za to w porównaniu z czerwcem 2019 roku jedzenie jest droższe średnio o 5,8 proc., a energia o 5,1 proc. Z kolei paliwa w rok potaniały o 20 proc.

Warto zauważyć, że w krajach zachodniej Europy sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Inflacja wyhamowuje i to znacznie szybciej. Ostatnie statystyki Eurostatu (europejski odpowiednik GUS) pokazują, że Polska jest na samym przodzie krajów o największej inflacji.

W wielu krajach ceny są już na zbliżonym poziomie jak rok wcześniej, a nawet w kilku są wyraźnie niższe. W maju średnia inflacja w Unii Europejskiej była na poziomie 0,6 proc. Nasza jest teraz ponad pięciokrotnie wyższa.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: inflacja, ceny, gus, podwyżki, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-06-2020

m-mefekt rozdawnictwa i 500+.Pozdrawiam

30-06-2020

JarosławEfekt zadłużania państwa i drukowania pieniędzy na tzw. tarcze. Pozdrawiam głosujących na partie pis która nam to funduje.

30-06-2020

MarcinJazda to się dopiero zacznie po wyborach, bo teraz PIS udaje, że wszystko jest dobrze.

Rozwiń komentarze (202)