Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
eurostat
17.06.2020 13:49

Ceny najszybciej rosną w Polsce. Inflacja ponad 5-krotnie wyższa od średniej unijnej

W kilkunastu krajach UE ceny spadają, ale nie w Polsce. Według Eurostatu inflacja w naszym kraju była najwyższa - na poziomie 3,4 proc. Średnio w unii ceny rosną w tempie zaledwie 0,6 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News | Eurostat)
Jesteśmy na pierwszym miejscu w UE.

Inflacja mierzona przez europejski urząd statystyczny (wskaźnik HICP) w Polsce wyniosła w maju 3,4 proc. Tyle średnio wzrosły ceny w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. To oznacza przyspieszenie podwyżek - miesiąc wcześniej wskaźnik był na poziomie 2,9 proc.

Wyliczenia Eurostatu nieco różnią się od danych naszego urzędu statystycznego (GUS), który kilka dni temu podał, że ceny rosną w tempie 2,9 proc. Różnice wynikają z metodologii (m.in. wag, jakie nadawane są poszczególnym rodzajom kupowanych przez konsumentów towarów i usług).

Wadą polskiego wskaźnika jest brak porównywalności z innymi krajami, które stosują inne metodologie. A europejski indeks pokazuje bardzo ciekawą rzecz. Okazuje się bowiem, że w Polsce ceny rosną najszybciej w całej Unii Europejskiej.

O 0,3 pkt proc. wyprzedzamy Czechy, gdzie ceny wzrosły w rok o 3,1 proc. Między kolejnymi krajami jest już duża różnica, bo trzecie w kolejności Węgry mają inflację niewiele przekraczającą 2 proc.

(Eurostat)
(Fot: Eurostat)

Przepaść dzieli polską inflację o średniej unijnej, która wynosi zaledwie 0,6 proc. Jeszcze wolniej rosną ceny w krajach posługujących się wspólną walutą euro - w tempie 0,1 proc.

Spore podwyżki cen w Polsce, Czechach czy Węgrach bilansują spadki cen w kilkunastu krajach UE. Najmocniej na minusie jest inflacja w Estonii (1,8 proc.), w Luksemburgu (1,6 proc.) oraz w Cyprze i na Słowenii (po 1,4 proc.).

Ciekawą wiadomością dla potencjalnych polskich turystów są spadki cen w skali roku w takich krajach jak: Hiszpania, Grecja, Chorwacja czy Włochy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: eurostat, inflacja, ceny, ue, kryzys, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-06-2020

kot BonifacyDla tych, co głosowali na PiS i chcą głosować na Dudę wszystkie ceny powinny być wyższe jeszcze o jakieś 20%. Niech pokażą, jak kochają tę swoją dojną … Czytaj całość

17-06-2020

janTak komuna pisowska doprowadza nasz kraj do ruiny a Beata wielkie ucho przewidziała że po rządach pisu Polska bedzie w ruinie !!!

18-06-2020

WonW Europie czy WUni europejskiej? Typowy przyklad Ataku na Polske przez ten mierny portalek na powskim garnuszku!

Rozwiń komentarze (295)