Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Ceny najszybciej rosną w Polsce. Inflacja ponad 5-krotnie wyższa od średniej unijnej

299
Podziel się:

W kilkunastu krajach UE ceny spadają, ale nie w Polsce. Według Eurostatu inflacja w naszym kraju była najwyższa - na poziomie 3,4 proc. Średnio w unii ceny rosną w tempie zaledwie 0,6 proc.

Jesteśmy na pierwszym miejscu w UE.
Jesteśmy na pierwszym miejscu w UE. (East News | Eurostat)

Inflacja mierzona przez europejski urząd statystyczny (wskaźnik HICP) w Polsce wyniosła w maju 3,4 proc. Tyle średnio wzrosły ceny w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. To oznacza przyspieszenie podwyżek - miesiąc wcześniej wskaźnik był na poziomie 2,9 proc.

Wyliczenia Eurostatu nieco różnią się od danych naszego urzędu statystycznego (GUS), który kilka dni temu podał, że ceny rosną w tempie 2,9 proc. Różnice wynikają z metodologii (m.in. wag, jakie nadawane są poszczególnym rodzajom kupowanych przez konsumentów towarów i usług).

Wadą polskiego wskaźnika jest brak porównywalności z innymi krajami, które stosują inne metodologie. A europejski indeks pokazuje bardzo ciekawą rzecz. Okazuje się bowiem, że w Polsce ceny rosną najszybciej w całej Unii Europejskiej.

O 0,3 pkt proc. wyprzedzamy Czechy, gdzie ceny wzrosły w rok o 3,1 proc. Między kolejnymi krajami jest już duża różnica, bo trzecie w kolejności Węgry mają inflację niewiele przekraczającą 2 proc.

Przepaść dzieli polską inflację o średniej unijnej, która wynosi zaledwie 0,6 proc. Jeszcze wolniej rosną ceny w krajach posługujących się wspólną walutą euro - w tempie 0,1 proc.

Spore podwyżki cen w Polsce, Czechach czy Węgrach bilansują spadki cen w kilkunastu krajach UE. Najmocniej na minusie jest inflacja w Estonii (1,8 proc.), w Luksemburgu (1,6 proc.) oraz w Cyprze i na Słowenii (po 1,4 proc.).

Ciekawą wiadomością dla potencjalnych polskich turystów są spadki cen w skali roku w takich krajach jak: Hiszpania, Grecja, Chorwacja czy Włochy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(299)
Biedak
3 lata temu
Podejmę praca jako drukarz w NBP. Gdzie składać CV?
Ruina
3 lata temu
Idę do Lidla czy Aldi i wszystkie produkty niemieckie tańsze jak polskie 🤦🏼‍♂️
Chybil
3 lata temu
Pieniądze należy lokować w alkoholu bo wtedy są najwyższej oprocentowane 🤦🏼‍♂️
LukeG
3 lata temu
to pewnie też wina tuska :)
Madka
3 lata temu
W nosie mam taki dobrobyt jak ceny rosną szybciej od zarobków i plusów na bombelki.
...
Następna strona