Trwa ładowanie...
bDUADiGd

Notowania

Inflacja – Wszystkie wiadomości

18
22.04.2021 8:07

WARZYWA
 / 
Ceny warzyw zniechęcają do zdrowych zakupów. A co gorsza: musimy się do tego przyzwyczaić

Zakupy w warzywniaku przyprawiają o coraz większy niepokój, a to przez rosnące ceny warzyw i owoców. Nieco lepiej jest w marketach, które mogą sobie pozwolić na promocje. Jeśli jednak na taką nie trafimy, musimy się pogodzić z faktem, że zwykły kalafior potrafi kosztować 12 zł.

57
21.04.2021 10:48

KREDYTY
 / 
Hipoteka? Bardzo proszę. Banki luzują politykę, a Polacy chętnie korzystają

Nawet 17 proc. więcej hipotek niż przed rokiem odnotowało Biuro Informacji Kredytowej. Popyt na kredyty mieszkaniowe rośnie z każdym miesiącem, a w samym marcu Polacy pożyczyli na ten cel aż 7,3 mld zł. Końca hossy nie widać.

62
20.04.2021 18:43

GOSPODARKA
 / 
Imponujący wzrost oszczędności. Tak wypadamy na tle innych krajów

Wzrost oszczędności Polaków w ciągu ostatniego roku na tle innych państw jest imponujący. Kiedy zacznie się się otwieranie gospodarki, zapewne ruszymy na zakupy. A to napędzi wzrost cen.

9
20.04.2021 17:47

GOSPODARKA
 / 
Ceny żywności. Zapowiada się ostra jazda w górę

Produkty rolne drożeją nie tylko na świecie. W Polsce ceny skupu w marcu wzrosły przeciętnie o ponad 5 proc. w skali roku wynika z najnowszych danych GUS. - Zapowiada się ostra jazda w górę, jeżeli chodzi o ceny żywności - oceniają ekonomiści.

83
20.04.2021 12:30

INFLACJA
 / 
Ukryty podatek dla wszystkich. "Najbardziej zjadliwy"

W Polsce mamy do czynienia z "podatkiem inflacyjnym". - Przez niego po pierwsze siła nabywcza naszych dochodów maleje, a po drugie zjada on nasze przeszłe dochody, bo nadwyżki gospodarstwa domowe odkładają przeważnie na depozytach. Milton Friedman mówił, że to ukryty, najbardziej zjadliwy podatek. Społeczeństwo nie wie, że jest on pobierany. A jest on powszechny i płaci go każdy. Zwłaszcza najbiedniejsze gospodarstwa domowe, bo bogatsi mogą zainwestować w mieszkania czy na giełdzie - mówił w programie "Money. To się liczy" dr Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR. Za inflację i stopy procentowe odpowiada RPP, ale nie planuje podnoszenia stóp i zatrzymania wzrostu cen. Czy to pomaga rządowi w "zakopywaniu" długów naszymi pieniędzmi? - Tak, to jest ryzykowanie i chodzenie po krawędzi klifu. Obecne stopy procentowe pomagają budżetowi, bo tanio pożycza pieniądze i ma niskie koszty obsługi. To pomaga, ale na krótką metę. Jeśli ludzie się przestraszą inflacji i będą żądać wyższych płac, wejdziemy w spiralę płacowo-inflacyjną, to wtedy inflacja może wyjść spod kontroli - ocenił ekspert.

bDUADiGf
22
20.04.2021 9:04

MTSL
 / 
Money. To się liczy. 700 zamiast 500 plus. Jaki koszt dla budżetu?

Dziś w programie gościem będzie dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. Rozmawiamy m.in. o podwyższeniu 500 plus, likwidacji OFE i stanie polskiej gospodarki. Zapraszamy od 9.15.

551
16.04.2021 11:14

INFLACJA
 / 
Polska symbolem drożyzny. Kolejny miesiąc ceny rosną najszybciej w UE

Polska jest liderem w Unii Europejskiej pod względem podwyżek. Niestety nie chodzi o wynagrodzenia, ale o ceny. Według najnowszych wyliczeń Eurostatu w rok wzrosły średnio o 4,4 proc. To znacznie więcej niż wynika z danych GUS.

70
15.04.2021 13:44

GOSPODARKA
 / 
Szykuj się na drożyznę. Eksperci już wiedzą, co podrożeje

Tak silnego wzrostu światowych cen żywności jak obecnie nie było od bardzo dawna, oceniają ekonomiści. Już wkrótce inflacja w Polsce będzie sporo wyżej niż ostatnio.

36
15.04.2021 9:59

GUS
 / 
Ceny znowu rosną w tempie powyżej 3 procent. Wiadomo, co podbiło inflację

W marcu średni poziom cen dóbr i usług konsumpcyjnych był o 3,2 proc. wyższy niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To spory skok, bo w lutym inflacja wynosiła 2,4 proc. Statystyki zawyżają m.in. ceny paliw i usług.

bDUADiGl
9
13.04.2021 15:30

GOSPODARKA
 / 
Członek RPP o bagatelizowaniu inflacji. Takie mogą być skutki

Gdy sytuacja epidemiczna zacznie się poprawiać i nastąpi otwarcie gospodarki, podwyższony poziom inflacji, postrzegany obecnie jako przejściowy, może się utrzymać przez dłuższy czas - ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Łukasz Hardt w rozmowie z ISBnews. Według niego, brak reakcji RPP w tym roku niesie ryzyko utrwalenia się inflacji w okolicach 4 proc.

14
13.04.2021 12:14

INFLACJA
 / 
Nowy raport NBP. Ekonomiści mocno podnieśli prognozy wzrostu cen

W 2021 roku inflacja w Polsce wyniesie średnio 3,4 proc. - wynika z najnowszej ankiety NBP, opartej na prognozach ośrodków analitycznych. To spora zmiana w porównaniu ze styczniem, kiedy ekonomiści spodziewali się, że tempo wzrostu cen w tym roku wyniesie 2,5 proc.

4
12.04.2021 8:57

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Gościem prof. Marek Belka

Dziś w programie pytamy o stan gospodarki i propozycje w nowym programie PiS, które mają wpłynąć na sytuację finansową Polaków. Porozmawiamy też o polityce Narodowego Banku Polskiego. Gościem będzie Marek Belka, były premier, były prezes NBP, europoseł. Zapraszamy od 9.15.

88
09.04.2021 15:33

GOSPODARKA
 / 
Prezes NBP przyznaje. Inflacja może przekroczyć górny limit

Podwyżki cen w kolejnych miesiącach mogą przyspieszyć - przyznaje prezes NBP Adam Glapiński. Czasowo mogą przekroczyć górny limit określony przez bank. Jak podkreśla szef banku centralnego, stoją za tym czynniki niezależne od polityki pieniężnej.

bDUADiGm
119
07.04.2021 16:35

GOSPODARKA
 / 
Komunikat po posiedzeniu RPP. Rada "rozprawiła" się ze wzrostem cen

Po tym jak, jak średni wzrost cen w marcu okazał się wyższy od oczekiwań, a złoty osłabił się do poziomów niewidzianych od ponad dekady, obserwatorzy rynku z niecierpliwością czekali na komunikat po posiedzeniu RPP. Rada rozprawiła się w komunikacie ze wzrostem inflacji i na razie nie ma szans na podwyżki stóp procentowych, oceniają ekonomiści.

43
02.04.2021 12:16

KORONAKRYZYS
 / 
Kropiwnicki: wobec takich wzrostów cen polityka pieniężna jest bezradna

Ceny rosną szybciej niż przewidywali ekonomiści. Jerzy Kropiwnicki, który w ramach NBP odpowiada m.in. za stabilny poziom inflacji w gospodarce, przyznaje, że wobec wielu podwyżek polityka pieniężna banku centralnego jest bezradna.

252
01.04.2021 15:42

GOSPODARKA
 / 
Inflacja odjeżdża NBP i to na długo. Wydatki 4-osobowej rodziny wzrosną o 176 zł

Skala wzrostu cen w marcu zaskoczyła ekonomistów, którzy ostrzegają, że drożyzna jeszcze się nasili. Inflacja może przekroczyć 4 proc. i już do końca roku pozostanie powyżej granicy akceptowanej przez NBP. Drożeje m.in. paliwo i żywność. Sprawdziliśmy, o ile mogą przez to wzrosnąć miesięczne wydatki rodziny.

5
01.04.2021 15:31

GOSPODARKA
 / 
Goldman Sachs: wzrost cen paliw podbije inflację w Polsce. NBP nie zareaguje

Wzrost cen paliw wywinduje w maju inflację w Polsce do 4 proc. - ocenia bank inwestycyjny Goldman Sachs. Według niego, NBP nie zareaguje na majowy wzrost cen zmianą stóp procentowych.

114
01.04.2021 10:01

GOSPODARKA
 / 
Kursy walut. Efekt działań NBP widać jak na dłoni. Inwestorzy uciekają od złotego

W ostatnich dniach polska waluta mocno osłabiała się wobec euro i dolara. Pandemia i sytuacja na globalnych rynkach to nie jedyny powód. Za słabością złotego stoją m. in. działania Narodowego Banku Polskiego, który nie chce zbaczać z wyznaczonego kursu. Sytuację NBP skomplikował najnowszy odczyt inflacji - okazało się, że ceny wzrosły bardziej, niż się spodziewano.