Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Prawo spadkowe. Alimenciarze nie dostaną ani złotówki? Rząd szykuje zmiany

105
Podziel się:

Zmiany w prawie spadkowym mają przyspieszyć proces spadkowy. Z dziedziczenia mają zostać wykluczenie stryjeczni wnukowie i osoby, które uchylały się od płacenia alimentów.

Prawo spadkowe. Alimenciarze nie dostaną ani złotówki? Rząd szykuje zmiany
Zmiany w prawie spadkowym mają wejść wżycie w 2022 roku (Adobe Stock)

Zmiany w prawie spadkowym mają usprawnić cały proces prawny związany z tego typ sprawami. Najważniejszą ze zmian ma być zawężenie kręgu spadkobierców na mocy ustawy.

Obecne regulacje dopuszczają do dziedziczenia nawet bardzo dalekich krewnych — stryjeczne i cioteczne wnuki. Dzieje się tak, gdy np. jeden z dziadków spadkodawcy nie dożywa otwarcia spadku.

Zmiany w prawie mają przede wszystkim przyspieszyć sprawy spadkowe, które w tej chwili potrafią ciągnąć się naprawdę długo. Do tego w tego postępowaniach biorą udział dalecy krewni, którzy mogli nawet nie znać zmarłej osoby, ale prawnie mogą partycypować w podziale majątku.

Zobacz także: Wymiana kopciucha na kopciucha. "Spotykamy się z próbami oszukania systemu"

Kolejną zmianą ma być dodanie nowej przesłanki niegodności dziedziczenia. Będzie nią uporczywe uchylanie się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego w stosunku do spadkodawcy. Chodzi o sytuacje, w których np. jeden z rodziców uchylał się od obowiązku alimentacyjnego, a po śmierci swojego dziecka staje się jednym ze spadkobierców majątku.

Zmiany mają też lepiej chronić małoletnich przed dziedziczeniem zadłużenia spadkodawców.

Jak informuje serwis prawo.pl – eksperci uważają, że w tej chwili ten zapis nie jest do końca jasny, a ”diabeł tkwi w szczegółach”.

Chodzi o osoby, które np. nie płaciły alimentów, ale nie zostały za to skazane, lub z różnych przyczyn życiowych nie były w stanie tego robić.

Wejście w życie zmian w prawie planowane jest na początek 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo spadkowe
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(105)
aldona
3 lata temu
My niechciane spadek odrzucaliśmy u notariusz Cejrowskiej w Tczewie. Sprawna obsługa.
mag
3 lata temu
zachowek to najgorsze zło więc czas pozbyć się tego reliktu.
Pół.
3 lata temu
Zlikwidować zachowek .Ktoś nigdy się nie interesował zmarłym a potem chce zachowek to tylko w bandyckim państwie takie przepisy są.
Prawnik.
3 lata temu
Ujawnili się znawcy prawa ,gdzie byli jak tak wyglądało dziedziczenie już w Kodeksie Napoleona . Peowcy zmienili to pod jakiegoś swojego kacyka .teraz wraca się do Obrządku dziedziczenia zgodnie z tradycja.
123456&789
3 lata temu
Tylko najbliższa rodzina. Mąż miał b. dużą rodzinę, przez 20 lat nie poznałam ich wszystkich. Kiedy mąż zmarł nieliczni byli na pogrzebie, a mnie nigdy nie informowano o śmierci w jego rodzinie. Ale po kilku latach od jego śmierci dostałam wezwanie do sądu daleko w Polsce, o prowadzonej sprawie spadkowej po kimś kogo nie znałam, jak również nie znałam osób biorących udział w sprawie, mimo moich pism że osób nie znam, nic mnie nie łączy z nimi i miastem do którego musiałabym jechać na rozprawę sąd nie wzruszenie przysyłał mi wezwania na rozprawę, grożąc konsekwencjami nieobecności. Dopiero interwencja RPO położyła kres wezwaniom.
...
Następna strona