Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Patryk Słowik
Patryk Słowik
|

Duże zmiany w prawie spadkowym. Mniej osób będzie dziedziczyć

875
Podziel się

Nie ma powodu, aby dziedziczyli na mocy ustawy dalecy krewni spadkodawcy. Najczęściej bowiem oznacza to wiele kłopotów w trakcie postępowania, w efekcie czego dłużej na ostateczne rozstrzygnięcie czekają najbliżsi zmarłego. Do tego wniosku doszło właśnie Ministerstwo Sprawiedliwości. Zmiany mogą wejść w życie na początku 2022 r.

Duże zmiany w prawie spadkowym. Mniej osób będzie dziedziczyć
Sprawy spadkowe bywają trudne i dla rodzin, i dla sądów. Nowe prawo ma wprowadzić nieco ułatwień (Pixabay)
bEicYgRh

Resort Zbigniewa Ziobry przygotował projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego. Zostanie on opublikowany w najbliższych dniach.

Najistotniejsza zmiana to ograniczenie kręgu spadkobierców dziedziczących na mocy ustawy. Chodzi o sytuację, gdy jeden z dziadków spadkodawcy nie dożywa otwarcia spadku, czyli dnia śmierci. Dziś zdarza się, że uprawnione do dziedziczenia są stryjeczne i cioteczne wnuki. W ocenie resortu sprawiedliwości to bez sensu, bo zazwyczaj chodzi o ludzi, którzy wcale bądź ledwo co znali zmarłego.

"Nowelizacja przepisu art. 934 par. 2 i 3 kodeksu cywilnego doprowadzi do usunięcia z kręgu osób uprawnionych do spadkobrania dalekich krewnych, z którymi więź często jest znikoma albo w ogóle nie powstała, przy pozostawieniu swobody testowania i wyrażenia woli przez spadkodawcę, gdy jest ona odmienna od założenia poczynionego przez ustawodawcę" - twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Oznacza to, że jeśli tylko ktoś będzie chciał, aby dziedziczył po nim daleki krewny, będzie to możliwe. Potrzebny jednak wówczas będzie testament.

bEicYgRj
Zobacz także: "Dywagacje profesora". Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś się zdenerwował

Urzędnicy Ziobry uważają, że przygotowana zmiana wpłynie korzystnie na ogół spadkobierców. A to dlatego, że wykluczenie stryjecznych i ciotecznych wnuków pozwoli na skrócenie długości postępowań o stwierdzenie nabycia spadku.

Obciążenie sądów zostanie również ograniczone poprzez zmniejszenie liczby spraw o uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku, spraw o złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku czy protokołów o odebraniu takiego oświadczenia przez inne sądy, notariuszy i pozostałe uprawnione osoby.

bEicYgRp

Skoro bowiem mniej osób będzie uprawnionych do spadku z ustawy, to jednocześnie mniej osób będzie zmuszonych inicjować różnego typu postępowania. To z kolei - uważa resort sprawiedliwości - przełoży się na szybsze załatwianie spraw osób, które nadal będą w kręgu dziedziczenia.

Projekt nowelizacji będzie przewidywał również dodanie nowej przesłanki niegodności dziedziczenia. Będzie nią uporczywe uchylanie się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego w stosunku do spadkodawcy. Ministerstwo Sprawiedliwości uznało bowiem, że nie ma powodu, aby majątek spadkodawcy, będący niejednokrotnie dorobkiem jego całego życia, przeszedł po jego śmierci na osobę, która swoim celowym działaniem uniemożliwiała zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych tegoż spadkodawcy.

Przykładowo więc ojciec nie będzie dziedziczył po synu, na którego nie płacił alimentów. Warunkiem jednak będzie - zgodnie z przepisami o niegodności dziedziczenia - by osoba mająca interes prawny (np. matka zmarłego) skierowała sprawę do sądu. Sąd zaś w takiej sytuacji powinien ustalić, czy rzeczywiście dochodziło do uchylania się od obowiązku alimentacyjnego, czy też np. ojciec przez kilka miesięcy nie płacił, lecz z obiektywnych powodów jak choćby utrata pracy (w takim przypadku dziedziczenie będzie możliwe).

bEicYgRq

Ministerstwo Sprawiedliwości zakłada, że projekt ustawy zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w czwartym kwartale 2021 r. i wtedy trafi do Sejmu. Możliwe więc, że nowe przepisy zaczną obowiązywać już od początku 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEicYgRK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(875)
xxlatek
1 tyg. temu
Wprowadziłby jeszcze limit kwoty spadku, aby nie było takich sytuacji, której sam doświadczyłem, że uczestniczyłem w spadkowym podziale starego auta wartego kilkaset złotych po śmierci mego stryjka, który był bezdzietnym.
Stella
1 tyg. temu
j.a. Masz racje, i o to tu chodzi!!!
kurdaś
1 tyg. temu
Prawo spadkowe, w dużej części to "bagno" do grabieży nibyrodzinnej? Np. żona po mężu, jeśli nie było dzieci, dostaje tylko pół jego spadku, a reszta spada na członków jego dalszej rodziny, którzy w niczym nie przyczynili się do wspólnego majątku?
bEicYgRL
anita
1 tyg. temu
A co z ustawą antylichwiarską a działalnością kredytowych firm profitowych, praktykujących blisko 100% lichwę? Ile trzeba tych procent, żeby przyjrzała się temu NIK? Czy takie lichwiarskie długi tez muszą spłacać spadkobiercy?
KIN
1 tyg. temu
A nie można zrobić czegoś prostszego, po smierci osoby, które chcą dziedziczyć sami muszą złożyć wniosek o dziedziczenie, jeżeli jest to dalsza rodzina to musi powiadomić bliższą. Czas 1 rok po śmierci jak nie to wszystko przechodzi na skarb państwa bez otwierania jakiegokolwiek przewodu sądowego.
...
Następna strona