Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Prezes ZUS: średnia długość życia wydłużyła się o 7-8 lat. Co to oznacza?

149
Podziel się:

W 2023 r. wydaliśmy 27 mld zł na zasiłki chorobowe, przeciętne zwolnienie lekarskie trwało 11 dni - poinformował we wtorek prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Dodał, że w ciągu 30 lat średnia życia wydłużyła się o 7-8 lat.

Prezes ZUS: średnia długość życia wydłużyła się o 7-8 lat. Co to oznacza?
W ciągu 30 lat średnia życia wydłużyła się o 7-8 lat - poinformował prezes ZUS (East News, ZOFIA BAZAK)

- To ogromny ubytek ludzi na rynku pracy - ocenił prezes ZUS podczas odbywającego się w Warszawie VIII Kongresu Patient Empowerment.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Im większe ryzyko, tym większa musi być marża - Jarosław Szanajca - Dom Development w Biznes Klasie

Według Derdziuka w ciągu ostatnich 30 lat przeciętne trwanie życia wydłużyło się o 7-8 lat. - Ubyło rencistów, wzrosła natomiast liczba emerytów. Patrzę na te szacunki optymistycznie - stwierdził Derdziuk.

Prezes ZUS podkreślił, że obecnie wszyscy lekarze korzystają z certyfikatu ZUS do wydawania e-zwolnień, e-skierowań i e-recept. - Marzę o tym, żeby te wszystkie dane dotyczące absenteizmu, prezenteizmu, zachorowań, skutków ekonomicznych i społecznych poszczególnych schorzeń były przesłanką do kreowania programów profilaktycznych, bo my de facto zajmujemy się skutkiem stanu zdrowia pacjenta - mówił.

Nowe tablice GUS. Zła wiadomość dla emerytów

GUS w kwietniu opublikował nowe wskaźniki dalszego trwania życia. Są one podstawą do wyliczenia świadczenia dla osób, które decydują się na przejście na emeryturę. Najnowsze dane to zła wiadomość dla seniorów. Świadczenia przyznawane od kwietnia są niższe o 6-6,6 proc.

Średnia prognozowana długość życia w Polsce w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła. Dla 60-latków wynosi 264,2 miesięcy, czyli 22 lata (było 254,3 miesięcy), a dla 65-latków 218,9 miesięcy, czyli ok. 18 lat i 3 miesiące (było 210 miesięcy) - wynika z danych GUS.

Wysokość emerytury zależy od zgromadzonych w ZUS i zwaloryzowanych składek oraz kapitału początkowego. Wartość dzieli się przez średnie dalsze trwanie życie. Żyjemy dłużej, więc wysokość nowych świadczeń, przyznawanych po 1 kwietnia będzie niższa niż dotychczas

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(149)
Robić w konia
2 tyg. temu
Wiek dożycia to pic na wodę fotomontaż. Mężczyzna w Polsce żyje przeciętnie 73 lata i 4 miesiące. 73,4 - 65 = 8,4 i dalej 8 x 12 + 4 = 100. 100 miesięcy a nie 219 podawane przez ZUS i co ? A to że każda emerytura jest niższa o połowę, O POŁOWĘ!!! od należnej.
cmentarz
2 tyg. temu
Dane z z wszechświata.
NA OKO
2 tyg. temu
Taka prawda od tego jest USC i można dochodzić w jakim wieku jest umieralność -przedział, a nie powoływać się , że dłużej żyjemy.
Leszek
2 tyg. temu
Usuwają komentarze.Zbigniew Derdziuk oświadczył że 13 i 14 emerytura do kosza a trzeba pomyśleć o młodych.
Leszek
2 tyg. temu
Ten nowy prezes ZUS zwolnił Włodzimierza Owczarczyk ,który był za emeryturami stalowymi.
...
Następna strona