Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|

Od kwietnia emerytury będą niższe. GUS pokazał nowe "tablice trwania życia"

38
Podziel się:

Najnowsze tablice GUS-u nie są korzystne dla emerytów. Świadczenia przyznawane od kwietnia będą niższe o 6-6,6 proc. Tablice średniego trwania dalszego życia służą ZUS-owi do obliczania wysokości świadczenia.

Od kwietnia emerytury będą niższe. GUS pokazał nowe "tablice trwania życia"
Publikowane przez GUS tablice średniego dalszego trwania życia są kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur ustalanych według nowych zasad (GETTY, Artur Widak, NurPhoto)

GUS opublikował tablice trwania życia, które są podstawą do przyznania emerytur. Najnowsze tablice będą miały wpływ na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego.

Średnia oczekiwana długość życia dla 60-latka w ciągu roku wzrosła o 15,4 mies., a 65-latka wzrosła o 13,8 mies.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nadchodzi fala renowacji. Duże pieniądze do wzięcia

To oznacza - jak zwraca uwagę Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich - że emerytury przyznawane od kwietnia będą niższe o 6-6,6 proc., w zależności od wieku emeryta.

Tablice trwania życia a wysokość emerytury

Publikowane przez Główny Urząd Statystyczny tablice średniego dalszego trwania życia są kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur ustalanych według nowych zasad.

Jak tłumaczy ZUS, aby obliczyć wysokość świadczenia, należy podzielić kwotę składek zgromadzonych na koncie w ZUS przez przeciętne dalsze trwanie życia. W tablicy jest ono wyrażone w miesiącach. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tego matematycznego działania, tym jego wynik, czyli wysokość emerytury, będzie wyższy.

Zgodnie z aktualnymi tablicami, 60-latek będzie miał przed sobą 254,3 miesiące życia wobec 238,9 miesiąca zapisanych w tablicach opublikowanych rok temu. Natomiast 65- latek ma przed sobą 210 miesięcy życia wobec 196,2 miesiące rok temu.

W 2022 r. sytuacja była inna. Tablice były korzystniejsze dla emerytów. Jak tłumaczyliśmy wówczas, pandemia koronawirusa, która wywołała rekordową liczbą zgonów w Polsce, wpłynęła na statystyki średniego trwania życia. Dla przyszłych emerytów oznaczało to większe świadczenia.

Jeśli chodzi o aktualne prognozy GUS, to - jak zwracają uwagę Łukasz Kozłowski i Oskar Sobolewski, ekspert rynku emerytalnego - wciąż nie wróciliśmy do poziomów przedpandemicznych, mimo wydłużenia trwania życia.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
Beza
4 tyg. temu
Masz siostrę 5 lat młodszą i poszła na emeryturę od 60 lat w okresie gdy wskaźnik długości życia był 196 naliczono jej długość życia dla mnie będzie to nie osiągalne na wiek 65 .lat. Rozumiem, że mężczyźni żyją dłużej od kobiet bo średnio może 73 lata.. Ale bez przesady.
Spencer
miesiąc temu
Dlaczego podaje się średni wiek kobiet i mężczyzn razem? Kobiety idą na emeryturę wcześniej i żyją dłużej, powinny być osobne tablice i osobne wartości przy obliczaniu emerytury. Toż to jawna dyskryminacja
emeryt
2 miesiące temu
Przecież w lutym zgłosiło się 90 tys. ludzi na emerytury a skąd wziąć pieniądze skoro wszystkie ukradli, obniżyć emerytury! To najprostsze.
Emerytka
2 miesiące temu
I wszystko dzieje się w imię prawa i sprawiedliwości. Czary mary i albo emerytura większa albo mniejsza. Jak nie masz szczęścia to spadaj- nie należy ci się.
adam
2 miesiące temu
I wiecie już zwolennicy pisu jaki los zgotowaliście swoim dzieciom, wnukom i prawnukom? Przez was kolejne pokolenia już nie mają co marzyć o emeryturze. Podziękują wam jak będą przymierać z głodu
...
Następna strona