Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Ogromny wzrost liczby emerytów. ZUS otrzymał prawie 90 tys. wniosków

108
Podziel się:

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", Polacy nie oglądają się na zachęty do dłuższej pracy przed emeryturą. Przed 1 marca - czyli datą najwyższej od lat waloryzacji - wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia złożyło aż 87 tys. osób.

Ogromny wzrost liczby emerytów. ZUS otrzymał prawie 90 tys. wniosków
Przed 1 marca do ZUS trafiło 87 tys. wniosków o przyznanie emerytury (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

87 tys. wniosków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to o 25 tys. więcej niż w porównywalnym okresie rok wcześniej - podaje "DGP". Dziennik przypomina, że podwyżka emerytur od 1 marca wynosi 14,8 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wiek emerytalny trzeba podnieść? Borys: nie róbmy tego na siłę, to się dzieje naturalnie

Liczba emerytów w górę. Do ZUS trafiło 87 tys. wniosków o przyznanie świadczenia

- Warto rozważyć rozłożenie waloryzacji świadczeń na kilka wzrostów w ciągu roku, które łącznie dadzą ten sam efekt, ale zniknie jednorazowa duża podwyżka, która zachęca co roku tysiące emerytów do szturmowania ZUS w lutym - komentuje, cytowany w artykule, dr Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego. Według niego pokazuje to, że obecne zachęty do dłuższej pracy nie działają.

Dziennik zwraca uwagę, że eksperci WISE w najnowszym raporcie "Emerytury wolności. Jak ukształtować system emerytalny z korzyścią dla emerytów i gospodarki" proponują daleko idące rozwiązania, które mają zapobiec nadciągającemu załamaniu systemu. Już za kilkanaście lat pokolenie obecnych 40-latków, przechodząc na emerytury, otrzyma świadczenia w wysokości 30 proc. ich ostatniej pensji.

"Aby temu przeciwdziałać, eksperci proponują m.in. zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do poziomu 65 lat i uzależnienie momentu przejścia na świadczenie od prognoz dalszego trwania życia ustalanych co roku przez GUS" - czytamy.

Waloryzacja emerytur i rent

1 marca do 1588,44 zł brutto wzrosły najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a także renty rodzinne i socjalne. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1191,33 zł brutto. Łączny koszt tegorocznej waloryzacji świadczeń to ok. 44,15 mld zł.

Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS co roku są waloryzowane. 1 marca wzrosły o 14,8 proc. Początkowo rząd zakładał, że waloryzacja wyniesie 13,8 proc. Ten wskaźnik został jednak podwyższony. W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto.

Sama waloryzacja napędzana jest rekordową inflacją. Ta w lutym wyniosła 18,4 proc. rok do roku. To najwyższy odczyt od grudnia 1996 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(108)
Emerytka
2 miesiące temu
Ilu z tego jest polskich emerytów i rencistów, A ile jest zagranicznych?
Laska
2 miesiące temu
To zdjęcie u góry pokazuje kogo oni zachęcają do pracy. Może jako tester ile jest w stanie przejść za nim się przewróci. To należy się 500+ za nie pracowanie na emeryturze czy nie. Każdy emeryt co idzie do pracy powinien mieć potrącane na 500+ dla tych co nie pracują na emeryturze. W zamian zniesienie limitu zarobku. A ci co nie mają limitu to wprowadzić skladke dodatkową. Pieniądz musi wpływać aby mógł wypływać i aby było prawo i sprawiedliwość. A nie populizm i socjalizm.
Kakadu
2 miesiące temu
27 tyś po 78 latach pracy. Czyli zacznie się zwracać brak wypłaty emerytury po 2-3 latach. Bo brał by jakieś 3300. Czyli mając 81 lat zacznie pobierać nadwyżkę czyli 23700 minus podatek i składka razem 21 procent czyli 4974 to wychodzi mu na rękę 18726 zł. Mając 81 lat przy średniej zgonów mezczyzn po niżej tego wieku. Kobieta ma trochę lepiej bo kobiety żyją srednio dłużej ale mają mniejsze emerytury. Co daje w takim wieku taka emerytura ? Pobyt w droższym domu opieki , przychylność rodziny bo może coś z tego mieć opiekując się, trochę łatwiej w kosztach zyciay bo ma z czego spadać. Ale w zasadzie to obecnie musi schodzić z poziomem życia jak wszyscy emeryci. Bo poziom życia wymaga określonych pieniędzy. 100 lat życzę w zdrowiu i sprawności bo osobiście mając 65 lat jakoś dziwnie to szybko tracę.
Kakadu
2 miesiące temu
Nad czym się zastanawiają? Przecież wszystko zależy od składek. Reszta to mataczenie polityczne z lewa i prawa przy udziale biznesu. Wstępnie należy składkę liczyć od dochodu pracownika i dopasować wysokość świadczenia składkowego do potrzeb emerytalnych z 1 procent więcej. Czyli około 10 procent od dochodu. Rozumiem, że każdy ciągnie pod siebie i Państwo i Biznes szeroko rozumiany i my emeryci. Ale siły nie są równe. Jedni mają w rękach tworzenie prawa a drudzy zatrudnienie i wykonanie. Co ma emeryt ? Emeryt ma matnię bzdur podawaną medialnie w umiejętny sposób. Umiejętność liczenia i analizowania. Ale na całość polityki finansowej traktującej poważnie emerytów nie ma wpływu inaczej jak przez swoich przedstawicieli w Parlamencie.
Zenka
2 miesiące temu
O jejku przecież o pracę łatwiej a każdy woli i brać emeryturę i wypłatę z pracy. Rozumiem ZUS, że jak im ustawodawca nie zorganizował wplywu składek w odpowiedniej wysokości to będzie kadził idź później na emeryturę i cuda obiecuje w sumie prawdziwe ale częściowo i w zasadzie dla części, która nie będzie pracować na emeryturze. Bo ma pobierających świadczenie mniej a wpływu pozostają.
...
Następna strona