Trwa ładowanie...
bDHSmXNN

Notowania

Emerytury – Wszystkie wiadomości

25.02.2021 20:43

USTAWA
 / 
Waloryzacja rent i emerytur w 2021 roku. Ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw

Od 1 marca osoby pobierające najniższą emeryturę otrzymają świadczenie wyższe o 50,88 zł. Ustawa o waloryzacji rent i emerytur została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

257
25.02.2021 20:36

SEJM
 / 
14. emerytury w 2021 roku. Sejm odniósł się do poprawek Senatu

14. emerytura coraz bliżej. Posłowie głosowali w czwartek nad poprawkami senackimi, które zakładały m.in. przyznanie "czternastki" wszystkim seniorom. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

1
25.02.2021 19:01

EMERYTURY
 / 
Problem z OFE. Pół miliona kobiet straci pieniądze. Zapomniane przeliczenie emerytury zniknie

Grzebanie w systemie emerytalnym może mieć niespodziewane skutki. Reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) dla wielu kobiet będzie oznaczać niższe świadczenie. To w sumie od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie. Dlaczego? Bo stracą dawno zapomniane uprawnienie i jednocześnie tysiące złotych podwyżek - ostrzegają eksperci.

804
24.02.2021 20:31

GOSPODARKA
 / 
Zagrożenie ubóstwem. Emerytury nie nadążają

Z roku na rok zwiększa się w Polsce odsetek emerytów zagrożonych ubóstwem. W ostatnich latach przegoniliśmy pod tym względem unijną średnią.

133
24.02.2021 10:39

GOSPODARKA
 / 
14. emerytura bez progu dochodowego? Sejm zajmie się poprawkami Senatu

W środę rusza kolejne posiedzenie Sejmu. Posłowie będą zajmować się m.in. poprawkami Senatu do ustawy wprowadzającej 14. emeryturę. Izba wyższa chce, żeby przysługiwała ona wszystkim. Rząd jednak forsuje próg dochodowy.

bDHSmXNP
18
24.02.2021 7:34

GOSPODARKA
 / 
Wyższe emerytury przez koronawirusa. Bezduszny skutek pandemii

Skoro w ubiegłym roku zmarło wyjątkowo dużo osób starszych, to znaczy że średnia długość życia znacznie spadła. Efekt? Wyższe emerytury z ZUS. Choć brzmi to bezdusznie, zyskają ci, którzy właśnie schodzą z rynku pracy.

62
23.02.2021 8:40

WALORYZACJA
 / 
Waloryzacja. Dodatki pielęgnacyjny, kompensacyjny i wiele innych w górę. Kiedy i o ile urosną świadczenia dla emerytów?

Nawet kilkadziesiąt złotych więcej miesięcznie zyskają emeryci i renciści korzystający z dodatków do świadczeń. Wszystko dzięki waloryzacji. Zmiany będą dotyczyć 2,6 mln Polaków. O ile i kiedy urosną dodatki do renty i emerytury?

225
23.02.2021 8:19

NIEMCY
 / 
Niemieckie "biedaemerytury". W najgorszej sytuacji są kobiety z zamożnych regionów

Wysokość niemieckich emerytur może robić na Polakach wrażenie. Jednak kobietom z byłego RFN często nie wystarcza do pierwszego. Z zazdrością patrzą na konta nie tylko mężczyzn, ale nawet na emerytury ich koleżanek z byłego NRD.

82
20.02.2021 9:37

ŚWIADCZENIA
 / 
Kaczyński, Terlecki i Pawłowicz z 14. emeryturą. Wystarczyła jedna decyzja Senatu

Senat podjął decyzję w sprawie 14. emerytur. Oprócz setek tysięcy ledwo wiążących koniec z końcem emerytów wyższe świadczenia otrzymają również politycy Zjednoczonej Prawicy, Jarosław Kaczyński i Ryszard Terlecki, ale również sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz.

bDHSmXNV
182
19.02.2021 18:26

EMERYTURY
 / 
Waloryzacja rent i emerytur. Senat za wyższą kwotą waloryzacji

W piątek Senat głosował nad wysokością tegorocznej waloryzacji rent i emerytur. Poparł poprawkę zwiększającą waloryzację dla najniższych świadczeń do 70 zł brutto. Teraz ustawa trafi do Sejmu.

406
19.02.2021 17:58

EMERYTURY
 / 
14. emerytura. Senat zmienia ustawę. Chce dać pełne "czternastki" wszystkim

Tak zwana 14. emerytura ma trafić do seniorów pod koniec 2021 roku. Po przyjęciu przez Senat poprawek ponad 9 mln osób może liczyć na wypłatę 1250 zł brutto w całości. Jednak by tak się stało, zmianę musi jeszcze zaakceptować Sejm i podpisać prezydent.

65
18.02.2021 21:18

EMERYCI
 / 
Waloryzacja rent i emerytur. Decydujące głosowanie w Senacie

O tym jak będą wyglądać finanse 9 mln emerytów w Polsce w piątek będą decydować senatorowie. Toczy się dyskusja nad waloryzacją i czternastkami.

515
18.02.2021 17:52

EMERYTURY
 / 
Likwidacja OFE. Projekt ustawy przyjęty

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt ustawy dotyczący przekształcający OFE w IKE. Teraz dokument jest gotowy do rozpatrzenia przez rząd.

bDHSmXNW
2.3K
18.02.2021 13:35

EMERYTURY
 / 
Gwiazdy żalą się, że mają niskie emerytury. Prezes ZUS odpowiada

- To kwestia opłacania składek. W wielu wypadkach wolne zawody, artyści zawierają umowy o dzieło, które nie rodzą żadnego obowiązku ubezpieczenia społecznego - tłumaczy Gertruda Uścińska, prezes ZUS, zapytana o niskie emerytury gwiazd. - Generalnie można powiedzieć tak: trzeba płacić składki, by budować kapitał emerytalny. Zdarzają się przypadki, że takie osoby nie mają w ogóle składek emerytalnych na naszym koncie, a w debatach publicznych ostro podnoszą, że są bez uposażenia - mówi prof. Uścińska w programie "Money. To się liczy". Tłumacząc działanie systemu emerytalnego, podkreśla: - Jest tu zasada wzajemności, proporcjonalności, adekwatności. Jeśli płacimy mało do ZUS, to i świadczenie jest niskie - konkluduje prof. Uścińska.

217
18.02.2021 13:23

OFE
 / 
OFE do likwidacji. Polacy przed wyborem: IKE albo ZUS

- Reforma przekształcenia OFE w specjalistyczne fundusze indywidualne otwarte nabrała rozpędu, choć droga legislacyjna nie jest zamknięta. Każdy z członków OFE będzie miał prawo wyboru - tłumaczy prezes ZUS Gertruda Uścińska. Domyślnie środki zostaną przeniesione do IKE, będą one prywatną własnością i będą dziedziczone. Obowiązywać ma tu jednak opłata przekształceniowa wynosząca 15 proc. wartości środków. - Jeśli ktoś będzie chciał przenieść środki z OFE do ZUS, będzie musiał złożyć deklarację - tłumaczy prof. Gertruda Uścińska. Mówiąc o ZUS, szefowa Zakładu podkreśla: - Cechujemy się stabilną sytuacją finansową, mamy gwarancję waloryzacji składek na kontach ubezpieczonych. Ponadto jest to system publiczny objęty gwarancją wypłaty świadczeń - mówi Uścińska.

514
18.02.2021 12:12

EMERYTURY
 / 
Granica wieku emerytalnego się przesuwa. Do siedemdziesiątki? "Rynek pracy się zmienia"

Fundusz Rezerwy Demograficznej może przejść spod zarządzania ZUS do PFR. - Żal mi. Na razie proces jest w toku, ale kierunek jest ustalony - komentuje Gertruda Uścińska, prezes ZUS, dodając, że ZUS wie, jak lokować te środki i osiągał bardzo dobre wyniki. Prof. Gertruda Uścińska została zapytana też o wypowiedź głównego ekonomisty PFR Pawła Dobrowolskiego, zdaniem którego będziemy musieli się oswoić z myślą o pracy do siedemdziesiątki. - Przejście na emeryturę jest prawem - podkreśliła prezes ZUS. - A naszym zadaniem jest edukowanie i informowanie. Mamy system zdefiniowanej składki, on jest dla nas, ubezpieczonych, bezwzględny, bo wysokość emerytury zależy wynika z zebranego kapitału oraz średniego trwania życia - powiedziała. Oznacza to, że im dłużej pracujemy, tym wyższą dostaniemy emeryturę. - Według tej zasady rok pracy dłużej to od 8 do 15 proc. wyższa emerytura - tłumaczyła prezes ZUS w programie "Money. To się liczy". Dodała, że granica podjęcia decyzji o przejściu na emeryturę się przesuwa, sporo też Polaków pracuje, będąc już na emeryturze.

92
18.02.2021 10:58

EMERYTURY
 / 
14. emerytura. Prezes ZUS mówi, ile może wynosić

- Prace nad 14. emeryturą trwają. Są różne postulaty, w tym by inaczej ustalić granicę dochodu - w tej chwili to 2900 zł - powyżej której obowiązywałaby już zasada złotówka za złotówkę - mówiła prezes ZUS Gertruda Uścińska w programie "Money. To się liczy". - Myślę jednak, że pójdzie to w kształcie, który przyjął Sejm - dodała prof. Uścińska. Oznaczałoby to, że 14. emerytura byłaby równa minimalnej, która po marcowej waloryzacji ma wynosić 1250,88 zł brutto. Jak działałaby tu zasada złotówka za złotówkę? Osobom pobierającym świadczenie powyżej 2900 zł czternasta emerytura byłaby pomniejszana o kwotę przekroczenia tego progu.

244
18.02.2021 9:35

EMERYTURY
 / 
24 emerytury od Andrzeja Dudy. Politycy nie chcą pamiętać o jego obietnicach wyborczych

W kampanii prezydenckiej Andrzej Duda obiecał seniorom nawet 24 emerytury w roku. Dziś do pomysłu nie wraca. Jeden z polityków PiS wyjaśnia w rozmowie z "Gazeta Wyborczą", że dodatkowych świadczeń nie będzie, bo przecież trzeba być odpowiedzialnym za państwo.