Trwa ładowanie...
bCXHijph

Notowania

Emerytury – Wszystkie wiadomości

777
17.09.2020 14:54

EMERYTURY
 / 
Głodowe emerytury. Wraca pomysł, by wszyscy dostawali tyle samo

ZUS nie ukrywa, emerytury za kilkanaście lat będą głodowe. Rząd zastanawia się nad zmianami w systemie, w tym nad emeryturą obywatelską - taką samą dla każdego.

122
14.09.2020 17:12

EMERYTURY
 / 
Likwidacja OFE już wkrótce. Kryzys może zmienić zasady transferu środków

Reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych ma się ku końcowi. Kryzys jednak może sprawić, że znacznie zmienią się zasady tejże reformy, co odczują wszyscy oszczędzający pieniądze w OFE.

95
10.09.2020 11:17

EMERYTURY
 / 
Likwidacja OFE w przyszłym roku. "Projekt gotowy"

Zmiany, które wprowadzamy do ustawy o ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych dotyczą tylko i wyłącznie terminów. Nie chcemy wprowadzać innych zmian – mówi w programie "Money. To się liczy" minister funduszy Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Chodzi o ustawę likwidującą OFE, która ze względu na epidemię utknęła w pracach legislacyjnych. Rząd chce ją uchwalić jeszcze w tym roku, by mogła zacząć obowiązywać od przyszłego. – Jesteśmy gotowi z projektem, powinien się pojawić w ciągu kliku tygodni – zapewniła minister.

274
05.09.2020 17:41

EMERYTURY
 / 
Puste kieszenie na starość? Raport ekspertów z Instytutu Emerytalnego niepokoi

40 lat pracy i... nie dostaniesz na emeryturze nawet minimalnego wynagrodzenia. Instytut Emerytalny przeprowadził analizy przyszłych świadczeń. Za kilkadziesiąt lat emeryci nie pojadą na wakacje pod palmy. Raczej na ogródki działkowe i to darmową komunikacją miejską. 

643
04.09.2020 14:51

EMERYTURY
 / 
Reforma OFE. Ile pieniędzy trafi na nasze konto?

Koronawirus zatrzymał reformę Otwartych Funduszy Emerytalnych, ale temat lada chwila ma powrócić. Wyjaśniamy, jak sprawdzić, ile już odłożyliśmy w OFE i jaka kwota zasili nasze emerytalne konta.

bCXHijpj
573
28.08.2020 14:34

GOSPODARKA
 / 
Waloryzacja rent i emerytur wciąż zagadką. Decyzji nie ma, są wyliczenia

Budżet na 2021 rok już na stole, ale pewnej decyzji o przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur wciąż brak. Na razie gwarancji minimalnej podwyżki dla seniorów po prostu nie ma. W przyszłym roku wyjątkowo rząd byłby w stanie na niej przyoszczędzić.

275
26.08.2020 19:47

EMERYTURY
 / 
Waloryzacja emerytur. Tyle ma wynieść w 2021 roku

Rząd przygotowuje rozporządzenie, określające wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji na minimalnym, ustawowym poziomie. Wyniesie więc 3,84 proc. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

95
26.08.2020 11:28

CYFRYZACJA
 / 
Zasiłek i emerytury w formie bonu? "Niektóre usługi mogłyby być rozwiązywane w taki sposób"

- Po kilku tygodniach o uruchomienia polskiego bonu zwracają się do nas różne organizacje, które odpowiadają za poszczególne świadczenia. Być może niektóre usługi mogłyby być rozwiązywane w taki sposób. Chodzi o świadczenia określone, które można wykorzystać w jakiejś instytucji. Z punktu widzenia emerytów, musimy wykorzystać doświadczenia z pandemii, aby w większym kierunku pójść w stronę robotyzacji. Przeżyliśmy problemy ze złym wypełnianiem wniosków. Stopniowo wyciągaliśmy z tego wnioski. Dlatego jasno postawiłem warunek, że przy dodatku solidarnościowym, składamy wniosek online. Zasady aplikacji powinny być jasne i proste. Dodatek solidarnościowy jest realizowany tak, że jednego składamy wniosek, a następnego mamy świadczenie - mówiła w programie "Money. To się liczy" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

71
24.08.2020 6:49

ALIMENTY
 / 
Alimenty na rodziców. Sąd może odmówić ich przyznania

Starsze osoby, które nie mają żadnych źródeł utrzymania i możliwości pracy, mogą wystąpić o alimenty od swoich dzieci. Jednak nie w każdym przypadku sąd będzie skłonny je przyznać.

bCXHijpp
171
19.08.2020 18:26

EGZEKUCJA
 / 
Zadłużeni emeryci w pułapce. Komornik zabierze niemal wszystko, co zarobili

Nowelizacja prawa egzekucyjnego miała ochronić osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych przed tym, by komornik nie zabrał im wszystkich pieniędzy na życie. Nowe przepisy są jednak tak sformułowane, że nie ratują seniorów pobierających emerytury - informuje "Gazeta Wyborcza".

5
18.08.2020 18:06

SENAT
 / 
Wyższe emerytury dla opozycji z czasów PRL. Senat zdecydował o przyszłości pomysłu

Senat poparł nowelizację, zakładającą wypłatę świadczeń wyrównawczych dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Emerytura osoby ze statusem działacza opozycji antykomunistycznej wyniesie co najmniej 2,4 tys. zł brutto. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

19
18.08.2020 9:24

EMERYTURY
 / 
Emerytury dla opozycjonistów. Senat jest za i proponuje dodatkowe wsparcie

Senatorowie jednogłośnie i bez poprawek przyjęli ustawę o emeryturach dla opozycjonistów antykomunistycznych. Teraz trafi ona na biurko prezydenta. Wyższa izba proponuje jednak dodatkowe wsparcie dla osób represjonowanych w PRL i wysyła odpowiedni projekt ustawy do Sejmu.

226
14.08.2020 17:13

SEJM
 / 
Wyższe emerytury dla opozycji z czasów PRL. Sejm przyjął ustawę

Osoby walczące w czasach PRL o wolną Polskę otrzymają wyższe emerytury. Emerytura osoby ze statusem działacza opozycji antykomunistycznej wyniesie co najmniej 2,4 tys. zł brutto. Sejm przyjął ustawę, która trafi teraz do Senatu.

bCXHijpq
376
14.08.2020 12:16

TRYBUNAŁ KONSTYTUCJNY
 / 
Ustawa dezubekizacyjna. Mundurowi emeryci chcą pójść do Strasburga

Byli słuchacze Szkoły Chorążych MSW, kierowcy ważnych komendantów, archiwiści i setki innych byłych mundurowych, którzy po prostu starali się dobrze wykonywać pracę w poprzednim ustroju – wszyscy oni chcą się wydostać z worka "były ubek", do którego wrzucił ich PiS. I ustawą dezubakizacyjną, która obniżyła im emerytury.

552
11.08.2020 16:46

EMERYTURY
 / 
Emerytury dla opozycjonistów. Rząd przyjął projekt ustawy

Osoby walczące w czasach PRL o wolną Polskę otrzymają wyższe emerytury. Teraz żaden opozycjonista nie będzie mógł otrzymywać co miesiąc mniej niż 2,4 tys. zł brutto. Rząd właśnie przyjął projekt ustawy w tej sprawie.

407
11.08.2020 11:44

EMERYTURY
 / 
Wyższa emerytura dla opozycjonistów z czasów PRL. "To sprawiedliwość społeczna"

Każdy ze statusem działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej politycznie będzie mieć emeryturę w wysokości co najmniej 2,4 tys. złotych brutto - ujawnił w programie "Tłit" WP rzecznik rządu Piotr Müller. - To wyraz sprawiedliwości dziejowej - komentuje Jan Kasprzyk z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

73
11.08.2020 11:23

PIENIĄDZE
 / 
Emerytura i dodatki dla opozycjonistów. "Wiele im zawdzięczamy"

Rzecznik rządu Piotr Müller zadeklarował w WP, że rząd przyjmie projekt ustawy skierowany do działaczy opozycji antykomunistycznej, który zakłada "wyrównanie szkód w zakresie emerytalnym". - Mam poczucie, że pomocy dla tych osób nigdy nie jest za wiele. Nie wszyscy mamy świadomość, jak wiele im zawdzięczamy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Proszę zwrócić uwagę, że dzisiaj to już osoby w podeszłym wieku, które mają swoje problemy, trudności. Często otrzymują teraz pomniejszone świadczenia emerytalne, bo wówczas angażowali się w działalność opozycyjną, przez co byli zwalniani z pracy, degradowani, aresztowani. Jeżeli możemy im podnieść emerytury za te wszystkie lata, to chyba nikt nie ma wątpliwości - podkreślił.

850
29.07.2020 11:09

OBIETNICE WYBORCZE
 / 
Nie tylko pensja minimalna. Wyliczamy niespełnione obietnice PiS i Andrzeja Dudy

Politycy w kampaniach zwykle zapowiadają sporo, ale po wyborach często tracą pamięć. Dlatego mówimy: "sprawdzam". I przyglądamy się obietnicom PiS z kampanii parlamentarnej w 2019 r. i ostatnim zapowiedziom Andrzeja Dudy. Oto obietnice, o których już możemy powiedzieć, że (prawie) na pewno nie zostaną spełnione.