Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Rekordowa waloryzacja emerytur. Otrzymały ją już miliony osób

319
Podziel się:

Ponad 7 mln emerytów i rencistów otrzymało zwaloryzowane świadczenie emerytalne, a ostatnie transze będą przekazywana do końca marca - powiedziała we wtorek Marlena Maląg. Minister rodziny i polityki społecznej dodała, że wkrótce rozpoczną się wypłaty trzynastej emerytury.

Rekordowa waloryzacja emerytur. Otrzymały ją już miliony osób
Część seniorów otrzyma pieniądze przed Wielkanocą (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

Przypomnijmy, że od 1 marca do 1588,44 zł brutto wzrosły najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a także renty rodzinne i socjalne. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1191,33 zł brutto. Łączny koszt tegorocznej waloryzacji świadczeń to ok. 44,15 mld zł.

Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku są waloryzowane. 1 marca wzrosły o 14,8 proc. Początkowo rząd zakładał, że waloryzacja wyniesie 13,8 proc. Ten wskaźnik został jednak podwyższony. W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto.

Sama waloryzacja napędzana jest rekordową inflacją. Ta w lutym wyniosła 18,4 proc. rok do roku. To najwyższy odczyt od grudnia 1996 r.

Trzynasta emerytura. Kiedy wypłata?

Marlena Maląg podkreśliła, że jest to "historyczna waloryzacja kwotowo-procentowa, gdyż nie można Polaków zostawić samych sobie w trudnym czasie, szczególnie emerytów". Minister zdradziła też, że od kwietnia rozpocznie się wypłata 13. emerytury i część seniorów otrzyma pieniądze przed Wielkanocą.

W 2022 r. 14. emeryturę otrzymało 9 mln seniorów. Wypłata dodatkowych świadczeń kosztowała 11,4 mld zł. Z kolei na waloryzację emerytury oraz 13. i 14. emeryturę rząd przeznaczy ok. 70 mld zł.

Premier mówił o innym terminie

Kwietniowa wypłata "trzynastek" oznacza, że pieniądze trafią do seniorów szybciej, niż zakładał premier. Mateusz Morawiecki pod koniec lutego mówił w trakcie spotkania z wyborcami PiS z Gryfowa Śląskiego, że "z całą pewnością będzie również w tym roku trzynasta emerytura wypłacana w maju, w czerwcu. I czternasta emerytura w dalszej części roku".

Z kolei zapytane przez nas Centrum Informacyjne Rządu odpowiedziało, że "nieplanowane są zmiany w zakresie wypłacania 'trzynastek'. 13. emerytura będzie wypłacana zgodnie z przepisami ustawy - tak jak było to zaplanowane, czyli od kwietnia".

Zgodnie z ustawą o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów "trzynastka" powinna trafić do seniorów razem z ich kwietniowym świadczeniem.

I właśnie kwietniową wypłatę zapowiedziała we wtorek Marlena Maląg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(319)
Pici
rok temu
Będzie pokrycie straty za 2022, 2023 itd. dla wszystkich emerytów? Waloryzacja dotyczy dostosowania świadczeń. Ale nie stanowi pokrycia straty inflacyjnej ze względu na moment jej przeprowadzania. Mimo wzrostu emerytur powstała strata będzie się wlokła latami mimo waloryzacji. Waloryzacja w 2023 na podstawie 2022 spowoduje zwracanie się straty w okresie roku ale powstaje nowa za 2023 , która zacznie się zwracać po waloryzacji za 2023 w 2024 . Czyli strata początkowa cały czas będzie istnieć ukryta świadczeniem zwaloryzowany. I występować w obniżonym poziomie życia emeryta. Od kiedy taka sytuacja występuje a może była zawsze . I stąd mamy waloryzowanych a mimo to ubogich emerytów. A sytuacja się uwidoczniła ze względu na wielkość inflacji . Może ktoś to zanalizuje prawnie i finansowo. Bo powodów obniżania się świadczeń jest tak wiele, że trudno to ogarnąć. Specjalista analityk by się przydał.
Tryd
rok temu
Dochodzę do ciekawego wniosku. Ta cała heca w sądownictwie to obawa przed emerytami
Kakadu
rok temu
To kapitał też 14,8 procenta w górę. Czy czarodziejsko nie podlega inflacji ?
Pola
rok temu
Emeryci zasilają kasę ZUS podatkami drugi raz płaconymi.
Jery
rok temu
To nie uczciwe traktowanie emerytów w związku z inflacją. Po roku czasu dostaniesz śmieszną podwyżkę 250 zł. Co z miesiącami gdzie była inflacja. Co miesiąc powinna być wyrównywana emerytura. Przy tych wyliczeniach za jakiś czas nie kupisz prawie nic. Jest to oszukiwanie emerytów.
...
Następna strona