Trwa ładowanie...
bDeSzvMB

Notowania

Zus – Wszystkie wiadomości

3
19.10.2020 17:44

GOSPODARKA
 / 
Koniec kolejek w ZUS. Zakład uruchamia e-wizyty

Już nie trzeba iść do oddziału, żeby porozmawiać z urzędnikiem. ZUS właśnie uruchomił możliwość wideokonferencji. Wszystko po to, by uniknąć tłumów w urzędach.

65
19.10.2020 6:35

ZUS
 / 
Oskładkowanie umów cywilnoprawnych. Prezes ZUS: powinnno być vacatio legis

- Pełne składki to nie jest podatek, tylko odroczone wynagrodzenie, które wróci do ubezpieczonych w postaci emerytur, rent i zasiłków – przekonuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

9
16.10.2020 11:11

ZUS
 / 
Tarcza turystyczna droższa o 150 mln złotych

Program wsparcia przedsiębiorstw z branży turystycznej będzie kosztował 550 mln zł - poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska. Wcześniej szacowano, że koszty zamkną się w 400 mln zł.

172
15.10.2020 8:47

EMERYTURY
 / 
Emerytury w Polsce. Rekordzista dostaje ponad 30 tys. zł miesięcznie

Nie wszyscy seniorzy otrzymują z ZUS grosze. Pewien 86-letni pracownik fizyczny może się pochwalić emeryturą w wysokości ponad 30 tys. zł miesięcznie. Ale takich jak on jest więcej.

51
14.10.2020 15:37

ZUS
 / 
Rewolucja! L4 z automatu. Szykuje się duża zmiana dla 16 mln Polaków

Jak podaje "Rzeczpospolita", ZUS pracuje nad zmianą zasad przyznawania zasiłków chorobowych. Świadczenie będzie przyznawane automatycznie, po zakończeniu wizyty u lekarza.

bDeSzvMD
4
14.10.2020 7:15

SKŁADKI ZUS
 / 
ZUS obiecuje rewolucję. Pracodawcy już się boją

Wychodzisz od lekarza i już masz przyznane świadczenie chorobowe – tak według ZUS-u ma wyglądać niedaleka przyszłość ze zautomatyzowanym pobieraniem składek i przyznawaniem świadczeń. Czy to się może udać?

23
08.10.2020 20:30

ŚWIADCZENIE
 / 
Świadczenie przedemerytalne. Przez pandemię zmieniły się przepisy w jego przyznawaniu

Świadczenie przedemerytalne skierowane jest do osób będących tuż przed wiekiem emerytalnym. Aby je otrzymać, muszą one spełnić kilka warunków. Zasady jego przyznawania też zmieniły przez pandemię koronawirusa.

11
08.10.2020 11:11

FIRMA
 / 
ZUS będzie jak biuro rachunkowe. Czeka nas rewolucja

- 29 września przyjęliśmy projekty unowocześnienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na najbliższe lata - mówiła w programie "Money. To się liczy" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Jak dodała, ZUS zdejmie z przedsiębiorców obowiązek obliczania wysokości składek. - Weźmiemy to na siebie - mówiła szefowa Zakładu. Nie ukrywała, że bardzo przydatne mogą być w tym kontekście chociażby doświadczenia z okresu epidemii koronawirusa. Prof. Uścińska przyznała jednocześnie, że takie sygnały płynęły z rynku od dłuższego czasu, dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce wyjść im naprzeciw. Gość programu "Money. To się liczy" podkreśliła, że pierwsze efekty tej rewolucji w rozliczaniu powinny przyjść w ciągu 3 lat.

70
08.10.2020 10:52

TURYSTYKA
 / 
Tarcza antykryzysowa 5.0 od 15 października. ZUS rusza z pomocą

- Szacujemy, że z nowej odsłony tarczy antykryzysowej będzie mogło skorzystać około 20 tysięcy podmiotów - tak o najnowszej odsłonie tarczy mówiła w programie "Money. To się liczy" prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak dodawała, Zakład jest gotowy na przyjęcie wniosków, a jego systemy przeszły prawdziwy chrzest bojowy na starcie epidemii koronawirusa. Tarcza antykryzysowa 5.0 to pomoc przede wszystkim dla branży turystycznej i wystawienniczej. - Przyjmowanie wniosków ma ruszyć 15 października, a wśród form pomocy znajdują się na przykład znane już z poprzednich tarcz świadczenia postojowe - przyznaje prof. Uścińska.

bDeSzvMJ
55
08.10.2020 10:48

TURYSTYKA
 / 
Ponad milion bonów turystycznych. Prezes ZUS komentuje

Miało być ponad 6 mln bonów turystycznych, a wydano ich niewiele ponad milion. ZUS opublikował w tym tygodniu podsumowanie pierwszych dwóch miesięcy funkcjonowania Polskiego Bonu Turystycznego. - To całkiem niezły wynik, ale należy pamiętać, że można się po niego zgłaszać do końca marca 2022 roku - tak ten wynik komentuje prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak dodała, "nikt nie zakładał, że wszystkie bony zostaną wydane w ciągu miesiąca czy dwóch". Prezes ZUS zwróciła uwagę, że dzięki elektronicznej formie bonu wielu rodziców zarejestrowało się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. - Dzięki temu będziemy mogli szerzej wykorzystać PUE przy okazji innych świadczeń - mówi prof. Uścińska.

26
08.10.2020 10:37

WIDEO
 / 
ZUS kontroluje covidowe świadczenia. Cwaniaków nie brakuje

Na starcie epidemii Polacy ruszyli po wsparcie z ZUS w ramach tarcz antykryzysowych. Teraz Zakład mówi: "sprawdzam". - Zaczęły się kontrole świadczeń postojowych czy zwolnień ze składek na ubezpieczenia społeczne - mówi w programie "Money. To się liczy" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Jak przyznaje, zdarzają się nieprawidłowości. Jednym z przykładów jest firma z Wielkopolski, która na starcie epidemii zatrudniła kilkuset studentów tylko po to, by pobrać na nich świadczenie postojowe. - Sprawa jest już na zaawansowanym etapie postępowania prokuratorskiego - mówi prezes ZUS. Jak dodaje gość programu "Money. To się liczy" wiele kontroli odbywa się po zawiadomieniach osób fizycznych lub innych instytucji.

180
08.10.2020 10:27

EMERYTURY
 / 
Emerytury w żółtych strefach. Pieniądze już nie od listonosza?

- Wprowadziliśmy umawianie wizyt przez telefon, pracujemy nad obsługą klientów za pomocą wideokonferencji. Wszystko po to, by ograniczyć liczbę osób w naszych oddziałach - takie zmiany w związku z sytuacją epidemiczną zapowiada prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. W programie "Money. To się liczy" prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przyznała, że problem dotyczy przede wszystkim emerytów w żółtych i czerwonych strefach. - Planujemy dalej zachęcać do odbierania świadczeń na rachunek bankowy, a nie w gotówce, na przykład za pośrednictwem listonosza - powiedziała Uścińska. Zdradziła jednocześnie, że wciąż około 27 proc. emerytów pobiera swoje świadczenia w gotówce.

27
08.10.2020 10:10

PRACA
 / 
Polacy wybierają L4. ZUS podaje dane

- We wrześniu nie odnotowaliśmy jakiegoś skokowego wzrostu liczby wystawionych zwolnień lekarskich - mówi w programie "Money. To się liczy" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dodała jednocześnie, że dane udaje się tak szybko zgromadzić dzięki reformie, która wprowadziła tzw. e-zwolnienia, czyli druki wystawiane i przesyłane do ZUS elektronicznie. Reforma obowiązuje od końca 2018 roku. Prof. Uścińska poinformowała, że w ubiegłym miesiącu wystawiono 2,1 mln zwolnień lekarskich, co oznacza 3-proc. wzrost w porównaniu z wrześniem 2019 roku. Jak przyznaje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wrzesień jest zazwyczaj takim miesiącem, gdzie liczba wystawianych zwolnień lekarskich jest na stosunkowo wysokim poziomie. W tym roku koronawirus jednak jeszcze nie przyczynił się do masowych L4 wśród Polaków.

bDeSzvMK
5
08.10.2020 8:52

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Rewolucja w ZUS. Gościem Gertruda Uścińska

Dziś w "Money. To się liczy" rozmawiamy o najnowszej propozycji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla firm, kontrolach i wypłatach środków z kolejnej Tarczy antykryzysowej. Gościem będzie prezes ZUS Gertruda Uścińska. Zapraszamy od 9.15.

64
07.10.2020 11:39

POSTOJOWE
 / 
ZUS odmówił wypłaty postojowego. Ważny wyrok sądu

ZUS odmówił trenerce fitness wypłaty świadczenia postojowego, bo nie spełniła warunku, zgodnie z którym spadek przychodów w momencie składania wniosku ma wynosić co najmniej 15 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. A nie spełniła warunku, bo przez dwa miesiące nie mogła pracować, więc jej przychód wyniósł równe zero złotych.

1
07.10.2020 11:05

LOKATY
 / 
ZUS kontra lokata: jak zaplanować oszczędności na lata?

Prognozy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie pozostawiają złudzeń. Przy obecnej sytuacji demograficznej i finansowej, emerytury osób, które zakończą pracę po 2045 roku, będą niemal o połowę niższe od obecnych. Jak zatem już dziś możemy zatroszczyć się o naszą najbliższą przyszłość, a jednocześnie zabezpieczyć się w dalszej perspektywie? Odpowiedzią mogą okazać się terminowe i bezpieczne depozyty, wśród których prym wiodą lokaty.

568
04.10.2020 14:25

ZUS
 / 
ZUS szykuje rewolucję. To, za co płaciłeś, dostaniesz za darmo

To byłaby mała rewolucja dla firm i dla Polaków. Jak wynika z informacji money.pl, Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce się zmienić w wirtualne biuro rachunkowe. ZUS w najbliższych latach planuje wziąć na siebie odpowiedzialność za większość rozliczeń. Sam policzy i przygotuje dokumenty, a przedsiębiorca będzie je musiał tylko zatwierdzić. Firmy zyskają pewność rozliczeń, a Polacy szybszą wypłatę emerytur.

95
01.10.2020 6:42

ZUS
 / 
ZUS. Rośnie liczba dłużników

Coraz więcej firm ma długi w ZUS. Z powodu kryzysu przedsiębiorcy nie płacą składek.