Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

W tym roku będzie podatek od "trzynastki" i "czternastki". Oto dlaczego

11
Podziel się:

W ubiegłym roku rząd zdecydował, że "trzynastki" i "czternastki" nie będą objęte podatkiem dochodowym. W tym roku już tak nie będzie. Jak wyjaśnia wiceminister finansów Artur Soboń, 2022 rok był wyjątkowy ze względu na gospodarcze efekty rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W tym roku będzie podatek od "trzynastki" i "czternastki". Oto dlaczego
W 2023 r. trzynasta i czternasta emerytura będą opodatkowane (Adobe Stock, Piotr Malczyk)

Artur Soboń odpowiedział w ostatni piątek na interpelację poselską Michała Jarosa z KO, który pytał, dlaczego w tym roku rząd zdecydował się opodatkować 13. i 14. emeryturę. Soboń przypomniał, że zwolnienie z podatku dochodowego było jednorazową decyzją rządu, dotyczącą tylko 2022 roku. Co do zasady natomiast tymi pieniędzmi trzeba dzielić się ze skarbówką.

Zwolnienie z podatku tylko w drodze wyjątku

Wiceminister finansów tłumaczy, że w ubiegłym roku rząd podjął taką, a nie inną decyzję ze względu na wyjątkową sytuację - gwałtowny wzrost cen, przyspieszony przez skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dodaje też, że w ubiegłym roku waloryzacja rent i emerytur sięgnęła siedmiu procent, a w tym roku jest to już 14,8 procent i nie mniej niż 250 zł. Trzeba jednak pamiętać, że jest to wprost skutek bardzo wysokiej inflacji, bo to na jej podstawie ustala się wskaźnik waloryzacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 80 mln zł na szefa kancelarii premiera. "To pieniądze na telefon"

Artur Soboń zwraca też uwagę, że w ubiegłym roku do 30 tysięcy złotych wzrosła kwota wolna od podatku. To oznacza, że osoby, które dostają emeryturę lub rentę do wysokości 2,5 tys. zł średniomiesięcznie w ogóle nie płacą podatku dochodowego. Natomiast zdecydowana większość tych, którzy podzielą się ze skarbówką, zapłacą podatek w wysokości 12 procent - w ubiegłym roku nastąpiło bowiem obniżenie stawki podatkowej dla osób mieszczących się w pierwszym progu.

Wiceminister przypomina też, że "trzynastki" to świadczenia coroczne, uregulowane ustawą. "Czternastki" na razie zostały wypłacone dwa razy - w 2021 i 2022 roku - na podstawie "jednorazowych" przepisów. W tym roku też mają takie powstać. - Projekt jest gotowy. Już niebawem trafi na Radę Ministrów, będzie analizowany - mówiła w połowie lutego w TVP Info szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Ile wynosi 13. i 14 emerytura

13. emerytura w tym roku to 1588,44 zł brutto, czyli tyle, ile od marca wynosi kwota minimalnej emerytury. Taka też jest wysokość "czternastki", ale tylko dla tych, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Ci, którzy mają wyższą emeryturę albo rentę, dostaną "czternastkę" w pomniejszonej kwocie, z wykorzystaniem zasady "złotówka za złotówkę".

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
pieniądze
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(11)
emeryt
2 miesiące temu
13- ta 14-ta emerytura podatek od emerytury a gdzie prawo i sprawiedliwość. We wszystkich tabelach podawane przy rewaloryzacji kwoty do 4-5 tyś bo to dobrze wygląda i jest ich najwięcej. Składka zdrowotna od wysokości emerytury 9% czy będę lepiej leczony. Jedni płacą podatek inni nie a jak się ma to do konstytucji i równego traktowania. Mam po 47 latach ciężkiej pracy emeryturę z której państwo doi mnie z ponad 1000 zł podatków co miesiąc. Co na to opozycja zrobicie coś z tym.
Kaszub
2 miesiące temu
13 i 14 emerytura to rewaloryzacja za okres 0d 2008 do 2015 r. kiedy pan Tusk haratał w gałę, popijał winko i palił cygara na koszt emerytów, którym nie dawał uczciwej waloryzacji z powodu inflacji.
Prezydent2025
2 miesiące temu
Kasa na 13 i 14 dla emerytów jest z pożyczki a że rząd doprowadził finanse publiczne do dna to musi zabrać jeszcze 21% aby się wyżywić.
Gerwazy
2 miesiące temu
PiS nowa Targowica.
Marek
2 miesiące temu
Przede wszystkim waloryzacja faktyczna to 13% a inflacja ok.20%, czyli emeryt znowu po kieszeni dostał