Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Dobre wieści dla emerytów. Prezes ZUS: dostaną więcej pieniędzy

213
Podziel się:

- Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat wyższą o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Pandemia koronawirusa skutkowała rekordową liczbą zgonów w Polsce. To wpłynęło na statystyki średniego trwania życia. Dla przyszłych emerytów oznacza to większe świadczenia.

Dobre wieści dla emerytów. Prezes ZUS: dostaną więcej pieniędzy
Spadki w tablicach średniego trwania życia. Przyszli emeryci dostaną więcej pieniędzy - informuje ZUS (Flickr, Adam Guz, KPRM)

Główny Urząd Statystyczny ogłosił nową tablicę średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Na podstawie zawartych w niej danych ZUS oblicza wysokość emerytury osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i złożyły wniosek o świadczenie.

W ubiegłym roku zanotowano 519 tys. zgonów, czyli o 33 tys. więcej niż w 2020 r., i o 111 tys. więcej niż w 2019 r. W rezultacie po raz drugi z rzędu nastąpił spadek średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych.

Krótsze życie, większe emerytury

Prof. Uścińska zwróciła uwagę, że dane zawarte w tablicy GUS są niezbędne do obliczenia wysokości emerytury.

- Aby obliczyć wysokość świadczenia, należy podzielić kwotę składek zgromadzonych na koncie w ZUS przez przeciętne dalsze trwanie życia. W tablicy jest ono wyrażone w miesiącach. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tego matematycznego działania, tym jego wynik, czyli wysokość emerytury, będzie wyższy – wyjaśniła.

Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat wyższą o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

- Dla przykładu 60-latka z kapitałem 500 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 2092,51 zł, czyli większej o 74,36 zł. Z kolei 65-latek z kapitałem 500 tys. zł uzyska emeryturę w kwocie 2548,42 zł, czyli większej o 101,04 zł – wyliczyła szefowa ZUS.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Zobacz także: Co dwudziesty Polak żyje w biedzie. "Ich życie jest zagrożone"

Zaznaczyła przy tym, że ZUS będzie korzystał z nowej tablicy GUS od 1 kwietnia.

- Osoby, które osiągną wiek emerytalny między kwietniem br. a marcem przyszłego roku, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy. Przyznając emeryturę ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsze jest przyjęcie do obliczeń danych z tablicy trwania życia, która obowiązuje w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ukończeniawieku emerytalnego – dodała profesor.

Nie wszyscy mogą skorzystać z nowych tablic GUS. Przeliczenie emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach, na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracuje i odprowadza składki emerytalne.

Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może je sobie doliczyć do świadczenia. Nowa tablica zostanie wykorzystana wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych, a nie wszystkich składek. Jednak co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę.

ZUS wypłaci wyższą emeryturę

Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego wskazuje na poważne zmiany w demografii i spadek średniej długości trwania życia dla typowego 60-latka z 261,5 miesiąca w 2020 roku do niecałych 239 miesięcy w 2022.

- Z takich statystyk cieszyć się mogą osoby, które w najbliższym czasie zamierzają przejść na emeryturę. Po 1 kwietnia zebrany przez nich kapitał będzie dzielony na mniejszą liczbę miesięcy, co oznacza, że ZUS wypłaci im wyższą emeryturę w porównaniu do tej, która byłaby wyliczona dotychczas - podkreśla Sobolewski.

Sobolewski zwraca uwagę na jeszcze jeden szczegół. Choć nowe statystyki GUS brane są do wyliczania emerytur od 1 kwietnia, warto z wnioskiem do ZUS poczekać jeszcze chwilę. Zamiast przechodzić na emeryturę w kwietniu lub w maju, najlepiej jest to zrobić w lipcu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(213)
Justa
2 miesiące temu
To zawsze jest na plus dla emerytów, że dostaną trochę więcej pieniędzy. Młodzi ludzie powinni zacząć dodatkowo oszczędzać, żeby nie mieć potem takiego problemu na starość czy będzie podwyżka czy nie. Ja sie zdecydowałąm na ppk. Ten program gwarantuje mi ze emerytura bedzie sporo wyższa od tej wypracowanej
dokładka
2 miesiące temu
uważam że najlepszym sposobem na większą emeryturę jest samodzielne oszczędzanie, ja akurat odkładam dzięki pracowniczym planom kapitałowym bo są powszechne i ogólnodostępne ale możliwości jest wiele tak naprawdę
EKP
3 miesiące temu
W przyszłym roku najprawdopodobniej ( o ile Putin lub jakaś pandemia nas nie zdziesiątkuje) średnia długość trwania życia wydłuży sięznacznie, więc ta tendencja się odwróci i kto się nie "załapie" na emeryturę do 31 marca 2023 będzie mieć emeryturę o kilkaset złotych niższą od ich rówieśników którzy przejdą na emeryturę do 31.03. Ot taka sprawiedliwość i równość wobec prawa ... Pozostaje więc dłuższa praca i czekanie na "lepszy" moment przejścia ne emeryturę ( dużą ilość zgonów w roku poprzedzającym przejście na emeryturę) lub zgodzić się na to co nam wyliczą....
Dostep777
3 miesiące temu
Taką bandę tam w ZUS -ustanowił rząd by okradala, grabiła i wyjaśniała niczym...kremlowska propaganda.Brzydzę się tymi co rabują starszych,bezbronnych i schorowanych.zycze im ...sprawiedliwych sądów
Emerytka
3 miesiące temu
W roku 1999 kiedy wprowadzano reformę , tablica kończyła się na wieku 80 lat i taki emeryt miał do przeżycia jeszcze 84,1 m-ca życia ( czyli 7 lat). W roku 2020 tablica ta kończyła się już na wieku 90 lat i taki emeryt miał do przeżycia średnio jeszcze 53,8 miesięcy życia czyli 4,48 lat . Pytanie ilu jest takich ludzi w Polsce którzy przechodzą na emeryturę w wieku 90 lat ? Ten sam GUS podawał w 2020 r., że Polacy żyją średnio 77 lat . Wg tablic GUS 77 letni emeryt w 2020 r. miał do przeżycia jeszcze średnio 124,7 miesięcy czyli 10,39 lat
...
Następna strona