Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Spadki w tablicach średniego trwania życia. Przyszli emeryci dostaną więcej pieniędzy

36
Podziel się:

Pandemia koronawirusa skutkowała rekordową liczbą zgonów w Polsce. To wpłynęło na statystyki średniego trwania życia. W ciągu ostatniego roku przewidywana długość życia przeciętnego 60-latka skróciła się o około dziewięć miesięcy, a od 2020 roku o ponad 22 miesiące. Dla przyszłych emerytów oznacza to większe świadczenia. Sprawdziliśmy, kiedy najlepiej złożyć dokumenty.

Spadki w tablicach średniego trwania życia. Przyszli emeryci dostaną więcej pieniędzy
Spadek średniego trwania życia oznacza wyższe emerytury dla osób, które w najbliższym czasie będą przechodzić na emeryturę (money.pl, Rafał Parczewski)

Główny Urząd Statystyczny (GUS) pod koniec marca każdego roku publikuje tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Z najnowszych danych wynika, że typowy 30-latek powinien dożyć wieku około 76 lat. Dla 50-latka ta granica przesuwa się do 78 lat, a dla 70-latka do 83 lat.

Okazuje się jednak, że w porównaniu z analogicznymi statystykami sprzed roku czy dwóch średnia dalszego trwania życia się skróciła.

Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego wskazuje na poważne zmiany w demografii i spadek średniej długości trwania życia dla typowego 60-latka z 261,5 miesiąca w 2020 roku do niecałych 239 miesięcy w 2022. Będzie mieć to konsekwencje m.in. z punktu widzenia wypłacanych emerytur.

- Najnowsze dane GUS nie zaskakują, biorąc pod uwagę nadmiarową liczbę zgonów w 2021 roku. To był tragiczny rok pod względem demografii w Polsce. Ponad 500 tys. zgonów to rekord - komentuje w rozmowie z money.pl Oskar Sobolewski.

Ekspert Instytutu Emerytalnego wskazuje na duży spadek średniej długości dalszego trwania życia, a wskaźnik ten jest brany bezpośrednio do wyliczania emerytur osób, które w kolejnych miesiącach będą składać wnioski o przyznanie świadczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sklepy wycofują rosyjskie produkty. "Oddolny odpowiednik sankcji"

Krótsze życie, większe emerytury

- Z takich statystyk cieszyć się mogą osoby, które w najbliższym czasie zamierzają przejść na emeryturę. Po 1 kwietnia zebrany przez nich kapitał będzie dzielony na mniejszą liczbę miesięcy, co oznacza, że ZUS wypłaci im wyższą emeryturę w porównaniu do tej, która byłaby wyliczona dotychczas - podkreśla Sobolewski.

Trudno jeszcze mówić o dokładnych wyliczeniach, ale np. w ubiegłym roku szacowany wzrost świadczenia wyniósł około 6,5 proc.

Sobolewski zwraca uwagę na jeszcze jeden szczegół. Choć nowe statystyki GUS brane są do wyliczania emerytur od 1 kwietnia, warto z wnioskiem do ZUS poczekać jeszcze chwilę. Zamiast przechodzić na emeryturę w kwietniu lub w maju, najlepiej jest to zrobić w lipcu.

Co z obecnymi emerytami?

Warto podkreślić, że najnowsze dane o średnim dalszym trwaniu życia dla dotychczasowych emerytów są neutralne. Ich świadczenia były przeliczane według danych statystycznych z momentu przejścia na emeryturę.

W związku z tym 65-latek, który przechodził na emeryturę w ostatnich 12 miesiącach, miał wyliczane świadczenie przy założeniu, że przeżyje jeszcze 204 miesiące. Rok i dwa lata wcześniej było to 217 miesięcy, a sięgając jeszcze rok wstecz - 218 miesięcy.

Warto zauważyć, że przez lata w Polsce obserwowaliśmy systematyczny wzrost średniej długości trwania życia, co było negatywne dla osób, które kolejno zdobywały uprawnienia emerytalne. Zgromadzony kapitał dzielił się bowiem na coraz większą liczbę miesięcy. Ten trend zaburzyła pandemia koronawirusa.

Aktualne średnie dalsze trwanie życia kobiet i mężczyzn (w miesiącach)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka polska
wiadomości
emerytury
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
Www
2 miesiące temu
Idzie nowe będą nowi przybysze na socjalu 500 plus wyprawka 12000 na dobry start i co jeszcze i za czyje Boże miej w opiece naszą ojczyznę
zzz
2 miesiące temu
To na czym polega ta dobra wiadomość, że żyjemy krócej???????
Zdun
2 miesiące temu
W ZUSie strzelają korki od szampanów!!!
cds
2 miesiące temu
Żeby w miarę dobrze radzić sobie w życiu w ogóle ale przede wszystkim w sytuacjach wyjątkowych i potem na emeryturze, nie popaść w kłopoty finansowe, mieć rezerwę finansową na różne awaryjne sytuacje, oprócz pracy i pensji potrzebna jest podstawowa wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak skutecznie oszczędzać, inwestować itd. Przeczytajcie ksiażke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna. Chodzi w niej o to, by ludzie mogli się dowiedzieć jak zbudować sobie finansowe bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych, jak mogą sami zbudować majątek pomimo nienajwyższych zarobków, wcześniej przejść na emeryturę i ustawić się na czas podeszłego wieku.
B.B
2 miesiące temu
KAŻDA EMERYTURA POWINNA TYLKO I WYŁĄCZNIE ZALEŻEĆ OD STANY KONTA EMERYTA! JAK TO MOŻE BYĆ, ŻE WYSOKOŚĆ EMERYTURY ZALEŻY CZY WIĘCEJ UMARŁO CZY MNIEJ! STAN KONTA I JEDNAKOWE PRZEPISY DLA KAŻDEGO!!!!!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona