Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Miła niespodzianka dla emerytów. Czternastki zostają na stałe

471
Podziel się:

14. emerytura po raz pierwszy, po raz drugi... i będzie kolejny. Świadczenie, które miało być jednorazowym, ma być wypłacane co roku — informuje "Super Express", powołując się na źródło w rządzie. To miła niespodzianka dla emerytów. W tym roku dodatkowa emerytura wyniesie 1338,44 zł brutto.

Miła niespodzianka dla emerytów. Czternastki zostają na stałe
(Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie emerytalne, które rząd wprowadził w 2021 r. Wówczas czternastka, w przeciwieństwie do trzynastek miała być tylko jednorazowym dodatkiem dla emerytów. W tym roku rząd nieoczekiwanie ogłosił kontynuację wypłat 14. emerytur — pisze piątkowy "SE".

Temat czternastek wracał kilkukrotnie. Choć zgodnie z rozporządzeniem z 2021 roku świadczenie miało być wypłacone tylko raz, sugerowano, że PiS wykorzysta tę kartę także przy wyborach.

Pytana o czternastki Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny, wielokrotnie podkreślała, że ustawa o dodatkowym świadczeniu zakładała, że będzie to świadczenie jednorazowe. Później tłumaczyła, że zastąpi ją Polski Ład.

— Założenia Polskiego Ładu, a więc zwiększenie kwoty wolnej od podatku, to korzystne rozwiązanie dla emerytów, zastępują one 14. emeryturę. Czternastka miała próg dochodowy, a kwota wolna od podatku daje pozytywne rozwiązania dużo większej grupie seniorów — argumentowała w styczniu w programie "Newsroom WP" Marlena Maląg.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polityk PiS pokazał emeryturę matki. "To jak paski w TVP"

Chaos związany z prowadzaniem Polskiego Ładu, straty wizerunkowe PiS, i jak się okazało, niekorzystne warunki dla wielu Polaków, skłoniły rząd do przywrócenia 14. również w 2022 roku, co zapowiedział premier Morawiecki 11 lutego. Dokładnie miesiąc później pojawią się doniesienia o wejściu czternastek do stałego programu corocznych wypłat emerytalnych.

Czternastka na stałe

"Portfele seniorów kurczą się z powodu drożyzny i gospodarczych skutków wojny w Ukrainie. A jak wiadomo, inflacja najmocniej uderza w najuboższych, czyli emerytów. Dlatego szczególnie dla niech potrzebne jest wsparcie w postaci 14. emerytury wypłacanej co roku" — wyjaśnia "Super Expressowi" rządowe źródło.

To oznaczałoby, że seniorzy — oprócz zwaloryzowanych świadczeń — co roku dostawaliby dwie dodatkowe emerytury: trzynastkę na wiosnę i czternastkę jesienią.

Ile wynosi czternastka?

W pełnym wymiarze dodatkowe świadczenie dostają tylko najubożsi emeryci. Jej wysokość jest równa najniższej emeryturze obowiązującej po marcowej waloryzacji. W ubiegłym roku wyniosła ona 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto, a otrzymało ją około 9 mln osób — wynika z wyliczeń ZUS. Minimalna emerytura po waloryzacji z 1 marca 2022 r. wyniosła 1338,44 zł brutto.

Kto dostanie dodatkowe świadczenie?

"Czternastka" przyznawana jest z automatu, nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Otrzymają ją osoby, które będą miały prawo do emerytury lub renty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(471)
krolowa
rok temu
Najnisz ememryura to powinna byc 3 tys.a tutaj do tego jeszcze daleko 20 lat ja mam 1558.44 brutto co to jest gdzie te osly w rzadzie maja to na sniadanie jak oni maja takie wysokie pesnje to emeryura najnizsza powinna byc 0d 3 ty.w gore ,a nie take glowno .w niemeczh najnizsza emeryura to jest 2 tysiace euro czyli 10 tys.
Kuń na pystyn...
rok temu
Zdaje się, że emeryci groszowi też dostają czternastkę. Pomyliłem z rewaloryzacja kwotową.
Emerytka
2 lata temu
Rok temu dostałam czternastkę, w tym roku nie dostanę, bo po waloryzacji emerytury, która nie pokryła inflacji stałam się bogata i nie należy się, bo nie zmieniono progu.
jagoda
2 lata temu
mam 4.200 brutto jestem milionerką wstyd
Polski emeryt
2 lata temu
Dosyć okradania i oszukiwania emerytów. Już wystarczy. Te niesprawiedliwe resztki zwane ,,14-tką'' (przydzielane wybranym z podatków wszystkich emerytów), to sobie wsadźcie w... buty. Wyłącznie 12% waloryzacja wszystkich emerytur we wrześniu 2022. I nie tzw. zaliczkowa. Dosyć oszczędzania na emerytach, oszukiwania ich i okradania. Jest wysoka inflacja, należy się emerytom wysoka waloryzacja i godne życie. Zaliczkowo, to niech rząd wypłaca sobie pensje - a odda je do budżetu z powodu swojej nieudolności, jeżeli inflacja będzie wyższa niż obecnie jest. Tak będzie uczciwie, rządząca ,,kasto''.
...
Następna strona